828 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ TSO HİZMET BİNASI VE ÜNİTELERİ TÖRENLE AÇILDI
ELAZIĞ TSO HİZMET BİNASI VE ÜNİTELERİ TÖRENLE AÇILDI
Elazığ TSO Hizmet Binası, Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonu ile Teşhir ve Tanıtım Merkezi resmi açılış töreninde konuşan Bakan Tüfenkci, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Vali Zorluoğlu, Başkan Alan’a Elazığ’a böylesine güzel bir eser kazandırdığı ve Teşvik Yasasında Elazığ’ın 6. Bölge desteklerinden yararlanmasına öncülük ettiği için teşekkür ettiler. 
 
AÇILIŞIA YOĞUN İLGİ…
 
Kurban kesilerek açılışı yapılan Elazığ TSO Hizmet Binası, Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonu ile Teşhir ve Tanıtım Merkezi resmi açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tünekci, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Malatya, Bingöl ve Tunceli TSO Başkanları, Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, İl Protokol Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu ve Meslek Odalarının Başkan ve Yöneticileri, STK temsilcileri, Kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve yöneticileri, iş dünyasının temsilcileri ve medya mensupları katıldı.
 
 
İŞDÜNYAMIZ HEM EKONOMİYİ HEM DEMOKRASİYİ KURTARMIŞTIR…
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Bakan Tüfenkci, buradaki konuşmasında, Türkiye ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayan reel sektör ve hükümet arasında gayet iyi ilişkiler tesis edildiğini söyledi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Mart ve nisan ayında işsizlik rakamlarının daha da aşağı doğru geldiğini göreceksiniz. Mayıs ayında da bu rakamları daha da aşağı çekerek yıl sonu itibarıyla işsizlik rakamlarını tek haneli rakamlara indireceğiz." dedi.
 
Tüfenkci, esnaf ve sanayicilerle bir araya gelmeyi, onların sorunlarını dinlemeyi, önerilerini hayata geçirmeyi çok önemsediklerini belirterek, "Çünkü sizler 15 Temmuz'da gerçekten vermiş olduğunuz mesajla, duruşunuzla demokrasiyi kurtardınız, 16 Temmuz'dan itibaren de ekonomiyi kurtardınız. Milletimizle beraber hareket ettiniz, milletin içinden çıkan insanlar olarak hem demokrasiye hem de ekonomiye sahip çıktınız. Bunun için bütün milletimizle beraber sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.
 
16 Nisan'dan önce ekonomiyle ilgili tüm söylediklerinin bir bir gerçekleştirildiğini dile getiren Tüfenkci, algı operasyonlarıyla ve suni müdahalelerle ekonomiye yönelik engelleme faaliyetlerini milletin samimi hareketi ve Allah'ın izniyle bertaraf ettiklerini belirtti.
 
Bakan Tüfenkci, "16 Nisan'dan sonra önümüz daha açık. Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz. Daha fazla demokrasinin, daha fazla değişimin, daha fazla yatırımın olduğu bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz. 16 Nisan'dan sonra bir yandan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş reformlarını gerçekleştirirken bir yandan da gündemi ekonomi olarak belirledik ve Türkiye'yi, reel sektörü nasıl daha fazla büyütürüz, onun gayreti içindeyiz." diye konuştu. 2019 yılına reformları tamamlayan bir ülke olarak adım atmak istediklerini ifade Tüfenkci, 16 Nisan'dan sonra Borsa İstanbul 100 Endeksi'nin tarihi zirve yaptığını, yine 16 Nisan'dan sonra gözlemlenen diğer bir gelişmenin de döviz kurlarındaki oynaklığın azalması olduğunu söyledi.
 
Tüfenkci, Türk lirasında gözlenen değer artışının büyük bölümünün ülkedeki istikrardan kaynaklandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"Geçen yıl küresel ticaret hacmi endeks bazında dünyada sadece yüzde 1,3 arttı. Yaşanan finansal dalgalanmalar nedeniyle değer bazında da küresel ihracatımız yüzde 3,3, küresel ithalatımız ise 3,2 azaldı. 2016 yılında yaşanan hadiselere baktığımızda, özellikle bu hainlerin bu ülkeye yaşattıkları o darbe girişimine karşı hükümetimizin almış olduğu ciddi tedbir, teşvikler ve sizlerin de gayretlerinizle 2017'ye güçlü bir şekilde girdik. Hem ihracat rakamlarımızın hem de dış ticaret hacmimizin arttığını, tüketici güven endekslerimizin, sanayide cirolarımızın ve üretimlerimizin arttığını görüyoruz."
 
-"İşsizliği tek haneli rakamlara indireceğiz"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliğinde odalar ve borsaların bazı taahhütlerde bulunduğunu anımsatan Tüfenkci, atılan adımlarla birlikte şubat ayı TÜİK verilerine bakıldığında işsizliğin azaldığının görüldüğünü aktardı.
 
Tüfenkci, şunları kaydetti: "Buradan bir müjde olarak söylüyorum; mart ve nisan ayında bu işsizlik rakamlarının daha da aşağı doğru geldiğini göreceksiniz. Mayıs ayında bu rakamları daha da aşağı çekerek yıl sonu itibarıyla işsizlik rakamlarını tek haneli rakamlara indireceğiz. 
 
Aynı şekilde mart ayında sanayi üretimimiz bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı, şubat ayında yüzde 2,3 artış gösteren sanayi cirosu ise mart ayında yüzde 26,4 arttı. Ekonomi güven endekslerinin de yüzde 3,6 oranında arttığını görüyoruz. İç ticaretin önemli bir kısmını oluşturan perakende sektöründeki güven de nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1 artış gösterdi."
 
Bu verilerin, son dönemde ekonominin farklı dallarındaki olumlu görünümün göstergesi olduğunu vurgulayan Tüfenkci, ülke için çalıştıklarını ve ülkeyi dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında konumlandırmak için çabalamaktan yorulmayacaklarını söyledi.
 
Bakan Tüfenkci, milletten aldıkları destekle güçlü bir şekilde yürüyüşlerine devam edeceklerini belirterek, "Ekonomik göstergelerimizin daha da güçlenerek gerek yeni yatırımcıların gerekse yurt dışından ülkemize gelen yatırımcıların daha güvenli bir yatırım ortamında yatırımlarının gerçekleşmesi için gereken imkanları sağlayacağımızı düşünüyoruz." dedi.
 
BİR MİLYONUN ÜZERİNDE İSTİHDAM SAĞLADIK
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye ekonomisinin, başta darbe girişimi ve küresel kriz olmak üzere yaşanan birçok hadiseden olumsuz etkilendiğini ifade etti.
Bunların başka bir ülkede yaşanması halinde, o ülkenin kendisini toparlayamayacağını, yerle bir olacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yıl sonu itibarıyla tekrar büyüme noktasına geldiğine dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: ''İş dünyası olarak gelirken bir anket yaptık.
 
'Neden şikayetçisiniz?' diye soruyoruz. En fazla istihdam üzerindeki vergi yükleri söyleniyor. Şimdi arkadaşlar, rüyamızda göremeyeceğimiz şekilde biz istemedik, hükümetimiz çıkarttı. Yeni birini işe aldığımızda 3 ay maaşı devletten, sen ödemiyorsun. 3 ay sonra da 9 ay boyunca vergisini, sigortasını devlet ödüyor. Yani bin 400 lira senin cebinden çıkıyor üstünü, vergisini 9 ay boyunca devlet ödüyor. Bu istihdamda tarihi bir destek. Biz de burada bir söz verdik. Şubatta Sayın Cumhurbaşkanımız 'bizi destekleyin.' dedi. 
 
Biz de '1,5 milyon üyemiz var, sene sonunda en az 1,5 milyon adam alacağız.' dedik. En az bir kişi için söz verdik ama Allah'a çok şükür 1 milyonu Türk özel sektörü olarak 4 ayda geçtik. 4 ayda 1 milyonun üzerinde istihdam sağladık. Yıl sonunda hepimiz sözümüzü yerine getirmiş olacağız” dedi.
 
“Elazığ’ın Teşviklerde Hak Ettiği Yere Gelmesini Başkan Alan Sağlamıştır…”
 
Elazığ’ın Teşvik Yasası kapsamında, OSB’de yapılacak yatırımların 6. Bölge desteklerinden istifade etmesini Elazığ TSO Başkanı İdris Alan’a borçlu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Çok değerli Elazığ iş dünyasının temsilcileri, Çankaya Köşkünde Sayın Başbakanımızın Cazibe Merkezleri Programı Lansman toplantısında tüm bakanların, bizlerin, iş dünyası temsilcilerinin, milletvekillerinin, Oda ve Borsa başkanlarının olduğu salonda daha salona söz vermeden kendisinin konuşmaya başladığı bir sırada Başkan Alan söze girerek Elazığ’ın mağduriyetini ifade ederek sizler için çok önemli bir çıkış yapmıştır. Bir sivil toplum kuruluşu başkanı nasıl olur aslında en güzel bir şekilde göstermiş ve Elazığ’ın hakkını almıştır. Elazığ için artık güzel günler başlamıştır. Sizler bu şehrin ve üzerinde yaşadığınız bu toprakların kıymetini çok iyi biliniz. 
 
Burası yaklaşık 27 şehrin kesişme noktasında olan son derece stratejik bir konuma sahip. Suyu, verimli toprakları, yer altı kaynakları, üniversitesi, girişimci insan ruhu, organize sanayi bölgeleri, tarihi ve turizm varlıklarıyla Elazığ gerçekten yatırımcı için çok önemli bir potansiyel oluşturuyor. Devlet destekleriyle bu potansiyeli birleştirdiğinizde ortaya çok önemli bir değer çıkıyor. İşte Elazığ’ın tüm bu değerleri çok iyi anlatması gerekiyor. Biz TOBB olarak bu konuda her zaman Elazığ’ın yanındayız” şeklinde konuştu.
 
ZORLUOĞLU: ELAZIĞ HİZMETİM BIRAKACAĞIM EN DEĞERLİ MİRASTIR…
 
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu’da yaptığı konuşmada Elazığ’daki hizmet döneminin çocuklarına ve torunlarına bırakacağı en değerli miras olduğunu belirterek, “Elazığ’da göreve başladığım tarihten bugüne kadar bana kardeşlik yapan Sayın İdris Alan’a öncelikle teşekkür ediyorum. Elazığ iş dünyası bir kadirşinaslık göstermiştir. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki, Elazığ’daki bu hizmet dönemim benim çocuklarıma ve torunlarıma bırakacağım en değerli mirastır. Bugün bu güzel eserlerin açılışında bizlerle birlikte olan Sayın Bakanımıza ve Sayın TOBB Başkanımıza kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel eserleri ilimize kazandıran Sayın Başkanım şahsında tüm Elazığ TSO Yönetimini kutluyorum. Bu mekanlar İlimizde çok güzel faaliyetlerin yapılmasına vesile olacaklardır. Atıl ve metruk bir alanın bugün modern yüzüyle karşılaştık. Elazığ’a ve iş dünyamıza hayırlı olsun dileklerimle, emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.
 
ALAN: ELAZIĞ TSO’YU MİSYONUNA UYGUN ŞEKİLDE YÖNETİYORUZ…
 
Elazığ TSO’daki açılış töreni sonrası Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonunda yapılan törenin açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ TSO’yu misyonuna uygun şekilde yönetmeye gayret gösterdiklerini söyledi. Alan konuşmasında, “1920 yılında kurulmuş olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamızın hizmette 100’cü yılına girmesine iki yıldan az bir süre kalmıştır. Toplum içerisinde hep saygın bir konumu olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nı hizmette 100’cü yılına çok daha donanımlı, altyapısı hazır, vizyonlu, hedefleri olan ve toplumun yüklemiş olduğu misyonun bilinci içerisinde hareket eden bir kurum haline getirmek istiyoruz.
 
Bu düşünce ve bakış açımızla, öncelikle, fiziki eksikliklerimizin tamamlanması hizmetlerimiz açısından büyük önem taşımakta olup, üyelerimizin ve ilimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.
 
Bugün remi açılışını yapmış olduğumuz Hizmet Binamızın üç bodrum katının mevcut durumunu ve son halini kısa slayt gösteriminde sizlerle paylaştık. 
 
Çok söze hacet bırakmayan görüntülerde binamızın eski hali ve çalışmamız sonrasındaki bugünkü hali ortada olup, binamızın uzun yıllar hizmet verebilmesi için tüm olumsuzluklar ortadan kaldırılmıştır.
Binamızın bu atıl alanlarının ilimizin ve üyelerimizin hizmetine açılması ve hizmet binamızın bir ticaret kompleksi haline getirilmesi hedefiyle yola çıktık.
 
Bünyesinde FKA Yatırım Destek Ofisi, TSE Temsilciliği, Kredi Garanti Fonu Şubesi bulunan Odamız Hizmet Binasına içinde bulunduğumuz bu modern Konferans Salonu ile Teşhir ve Tanıtım Merkezini kazandırmış bulunuyoruz. Bununla birlikte atıl haldeki üç bodrum katımızı modern bir şekilde kullanılabilir bir hale getirerek, Eximbank Şubesi, KOSGEB İl Müdürlüğü ve ekonomiyle ilgili diğer kurumların hizmetine açmak suretiyle bu binayı komple bir ticaret merkezine dönüştürme düşüncesi içerisindeyiz.
 
Bizim bu hedefe ulaşmamız noktasında Sayın Valimizin ve Sayın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızın çok değerli maddi ve manevi katkıları bulunmaktadır.
 
İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişmesine çok büyük emek ve destek veren Sayın Valimizin tüm bu gayretleri ve bu salonunun Elazığ’a kazandırılmasına verdiği katkılar nedeniyle kendi ismini verme talebimize alçak gönüllülükle teşekkür etmiştir. 
 
Ancak, Sayın Valimizin isminin ilimizde yaşatılması anlamında, Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar nedeniyle ben buradan tüm Yönetim Kurulu Üyelerimize ve kararı olgunlukla karşılayan Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Bununla birlikte Sayın Valimizin isminin çok daha büyük eserlerde anılması gerektiğini ifade etmeden geçemeyeceğim.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da bu eserlerde çok büyük emeği ve destekleri mevcuttur.
 
Yeni hizmet binamızın yapımına katkı sağlayan Sayın Başkanımız, Konferans Salonu ve Teşhir Merkezimiz inşaatında da bizleri yalnız bırakmamıştır. Sayın Hisarcıkılıoğlu, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası ve Ek Üniteleri, Ticaret Borsası İnşaatı, Elazığ TOBB İlköğretim ve Ortaokulu ile Karakoçan İmam Hatip Lisesi ile Yurt yapımında, geleneksel Ramazan yardımları, her eğitim ve öğretim yılında okul yardımları, Elazığ’ın yaşamış olduğu deprem felaketinde vatandaşlarımıza destek ve yardımları, son olarak Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan terör saldırısında yine bizleri yalnız bırakmamıştır.
 
Sayın Hisarcıklıoğlu bu destek ve yardımlarının yanı sıra Elazığ’ın hem Cazibe Merkezleri hem de Teşvik Yasasında Elazığ’da yapılacak yatırımların 6. Bölge desteklerinden istifade etmesinde yeni bir dönemin başlamasının önünü de açmıştır. Ankara’da Sayın Başbakanımız ve ilgili tüm bakanlarımızla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısının yapılması ve bu toplantı vesilesiyle bizlerin sorunlarını ilgili makamlara taşınmasına fırsat vermiştir. İş dünyamızın ilgili bakanlıklara taşımış olduğu her sorun ve beklentimizin sonuna kadar arkasında durmuş ve bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgememiştir.
 
Bu vesile ile kendilerine şükranlarımı ve teşekkürlerimi bu ziyaret vesilesiyle bir kez daha sunuyorum. İyi ki, varsınız Sayın Başkanım…
 
Bakanlık görevine ilk başladığı günden bugüne kadar, alçakgönüllülüğü, sempatisi, hümanistliği ve bürokrasiyi aradan çıkarması ile Sayın Bülent Tüfenkci gönlümüzde çok farklı bir yer edinmiştir. Yapmış olduğumuz her toplantıda, gitmiş olduğumuz her programda Sayın Bakanımızla ilgili birkaç kelime etmeden kendimi hep eksik konuşmuş hissediyorum. 
 
Elazığ’ın her meselesi ve sorununu sonuna kadar bizimle birlikte takip eden, her platformda arkamızda olduğu güvenini bize veren, bir telefonla anında ulaşabildiğimiz ve çözüm üretebildiğimiz Sayın Bakanımızla, biz gurur duyuyoruz. Rabbim eksikliğini vermesin inşallah.
Sayın Bakanımıza, Mart ayı içerisinde Süper Teşvikler konusunda medyaya yansıyan bir haber üzerine telefonla ulaşmış ve Elazığ’da oluşan beklentileri aktarmıştım.
Sayın Bakanımız telefonla, kendisinin Elazığ’daki temsilcisi olduğumu ifade ederek hemen bir basın açıklaması yapmamı ve Elazığ’ın teşviklerde yer aldığını iletmemi istemişti. 
Sayın Bakanımızın Elazığ’a, bizlere ve sorunlara bakışı ve pratikliği için bu anımı paylaşmak istedim.
Elazığ iş dünyasının en önemli sorunu olan, ve 2012 yılından beri ilimizde yatırımların önündeki en büyük engel olarak duran Teşvik Yasasında, Odamızın girişimlerini sonuna kadar destekleyen ve her platformda arkasında duran ve bugün ilimiz OSB’de yapılacak yatırımların 6. Bölge destekleri almasına vesile olan, Sayın Bakanımız, TOBB Başkanımız ve Sayın Valimize iş dünyamız adına buradan şükranlarımı bir kez daha sunmayı borç biliyorum.
Elazığ için attığınız ve atacağınız her adım için Elazığ iş dünyası adına sizlere kalbi teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Mesai kavramından uzak bir şekilde her zaman yanınızda seve seve koşturmaya hazır olduğumuzu bilmenizi istiyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, Elazığ TSO hizmet binamız, Murat Zorluoğlu Konferans Salonumuz, Teşhir ve Tanıtım Merkezimizin ilimize ve üyelerimize hayırlı olması dileklerimle, Odamızda düzenlenen bu açılış programına teşrifleriniz için, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi ve Yönetim Kurulu adına; hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, en derin muhabbetimizle saygılarımızı sunuyoruz” dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Başkan Alan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Murat Zorluoğlu, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na günün anısına birer hediye takdim etti. Elazığ TSO Personeli ve Yönetim Kurulu ile işadamlarıyla toplu fotoğraf çekiminin ardından, Protokol üyeleri Elazığ TSO Teşhir ve Tanıtım Merkezinde açılan ilk Resim Sergisinin de açılışını yaparak sergiyi gezdiler.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 
 
19 Mayıs 2017 Cuma, 13:54
828 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
ELAZIĞ TSO HİZMET BİNASI VE ÜNİTELERİ TÖRENLE AÇILDI