1676 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elazığ Zöhür (sahur ) Halayında Buluşuyor
Elazığ Zöhür sahur  Halayında Buluşuyor
Hazar Stratejik Araştırmalar Derneği Ramazan ayının son sahur gecesinde “ Dede Torun Zöhür Halayında Buluşuyoruz” adlı bir etkinlik düzenliyor.
 
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal ÇOBAN konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Sahur Halayları” Türkiye’de sadece Elazığ’da oynanan çok önemli bir kültürel etkinliğimizdir” dedi. Çoban açıklamasına şöyle devam etti; Her sahur gecesinde davul ve klarnet eşliğinde Elazığ’da her köşe başında her mahallede birilerinin ZÖHÜR HALAYI çektiğini görebilirsiniz. Bu çok önemli bir haslettir ve Türkiye’de birkaç ilde böyle küçük denemelerin haricinde bu etkinlik Elazığ’da kültürel bir duruma ve geleneksel bir hale dönüşmüş durumdadır.
 
Geçen yıl ZÖHÜR HALAYI etkinliğini tescillemek ve biraz daha devamlılığını sağlamak amacıyla Guinness rekorlar kitabına müracaatta bulunmuş, “sahurda insanlar bir araya geliyorlar, halaylar çekiyorlar ve biz de 1023 kişiyle halay çekip bunu tescillemek istiyoruz” müracaatımızı Guinness rekorlar kitabı kabul etmişti. Ancak bütün hazırlıklar bitmiş olmasına rağmen İsrail’in Filistin’e saldırısı ile birlikte Ramazan ayı kana bulanmış ve bu durumda da Rekor denemesini iptal etmiştik. Bu sene Guinness rekorlar kitabının ön deneme çekimlerini yapmak ve etkinliği fotoğraflandırılıp kamera görüntüleriyle dosyayı tekrar seneye hazır hale getirmek istiyoruz.
 
Allah nasip ederse de 2016’nın Ramazan ayının birinci sahurunda Guinness rekorlar kitabı görevlilerini Elazığ’a davet edip, Gazi Caddesi’nde etkinliğimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Ramazan’ın son sahuru (15 Temmuz) saat 00:00’da Gazi Caddesi Öğretmenevi tarafından İzzetpaşa Camii yönüne doğru katılacak kişileri cadde üzerinde senkronize edilmiş ve tek Davul Klarnet eşliğinde ses düzeni kurulmuş bir şekilde, normal günlük kıyafetlerle katılımın sağlanması özendirecek ve ZÖHÜR HALAYI etkinliği gerçekleştirilecektir.
 
Her mahalleden, her İlçeden ve her beldeden katılımın sağlanacağı umduğumuz Son Sahurda Zöhür Halayı organizasyonunda Elazığ Dik Halayı oyunu oynatılacak ve halayın kardeşlik, birlik ve bütünlük halayı olarak anılmasının sağlanacaktır. Organizasyon Komitesinde HAZARSAM, EFTUD, EMKD, HARPUTDER, EFEMDER, EMKHOYDER, EKHOD yer almaktadır.
 
13 Temmuz 2015 Pazartesi, 12:23
1676 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elazığ Zöhür sahur Halayında Buluşuyor