253 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ KAVRULUYOR TERMOMETRE 45
ELAZIĞ KAVRULUYOR TERMOMETRE 45
Elazığ'da hava sıcaklığı her geçen gün artıyor. Termometrelerin 45 dereceyi gösterdiği kent adeta kavruluyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar vatandaşları bunalttı.
 
Elazığ'da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Sıcak hava dalgasının etkisi altına giden Elazığ'da termometreler zaman zaman 45 dereceyi gösterdi.
 
Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vatandaşlar parklarda, havuzlarda, gölgelik yerlerde ve camilerde serinlemeye çalıştı. Çocuklar ve gençler ise kentin muhtelif yerlerinde bulunan havuzlara girerek serinliyorlar. 
 
Son yılların en sıcak mevsimi yaşadıklarını belirten vatandaşlar, "Hava sıcaklıkları 45 dereceyi buluyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz, gölgelerde oturup serinlemeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
PİKNİK ALANLARI DOLU
 
Kavurucu sıcaklardan bunalan vatandaşlar akşam saatlerinde piknik alanlarına akın ediyor. Vatandaşlar, aileleriyle birlikte Fethi Sekin Mesire alanı, Cip Mesire alanı, Harput ve Hazar Gölüne giderek serinlemeye çalışıyorlar.
 
EN ÇOK ONLAR ETKİLENİYOR
 
Sıcak hava dalgasının etkisi altına aldığı Elazığ'da bazı meslek gruplarında çalışanlar aşırı sıcaklardan daha çok etkileniyor. Kentte özellikle ekmek fırınları, kalaycılar, kuru temizlemeciler, inşaat işçileri etkileniyor.
 
Kavurucu sıcakların etkisi altına giren Elazığ'da bazı fırıncılar, işlerini yapabilmek için yarım saatte bir buzdolabına girip çıkarak ekmek üretiyor.
 
Sürsürü mahallesinde fırıncılık yapan Servet Dartay, serinlemek için yarım saatte bir buzdolabına girip çıkıyor. Fırın başında sıcaklığın 65 dereceye kadar yükseldiğini anlatan Servet Dartay, “Serinlemek için her yarım saate bir buzdolabına girerek serinlemeye çalışıyorum. Buzdolabında en az 5 dakika kaldıktan sonra çıkıyorum. Elimizden gelen bir şey yok ekmek parası için çalışıyoruz” dedi.
 
SUS HAVUZLARI COCUKLARIN OYUN ALANI OLDU
 
Aşırı sıcaklar karşısında süs havuzlarını mesken edinen çocuklar tüm tehlikelere karşın, bu havuzlarda serinlemeye çalışıyorlar.
 
Süs havuzlarında ki elektrik aksamının bulunması ve tehlikeli olduğunu belirten uyarı levhalarına rağmen çocuklar öğretmen evi önünde ve 15 Temmuz Demokrasi meydanında ki süs havuzlarından çıkmıyorlar.
 
10.00-16.00 SAATLERİ ARSINDA DIŞARI ÇIKMAYIN
 
Meteoroloji 13. Bölge Müdürü Taner Erdoğan, 10.00 – 16.00 saatleri arasında özellikle yaşlıların ve çocukların mecbur kalmadıkları müddetçe dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.
 
SICAK HAVANIN HAFTA SONUNA KADAR DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR
 
Meteoroloji 13. Bölge Müdürü Taner Erdoğan, “Hafta sonu yağışlı hava hem Türkiye’yi hem de bölgemizi terk etti. Yavaşlamadan sonra sıcaklarda ortalamanın üzerinde 3 ile 8 derece olunca insanlar haliyle sıcaktan bunaldılar. Bu sıcak havanın da tahmin ve son değerlendirmelerimize göre hafta sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz” dedi.
 
GÜNEŞE MARUZ KALACAK DURUMDA DIŞARI ÇIKILMAMALI
 
Bölge Müdürü Erdoğan, “Hafta sonu Cumartesi-Pazar günü özellikle Türkiye’nin kuzeyinden gelen bir yağışlı hava var Karadeniz’i etkileyecek. Bizim bölgemizde yağış beklentimiz yok fakat en azından hava sıcaklıkları mevsim normallerinin belki birkaç derece daha üzerine çekmesini bekliyoruz. Şu an hava sıcaklığı mevsim normallerinin 8 derece üzerinde. Hafta sonu o yağışlı ve bulutlu havayla beraber sıcaklıkların biraz daha mevsim normaline yaklaşmasını bekliyoruz. Özellikle sıcak havalar hem çocuklar için hem hastalıklar olsun kalp hastalığı, solunum yolu hastalıkları olsun, tansiyon hastası olan ve buna benzer sıcak havadan etkilenecek hastalıklar kritik öneme sahip oluyor. Biz hem bu hava sıcaklıklarından dolayı özellikle öğle ile ikinci arasında vatandaşlarımızın mümkün mertebe güneşe maruz kalacak durumda dışarı çıkmamalarını tavsiye diyoruz” şeklinde konuştu.
 
26 Haziran 2019 Çarşamba, 16:32
253 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ELAZIĞ KAVRULUYOR TERMOMETRE 45