2232 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ VE ELAZIĞSPOR SAHİPSİZ Mİ?
ELAZIĞ VE ELAZIĞSPOR SAHİPSİZ Mİ
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç.Dr. Bilal Çoban, Elazığ Atatürk Stadyumu’nun elektriklerinin kesilmesi olayını çok sert bir şekilde eleştirerek “Siyaset kurumu Elazığ’ın ve Elazığspor’un sahipsiz olmadığını şimdi göstermiyorsa ne zaman gösterecek?” dedi.
 
ELAZIĞ FEDAKARLIĞININ BEDELİNİ Mİ ÖDÜYOR?
 
Çoban açıklamasında Elazığ’ın ülkemizin enerji üretimi nedeniyle verimli topraklarını feda ettiğini ancak bunun karşılığını hep bedel ödeyerek aldığını söyledi. Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Çoban değerlendirmesinde, “Keban Barajı, Beyhan 2 Barajı, Beyhan 1 Barajı, Seyrantepe Barajı, Tatar Barajı, Pembelik Barajı ve Palu Barajı ile ülke enerji üretimine çok büyük katkılar sağlayan Elazığ verimli arazilerini sular altında bırakarak ilin en önemli gelir kaynağı olan tarım gelirlerini ciddi oranda azaltmıştır. Yine köy nüfusu tarım arazilerinin azalması ile birlikte şehirlere taşınmış ve son barajlarla birlikte merkez nüfusu %75 köy nüfusu %25 oranına düşmüştür. Elazığ bu bedel ile de kurtulamamış 2012 yılındaki Teşvik Yasası’nda Keban Barajı gelirleri nedeniyle ilin GSYH miktarı yüksek olduğundan Teşviklerde istenilen yerde yer alamamış hatta o dönem Keban ilçesinde kişi başına GSYH oranı ile Türkiye’nin en zengin ilçesi olarak haberlere konu olmuştu. 
 
 
ELAZIĞ HALIKINA İNDİRİMLİ ENERJİ KULLANDIRILMALIDIR…
 
7 ayrı baraj ile ülke ekonomisine katkı sağlayan Elazığ’da komedi filmlerine nazire yaparcasına Elazığspor’un ve Elazığ Atatürk Stadyumu’nun elektrikleri ilgili firma tarafından borç nedeniyle kesiliyor. Bu sorunun çözümü noktasında tek yetkili ve ilgili makamın Elazığspor yönetimi olduğunu işaret ederek sessiz kalıp süreci izlemek siyaset kurumunu yakışmıyor. Siyaset kurumu bu noktada başta tüm Elazığ’ın ortak değeri olan Elazığspor’a sahip çıkması ve hatta elektrik barajlarımızdan üretilen enerjiden tüm halkımızın istifade edebileceği bir indirim sözleşmesi yaparak büyük bedeller ödeyen Elazığ halkının indirimli enerji tüketiminden istifade etmesini sağlamalıdır. 
 
Bu düşüncelerle, yaşanan ve hiç hoş olmayan bu olayın acil olarak çözülmesi ve ilimizin bir daha böyle hoş olmayan ve insanımızı rencide eden konularla gündeme gelmemesi için siyaset kurumu içindeki aktif aktörlerin kendilerine rol biçmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde halkımız hak edene hak ettiği rolü biçmesini çok iyi bilir” şeklinde konuştu.
 
HAZAR STRATEJİİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
 
08 Ekim 2017 Pazar, 22:55
2232 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ELAZIĞ VE ELAZIĞSPOR SAHİPSİZ Mİ