286 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elazığ'da Biran Önce Yeni İmar Alanları Açılmalı
Elazığda Biran Önce Yeni İmar Alanları Açılmalı
Elazığlı iş adamı Mustafa Yüce, yeni imar alanlarının açılmaması nedeniyle mevcut arsa fiyatlarının yükseldiğini, bunun da daire fiyatlarına yansıdığını söyledi. Yüce, bu sorunun biran önce çözülmesi gerektiğini kaydetti. 
 
Yeni İmar alanlarının açılmaması arsa fiyatlarını yükseltti. Bu da daire fiyatlarının artmasına neden oldu.
 
Aksan Yönetim Kurulu Üyesi, İşadamı Mustafa Yüce, Elazığ'da daire fiyatlarının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, biran önce bunun önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. 
 
Yüce, Günışığı Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, istatistiklere göre ev fiyatlarının en yüksek olduğu iller arasında Elazığ'ın 3. sırada yer aldığını belirtti. 
 
Elazığ'da yeni imar alanlarının açılmaması nedeniyle mevcut arsa fiyatlarının aşırı derecede arttığına dikkat çeken Yüce, bu durumun ev fiyatlarına yansıdığını kaydetti. 
 
Mevcut durumda müteahhitlerin daire yapamadığını vatandaşların ise ev alamadığını vurgulayan Yüce, Elazığ Belediyesi ve ilgili kurumların bu soruna çözüm üretmesi gerektiğini aktardı. 
 
"5 YILDIR YENİ İMAR ALANI AÇILMIYOR"
 
Yüce şu ifadelere yer verdi: "Elazığ'da yüksek ev fiyatlarının ana sebebi yüksek arsa fiyatlarıdır. Bunun sebebi de imar alanlarının 5 yıldır kısıtlı tutulmasıdır. Şuan şehrimizde ekonomik büyük bir durgunluk var. Bunun sebebi de yine arsa fiyatlarıdır. Yüksek ev fiyatlarının ana sebebi arsa sahipleri son 3 yıla kadar müteahhitlerden yüzde 15  isterlerdi. Yani 100 daireye 15 daire isterlerdi müteahhitlerden. Şuan yüzde 60'lara çıkmış durumda. Bu da şehrimize büyük bir zarar veriyor."
 
"KEBAN YOLU BÖLGESİ İMARA AÇILMALI"
 
Yüce, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Mevcut durumda halkımız ev almakta güçlük çekiyor. Müteahhitlerimiz de ev satmakta güçlük çekiyor. Acilen belediyelimiz bu konuyu derhal ele almasını istiyoruz. Belediyemiz imar alanlarını açarken verimsiz yerlerde,halkın talep etmediği bölgelerde imarlarımızı 1/1000 Bin ölçekli çevre planımızda nüfusa göre verilen imarlarda verimsiz halkın talep etmediği bölgelerin imara açılmasını istemiyoruz. Biz Elazığ halkı olarak, müteahhitler, iş adamları olarak şehrimizin bitişiği olan Şahinkaya, Keban yolu bölgesinin Kuzey çevre yoluna kadar büyük alanı acilen imara açılmasını talep ediyoruz."
 
"VATANDAŞLAR YÜKSEK EV FİYATLARINDAN RAHATSIZ"
 
Yüce, "Daha düne kadar arsa sahipleri Ataşahir Mahallesinde yüzde 15-20 isterlerde müteahhitlerden, şimdi yüzde 50, artı 75 Bin TL istiyorlar. Biz bunu alsak, kaça yapıp kaça satacağız. Şehrimizde çok yüksek ev fiyatları konusunda rahatsızlık var. Son 5 yıldır açıklanan istatistiklerde ev fiyatları artışlarında Elazığ ilk üçte yer alıyor. Bizim Bayındırlık birim fiyatımız 125 Bin Liradır, yüzde 25 müteahhit karı da bunun içindedir. Yani 100 m2'lik bir daire 125 Bin Liraya mal oluyor. Bunun gerisi arsacılara gidiyor. Bu yüzden arsalar kara borsa oluyor. Buna acilen çözüm getirmesini talep ediyoruz."dedi.
 
"YENİ İMAR ALANLARI AÇILIRSA DAİRE FİYATLARI DÜŞER"
 
Sorununun göz ardı edilmemesi gerektiğini aktaran Yüce, "Bunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Bu amaçla, imar alanlarımızın geniş tutulmasını talep ediyoruz. Keban yolu bölgesi imara açılırsa ev fiyatlarında kesinlikle düşüş yaşanacaktır. Hiçbir zaman fazla olan bir şeyin karaborsa olacağını sanmıyorum. Arsa fiyatları 3 yılda yüzde 15'lerden yüzde 60'lara çıktı. Büyük bir alanın imara açılması bu köpüğü söndürecektir. Eğer yeni imar alanı açılırsa, arsa fiyatları yüzde 25'lerde sabit kalacak, ev fiyatları yüzde 40 civarında ucuzlayacak, müteahhitler çok rahat evlerini satacak, vatandaşlar da çok rahat bir şekilde ev alacak. " diye konuştu. 
 
"ELAZIĞ'DA DAİRE YAPILACAK YER KALMADI"
 
İş dünyası olarak belediye ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Yüce, Belediye ile görüşmelerimiz oluyor ama verimsiz oluyor. Yani iş dünyası çok sıkıntılı, Şuan bankalarda 6 Katrilyon lira para var. Bunun 1 Katrilyonu gayrimenkul sahiplerine ait. Bu para yeni imar alanları açıldığı zaman hemen piyasaya çıkacak. Piyasa rahatlayacak. Arsa sahipleri yüzde 60'lardan yüzde 25'lere düşecek. Piyasa eski haline dönecek. Şuan Elazığ'da bir ev fiyatına Malatya'da çok rahat 2-3 daire alabilirsiniz. Diyarbakır'da aynı fiyata alabilirsiniz. Çünkü diğer illerde belediyeler imar alanını geniş tutmuş, altyapısını yapmış, müteahhidin huzuruna vermiş. Elazığ'da alanımız kalmamış, Geniş bir alanın biran önce olması lazım. Bunu yetkililerimizden, belediyemizden talep ediyoruz." ifadelerine yer verdi.
 
 
31 Ekim 2019 Perşembe, 15:13
286 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elazığda Biran Önce Yeni İmar Alanları Açılmalı