613 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ VERDİĞİ DESTEĞİN HAKKINI İSTEMEKTEDİR
ELAZIĞ VERDİĞİ DESTEĞİN HAKKINI İSTEMEKTEDİR
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban, 13 Ocak 2018 Cumartesi günü Elazığ’a gelecek olan Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesi, Türk Eğitim Sendikasında bir basın toplantısı düzenleyerek, Elazığ’ın öncelik ve beklentilerine dikkat çekti…
 
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban yaptığı açıklamada, 2002 yılından beri Elazığ’ın her dönem 4 ya da 5 milletvekiliyle Ak Partiye destek verdiğini belirterek, şartsız koşulsuz olarak verilen bu desteğin karşılığı olarak, Elazığ halkının beklentilerinin karşılanmadığını ifade etti.
 
VERİLEN SÖZLERİ KİM TAKİP EDECEK
 
Çoban toplantıda yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Ocak Cumartesi günü ilimize teşrif edecek olmasını tüm Elazığ halkı gibi heyecan ve umutla beklemekteyiz.
 
2002 yılından beri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar ilimizi defalarca ziyaret ettiler.
 
Her geleni karşılayan ilimiz bürokratları verdikleri Brifing ve ilimiz STK’larının verdikleri proje dosyaları ile ilimizin ihtiyaç ve beklentilerine dikkat çekilmiş ve birçok konuda da çeşitli zamanlarda sözler alınmıştı.
 
Ancak verilen sözler unutulmuş ya da unutturulmuş ve her ilimize teşrif eden Cumhurbaşkanı ve Başbakanların ağzından yeniden vaatlere dönüştürülmüştü.
 
İlimiz için verilen veya alınan bu sözlerin takibi ve hayata geçirilmesinde ciddi bir lobi eksikliği olduğu gözlenmektedir.
 
Proje sözlerini hayata geçirecek irade maalesef ki oluşturulamamış, aynı konular yıllardır her seçim döneminde şehrin gündemine getirilerek günü kurtarmanın hesapları yapılmıştır.
 
Defalarca verilen yeni Stadyum sözleri, her seferinde gündemde olan Çimento Fabrikasının yer değişikliği vaatleri, “her yıl bir milyon turist gelecek” öngörüleri hiç gerçekleşmemiş ve konuların çözümünde siyasi, bürokratik ve sivil baskı grupları oluşturulamamıştır.
 
Bu eksiklik bir an önce giderilmeli, şehirde “Proje Takip Lobisi” oluşturularak, verilen sözlerin ve vaatlerin gerçekleşmesi için açık ve şeffaf lobi çalışmaları yapmalıdır.
 
CUMHURBAŞKANIMIZDAN YENİ MÜJDELER BEKLİYORUZ
 
Bugüne kadar gerek Başbakanlığı gerekse referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri vesilesiyle birçok kez ilimizi ziyaret eden Sayın Erdoğan’dan bu ziyaretinde, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişme ve kalkınmasını sağlayacak ve tüm halkımızın aslında ortak beklentisi haline gelen sorunların çözümü noktasında somut adımlar atılması için emir ve takdirlerini beklemekteyiz.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızdan çözümünü talep ettiğimiz kronikleşmiş sorun ve beklentileriz şunlardır:
 
Çimento Fabrikası ve DDY Güzergah Değişimi: İl merkezinde yer alan ve bulunduğu bölgenin gelişimini olumsuz etkileyen Elazığ Çimento Fabrikası ile DDY güzergahının il dışına taşınması hususunda ilimizde ortak bir kanaat oluşmuş olmasına rağmen, devlet desteği olmaksızın yerel imkanlarla bu sorunun çözümü mümkün görünmemektedir. Bu hususun çözümü ilimizin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.
 
Elazığ’ın Büyükşehir Olması: İlimiz merkez nüfusu 450 binlere yaklaşmış olmasına rağmen Büyük Şehir Statüsünde bulunmamaktadır. Bu hususta il merkez nüfuslarının büyüklüğü göz önüne alınarak ilimizin bu statüde büyük şehir yapılması, ilin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.
 
Sulama Projeleri: Elazığ tarım ve hayvancılığını ve dolayısı ile ekonomisini olumlu yönde etkileyecek olan Uluova ve Kuzova Sulama Projelerinin yılan hikayesi olmaktan kurtarılıp, biran evvel tamamlanması beklenmektedir.
 
Teşvik Yasası: Elazığ OSB’de yapılacak yatırımlar 6. Bölge desteklerinden istifade etmesine karşın başta ilçeler olmak üzere ilin diğer bölgelerindeki yatırımlar 4. Bölge desteklerinden yararlanmakta ve bu durum ilimizde yatırımların önünde bir engel teşkil etmekte ve ilçelerin potansiyelleri ekonomiye yansımamaktadır. Bu nedenle ilimizin bütün olarak Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi beklemektedir.
 
Yüksek Hızlı Tren Projesi: Elazığ ilimizin gelişimini çok önemli ölçüde etkileyecek bu projenin bir an evvel başlatılması beklenmektedir.
 
Depreme Hazırlık: Elazığ ili, ülkemizin en önemli deprem kuşaklarından biri üzerinde yer almakta olup, çok ivedi bir şekilde depreme hazırlıklı hale dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda başta kamu binaları, okullar ve toplu yaşam alanlarıyla ilgili çalışmaların başlatılması gerekmektedir.
 
Cazibe Merkezleri Programı: Bölge illerimiz için çok büyük bir destek olan programa, ilimizden verilen projelerin bir an evvel yatırım boyutunda desteklenmesi beklenmektedir.
 
DDY Elazığ Lojistik Merkezi Projesi: Jeopolitik konumu ile bölgenin geçiş kapısı konumunda olan Elazığ’da ülkemizin de ihtiyacı olan bir lojistik merkez kurulması, tüm bölgenin ekonomik gelişmişliğine önemli katkı sağlayacaktır.
 
Şehir Stadyumu: Yıkımı başlatılan ve parça parça yapılacağı açıklanan Elazığ Atatürk Stadyumu’nun, ilimize yakışır bir proje ile modern ve yüksek kapasiteli olarak yapılması beklenmektedir.
 
Elazığ Öğretmenevi: Bugün ihtiyacı karşılamada fiziki mekan olarak yetersiz kalan mevcut Elazığ Öğretmenevinin müzeye dönüştürülerek, başka bir alanda modern ve günün ihtiyaçlarını karşılayacak bir öğretmenevi yapılması beklenmektedir.
 
Serbest Bölge Kurulumu: Elazığ’la birlikte TRB1 Bölgesini oluşturan Malatya, Tunceli ve Bingöl illerinin de sanayi ve ekonomisini olumlu yönde değiştirecek olan, merkezi bir Serbest Bölgenin ilimizde kurulması beklenmektedir.
 
SGK Çağrı Merkezi: Bayan işsizliğin zirvede olduğu ve genç istihdam alanlarının kısıtlı olduğu ilimizde, başta SGK gibi kurumsal çağrı merkezlerinin kurulmasına destek verilmesi beklenmektedir.
 
Pertek Köprüsü: Elazığ ve Tunceli yönünden yol yapım çalışmaları devam eden bu önemli projenin, şehrimize ve Türkiye’nin kuzey-güney bağlantı merkezi olarak ekonomik değer haline gelmesi, ancak Pertek Köprüsünün yapılması ile mümkündür ve köprünün bir an önce yapılması beklenmektedir.
 
Harput’un Açık Hava Müzesine Dönüştürülmesi: Sadece Elazığ için değil, bölgemiz ve ülkemizin de çok önemli bir turizm ve tarihi değeri olan Harput’un yeniden inşa ve restorasyonu ile açık hava müzesine dönüştürülmesi ve dünya turizmine kazandırılması için yerel imkan ve kaynakların yanında, ilgili bakanlıklar eliyle sürecin yönetilmesini beklemektedir.
 
Sonuç olarak, ülkemizin 2023 ve 2040 hedeflerine ulaşması noktasında ilimiz potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınma ve gelişmesi ancak bu sorun ve beklentilerin çözümü ile orantılıdır.
 
Bu sorun ve beklentilerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatlerine arz eder, kendilerini Doğunun huzur ve güven adası, Gakgoşlar diyarı Elazığ’da ağırlamaktan onur ve mutluluk duyduğumuzu belirtir, saygılarımızı sunarız” dedi.
 
HAZAR STRATEJİİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
12 Ocak 2018 Cuma, 23:01
613 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
ELAZIĞ VERDİĞİ DESTEĞİN HAKKINI İSTEMEKTEDİR