1135 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
'Elazığ, tarım ve hayvancılık kenti'
Elazığ tarım ve hayvancılık kenti
Tarım İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ’ın tarım ve hayvancılık kenti olduğunu belirterek, “Elazığ, 104 bin hektarı sulanabilen, 236 bin hektar tarım arazisi, 225 bin hektar çayır mera alanı, 170 bin civarında büyükbaş hayvan varlığı, 560 bin civarında hayvan kapasitesi ile Türkiye’de tarım ve hayvancılık açısından sayılı illerden bir tanesi.” dedi. 
 
Elazığ’da STK Platformu ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından “Gündemimiz tarım” konulu konferans düzenlendi
Tarım İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ’ın tarım ve hayvancılık kenti olduğunu belirtti.
 
Karahan, “Elazığ ili tarım ve hayvancılık kentidir. Bu doğru bir terimdir, bunun arkasındayız, her yerde söylüyoruz, herkese söylüyoruz. Çünkü bizim Elazığ ilimize baktığımız zaman Elazığ ilimizde yaklaşık 104 bin hektarı sulanabilen, 236 bin hektar tarım arazisi, 225 bin hektar çayır mera alanımız, 170 bin civarında büyükbaş hayvan varlığımız, 560 bin civarında hayvan kapasitesi ve özellikle Bakanlığımızın son dönemlerde yapmış olduğu hibe destekleriyle ciddi bir tırmanışa geçen ve dönemlik 5.5 kapasiteye ulaşmış olan kanatlı sektörü 85 bin ton civarında yıllık üzüm üretimi, 60 bin ton civarında Baskil kayısısı üretimi, 2 bin ton civarında yine son dönemlerde kapama modern meyve bahçelerinin oluşumuyla badem üretimi ve Türkiye birincisi olarak yıllık 17 bin 500 ton civarında alabalık üretimiyle Türkiye’de tarım ve hayvancılık açısından sayılı illerden bir tanesi. Yine aynı şekilde bitki florası zenginliği açısından çok önemli bir yere sahip olan ve 67 bin koloni ile yıllık ortalama bin ton civarında bal üretimi yapan bir ilim tarım ve hayvancılığını konuşacağız” dedi. 
 
Toplantıda konuşan STK Dönem Sözcüsü İbrahim Kayaoğlu ise, halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Bu coğrafyanın kıymetini bilmek lazım. İşte biz bu coğrafyanın nasıl kıymetini bileceğiz? Neler yapmalıyız, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın vazifelerinden bir tanesi de hem kendi STK’larımızı, hem de halkımızı bilinçlendirmek bu noktada ciddi çalışmalar yapmak. Son günlerde kamuoyunda Sayın Bakanımızın açıklamış olduğu bir takım şeyler var. Hazine arazileri binde bir bedelle kiraya verilecek, milli tarım sağlanması için imkanlar neyi gerektiriyorsa ondan vatandaşın istifa etmesi, üretmesi istenecek.” dedi. 
30 Eylül 2018 Pazar, 19:30
1135 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Elazığ tarım ve hayvancılık kenti