08 Ekim 2018 Pazartesi, 848 kişi okudu
KEREM SEÇER
ELAZIĞ TANITIMI FUAR VE KÜLTÜRÜ
Fuar; belli zamanlarda, belli yerlerde ve belli süre mal sergilemek, ürün tanıtmak ve ticaret bağlantıları kurmak gereğiyle açılan büyük pazar.
 
Elbette Bu tür pazarların açılması ve bu pazarlarda bir şehrin Kendine has ürünleri ve o şehrin Kültürünün tanıtılması için Günümüzde kullanılabilinecek en önemli yerlerdir.
 
Son iki yıldır Elazığ'ımızda bir Fuar Girişimciliği söz konusu olsa da, Bu girişimciliğe Öncülük edecek Şehrin Dinamikleri sayılan. Mülki-İdari-Yerel-Sanayi-Kültür ve  Stk lerden oluşan bir çalışma gurubunun olmayışı nedeniyle açılan fuarların başarısızlıkla sonuçlanmasına, Fuarlarda  stand kiralayan  Ticari kurumların Fahiş kira bedelleri yüzünden yüksek miktarda zarar ile ikinci bir fuara katılmasının yolları tıkanmaktadır.
 
Bugün gidip gezdiğim  Gıda ve Tarım ürünleri fuarında gördüklerimden çıkarım yaparak,
 
Birinci Olarak Şehrimizde  daimi olarak kullanılacak bir Fuar alanının olmayışı, Bugün fuar alanı olarak Kullanılan yerin ( Belediye binası arkası ) Fuar alanı olarak nizami bir düzenleme yapılmadığı yerlere serpilmiş silindirle düzeltilen Mucur taşları üzerine kurulan fuar çadırının yetersiz olması yanı sıra  yerlere serilen halıfleks türü halıların ikinci bir furar da kullanılmayıp yerine  yenisi alınarak israfa gidileceği, Fuar çadırı dışında ki  ürün tanıtımı stant'larının Toz toprak içinde olması gibi bir ilgisizlik hakim.
 
ikinci olarak, Düzenli,  bir Fuar Takvimi belirlenmemiş olaması nedeniyle,  iki yıldır aynı tarihlere denk gelen ( Ekim ayı ilk Haftası ) iki önemli fuarın biri İstanbul Yeni kapıda yapılan Elazığ tanıtım Günleri, Diğeri Elazığ Gıda ve tarım Ürünleri Fuarı  tarihlerin kesişmesi  yüzünden Şehre katma değer sağlayacak olan Gıda ve tarım fuarı öksüz açılıp yetim kapatılırken, Yeni kapıda ki Elazığ tanıtım günleri fuarı ise şehrin Tüm dinamiklerinin oraya iştirak ederek Kendilerini Tanıtmakla meşgul olduklarını anladım
 
ardından vardığım sonuç Her iki önemli fuarın Elazığ'a ve Elazığ Ekonomisine herhangi bir  getirisi olmadığı gerçeğini inkar etme  gibi bir lükse sahip olmamamız  gerekir.
 
Mesela, İstanbul Yeni kapıdaki Elazığ Tanıtım günleri Fuarına 4. gün katılan siyasiler ve İstanbul'daki Elazığlı bürokratlara Orcik  ikram edilip, Oynanan  Halay'ı seyr ederlerken, Boyunlarına takıp Poz verdikleri Elazığ Spor atkıları ile sözde Elazığ tanıtılırken, Elazığ'da, Elazığ spor,Kendi sahasında Oynadığı Gazi şehre 5-0 mağlup oluyor,
 
Elazığ da ki Gıda ve Tarım ürünleri Fuarının kapanışında İştirakçi kurumlara Katılım nedeniyle Plaket  takdim edecek, Elazığ halkının Gönlünde Taht kurmuş Akça kiraz Belediye  Başkanı Sn. Sabahattin KAYA,ve Tarım İl Müdürü Sn Turhan KARAHAN  Dışında,  Mülki-İdari-Yerel-Sanayi-Kültür ve Stk temsilcisi bulunmuyor olması ne kadar acı bir durum olduğunu ancak gerçek bir Elazığ sevdalısı anlar.
 
Hayır Efendiler Hayır, Elazığ Böyle Tanıtılmaz, Elazığ da Böyle bir Fuar Fuarcılık anlayışı olmamalı.
 
Sevdanız Elazığ ise, Elazığ'ı tanıtmak istiyor iseniz, Elazığ'ın Ekonomik-sosyal-Kültürel ve Sportif alanda İleri gitmesinde samimi iseniz,  Önceliğiniz, Bu şehrin dinamiklerinden teşekkül edecek  Bir Fuar çalışma grubu oluşturup, sürekli ve kalıcı Bir fuar alanı belirleyerek, O fuar alanının sıfır asfalt ile asfaltlanarak çevre düzenlemesi yapılıp, Daha çok stant ve vasat bir ücret ile kiraya vererek katılım sağlayıp, il içi ve il dışı Fuar takvimi belirleyerek Elazığ'ın ekonomisine ve Tanıtımına faydalı olunuz. 
 
Aksi durumda her yıl İstanbul'a gidip  şehrin bütçesinden ikram edeceğiniz orciklerle Kendinizin tanıtımını yaparak  Bu yılki Elazığ Tanıtım Günleri Daha  verimli  oldu açıklamaları ile  final yaparak, Geri dönmenizin adı Elazığ tanıtım Fuar'ı olmaz...
 
Tabi Bu sadece Fuar konusunda değil Hemen, Hemen  Her konuda Elazığ'ın tanıtılması için yapılan etkinliklerde durum böyledir,
 
Misal olarak 6 Ekim Günü  Elazığ Belediyesi ile Türkiye Yazarlar birliği işbirliğinde Hazırlanan  Şehir Kültürü, Kültürlü Şehir  adlı bir sempozyuma  Türkiye den  birbirinden değerli 50 den fazla akademisyen, araştırmacı, yazarların katıldığı, kadim bir medeniyet kurarak tüm dünyaya ve insanlığa  Şehir ve Şehircilik kültürünün  nasıl olması yönünde  sunumlarını boş koltuklara yapılması Elazığ'ın ve Elazığ halkının Kültürel yönden Ne kadar duyarsız olduğunu göstermeye  yetiyordu.
 
Böyle bir kültür yoksunluğu hastalığına düçar kalmış bir Elazığ'ın Dinamikleri sayılan  siyasi ve bürokrat kesimi pek tabidir ki Elazığ tanıtım günlerinde Kendilerini tanıtma  yarışına  girerek İstanbul'un Yolunu Tutup Elazığ'daki Gıda ve Tarım Ürünleri Fuarını hem öksüz  hem yetim bir açılış ve kapanışına  vesile  olurlar.
 
selam ve dua ile... 
 
 
Okuyucu Yorumları
ELAZIĞ TANITIMI FUAR VE KÜLTÜRÜ