616 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ KANATLI BARAJINDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
ELAZIĞ KANATLI BARAJINDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
DSİ Elazığ’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
 
Elazığ ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
 
Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Elazığilimizde nasibini aldı.
 
 
Su ve su kaynaklarını muhafaza eden bilinçli sulama yapan ve suyu bilinçli kullanan toplumların,  gıda ve tarımda yerini sağlamlaştırdığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat ACU; ‘ Tarlada ürün yetiştirmede suyun önemi ve sulama sisteminin seçimi, Tarla bakımı kadar su imkânlarının değerlendirilmesi mevcut suyun en iyi şekilde kullanılması da çok önemlidir.  DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama projelerinin devreye girmesiyle birlikte tarımın gelişmesine paralel olarak makineleşme ve tarım endüstrisinde yaşanan gelişmeler bu alanlarda da yeni istihdam imkânlarının oluşmasını sağlayacaktır. 
 
Diğer taraftan modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. ’dedi.
Elazığ Kanatlı Barajında Çalışmalar Devam Ediyor
 
Çalışmaları devam eden Elazığ Kanatlı Barajının tamamlanması ile barajdadepolanacak su ile 70.920 dekar zirai arazinin sulanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU,İş kapsamında
 
Gövdede dolgu imalatları devam etmekte olup şuana kadar 3 350 000 m³ (%69) toplam dolgu yapılmıştır. ’dedi.
 
Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak
 
Temelden yüksekliği 79 metre olan Elazığ Kanatlı Barajınıntamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge insanının ekonomik olarak rahatlamasına ve 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık47 857 320TL katkısağlanacağının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat ACU, ’Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.
 
 
 
 
 
08 Ağustos 2018 Çarşamba, 11:09
616 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
ELAZIĞ KANATLI BARAJINDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR