1754 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ TSO KOVANCILAR TEMSİLCİLİĞİ AÇILIŞINA YOĞUN İLGİ…
ELAZIĞ TSO KOVANCILAR TEMSİLCİLİĞİ AÇILIŞINA YOĞUN İLGİ…
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Kovancılar Temsilciliği, Elazığ Valimi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut ve Ejder Açıkkapı, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, kamu kurum ve STK temsilcileri, Kovancılar İş Adamları Derneği Başkanı Hanifi Bekirgil ve Dernek Üyeleri, iş dünyası, vatandaşlar ve medya mensuplarının yoğun katılımı ile açıldı.
 
Kaldırım: Bölgenin Potansiyelini Ekonomiye Kazandırmak İstiyoruz… 
 
Elazığ TSO Kovancılar Temsilciliğinin açılış töreninde bir değerlendirmede bulunan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Kovancılar, Karakoçan, Arıcak, Alacakaya ve Palu ilçelerinin kendine özgü potansiyelleri olduğunu vurgulayarak, “Beş ilçemizin bulunduğu bu bölge, maden ve mermer yatakları, tarım ve hayvancılık potansiyeli ve turizm anlamında çok önemli değerleri ve potansiyelleri ile dikkat çekmektedir. Bu potansiyllerin ekonomiye, istihdama ve yatırıma dönüşmesi noktasında öncelikle bürokratik engellerin kaldırılması yada azaltılması önem taşıyor. Elazığ TSO Temsilciliği bu anlamda hizmetin üyenin ayağına getirilmesi noktasında önemli bir hizmet olmuştur. 
 
Bu hizmetler bölgede yaşayan iş dünyası açısından önemlidir. Bugün bakir olarak coğrafyası kirlenmemiş dünyada çok az organik tarım yapılabilecek alan kalmıştır. Bu bölge bu anlamda çok şanslı. Yörede özellikle organik tarımı destekleyecek ve özel üretilen gıda maddelerinin nihai ürün haline getirildiği OSB yada sanayi altyapılarına ihtiyaç olduğu muhakkaktır. İnşallah yörenin kalkınma ve gelişmesi noktasında bu temsilcilik önemli hizmetler verecektir. 
 
Bu düşüncelerle Sayın Elazığ TSO Başkanımız ve Yönetim Kurulu’nu bu güzel faaliyetleri nedeniyle kutluyor, temsilciliğin bölge ilçelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. 
 
Kaymakam ve Belediye Başkanından Teşekkür…
 
Kovancılar Kaymakamı Hasan Gündoğdu ile Belediye Başkanı Hacı Akpınar’da yaptıkları konuşmalarda Elazığ TSO Yönetim Kurlu Başkanı İdris Alan ve Oda Yönetim Kurulu’na teşekkür ederek, sürekli gelişen ve büyüyen Kovancılar’ın ekonomik gelişimi noktasında Elazığ TSO temsilciliğinin önemli bir rol üstleneceğini ifade ettiler.
 
Milletvekilleri Açıkkapı ve Bulut: Elazığ’ın Kalkınması İçin Çalışıyoruz…
 
Açılışa katılarak teşekkür konuşması yapan Elazığ Milletvekilleri Ejder Açıkkapı ile Metin Bulut, Elazığ TSO Temsilciliği için Başkan Alan ve Elazığ TSO Yönetim Kurulu’na teşekkür ettiler. Temsilciliğin bölgede yaşayan 110 bin kişinin istifade edebileceği bir hizmet noktası olduğunun altını çizen vekiller, bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişme ve kalkınması noktasına yoğun bir gayret ve çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, Elazığ’ın her yöresinin kalkınma ve gelişmesi için çalıştıklarını söylediler.
 
98 Yıllık Oda Tarihinde İlk Temsilcilik Kovancılar’da Açıldı…
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Temsilciliğin açılış konuşmasında Oda’nın 98 yıllık tarihinde ilk temsilciliğini açtığını ve bunu yaparken üyelerin en yoğun olduğu bölgenin merkezini tercih ettiklerinin altını çizdi. 
 
Başkan Alan’ın törende yaptığı konuşmada, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 1920 yılında kurulmuş olup bugün hizmette kesintisiz olarak 100’cü yılına yaklaşmıştır. Odamız tarafından 1948 yılında ticari faaliyetler ve üye sayıları dikkate alınarak Palu ve Maden ilçelerinde birer Ajanslık kurulmuştur. 
 
1952 yılında dönemin Yüksek Ticaret Bakanlığı’nın ilgili kanun maddesine istinaden Ajanslık için yeterli sayı olmadığından Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın Palu ve Maden Ajanslıkları yasa gereği kapatılmıştır. Dolayısı ile bugün 98 yıllık hizmet dönemi içerisinde ilk Temsilcilik Kovancılar ilçemizde açılmaktadır. Kovancılar ilçemiz jeopolitik konumu itibarı ile; Palu, Alacakaya, Arıcak ve Karakoçan’ın merkezi durumundadır.
 
Odamızın bugün tüm ilçeler bazındaki toplam üye sayısı 650 olup, bu sayının 454’dü bu bölge bulunan ilçelerimizde yer almaktadır.  Dolayısı ile ilimizin doğu yakasındaki bu ilçelerimiz en fazla üyemizin bulunduğu bölgedir. Bu nedenle Kovancılar ilçemizde Odamızın bir Temsilciliğinin açılması bu bölgelerdeki üyelerimizin ortalama 100 kilometre yol gelmesini engelleyecektir. 
 
Kovancılar ilçemiz de bu bölgenin merkezi konumunda olduğu için, tüm ilçelerin rahatlıkla ulaşabileceği bir konuma sahiptir.
 
Temsilciliğimizin yer seçiminde bölgesel konumun tek ve belirleyici etken olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.
Temsilciliğimiz, bölge iş dünyasının zaman ve maddi kayıp yaşamadan Odamızdan almış oldukları belgelere hızlı ve zamanında ulaşmalarını sağlayacaktır. Temsilcilik bu anlamda bölgedeki tüm ilçelere etkin ve hızlı bir hizmet sunarak üye memnuniyetini yükseltecek ve iş dünyasının yatırım ve istihdam anlamında moral ve motivasyonunu da artıracaktır.
Dolayısı ile biz sadece bu bölgeye bir Temsilcilik açmaktan ziyade, daha geniş bir vizyonla bölgenin tüm ekonomik ve soysal gelişimi için de bir altyapı hazırlamak istiyoruz. İlimiz, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer almakta ve Odamızın yoğun girişimleri ile OSB’lerde yapılacak olan yatırımlar Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmektedir.
Bu nedenle ilçelerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma ve gelişmesini sağlayacak en önemli etkenlerden birinin bölgesel Organize Sanayi Bölgelerinden geçtiğine inanıyoruz. 
 
Karakoçan, Kovancılar, Palu, Arıcak ve Alacakaya hinterlandına hizmet verebilecek ve buradaki tüm potansiyelleri ekonomiye kazandırabilecek, ayrıca bölgenin çok yoğun bir şekilde AB ülkelerinde bulunan sermaye ve bilgi birikimini bu bölgeye aktarabilecek, altyapısı hazır ve modern bir Organize Sanayi Bölgesine ivedi şekilde ihtiyaç vardır.
Sayın Valimiz, yatırımın, üretmenin ve istihdamın önemini çok iyi bilen ve asılında iş dünyasıyla et ve tırnak gibi olan bir kurumdan gelmektedir. Biz Elazığ iş dünyası olarak bu anlamda Sayın Valimizin Elazığ’da olmasını tarihi bir fırsat olarak görmekteyiz.
 
Elazığ ikinci OSB çalışmaları ne kadar önemli ve gerekli ise, inanın bu bölge için talep ettiğimiz bölgesel OSB’de aynı değer ve öneme sahip olup, acil ihtiyaç haline gelmiştir.
 
Ben bu düşüncelerle,
Temsilciliğimizin açılışına çok değerli katkıları olan Karakoçan, Kovancılar ve Palu İlçelerimizin Kaymakam ve Belediye Başkanlarına, kısa adı KİAD olan Kovancılar İşadamları Derneğimize ve açılışımızı şereflendiren Sayın Valimiz ve siz değerli katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyor, Odamızın Kovancılar Temsilciliğinin bölge iş dünyasına hayırlı hizmetler vermesi temennisiyle, en derin saygılarımı sunuyorum.”
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 
 
 
 
28 Temmuz 2017 Cuma, 17:22
1754 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ELAZIĞ TSO KOVANCILAR TEMSİLCİLİĞİ AÇILIŞINA YOĞUN İLGİ…