19 Kasım 2019 Salı, 363 kişi okudu
Murat Ünal
ELAZIĞ KAN ARIYOR KAN!!
Kan bulmak, kan aramak, hayat kurtarmak, endişeyle birlikte mutluluk veren sözcükler.
 
Ben yaşadım, yıl 1977 Babam Kanser, Ankara, Sağlık Bakanı Rahmetli Celal ERTUĞ'un makamı, Celal Bey, Ömer ağa Hastahaneye yatmak zorundasın diyor.
 
Hacettepe Hastahanesi Başhekimine telefon ediyor, Babam hastahaneye yatırılıyor, 30 gün hayatta kalma mücadelesi, 30 günde 33 ünite kan veriliyor, kan bulmanın zorluklarını yaşıyorum, Babam vefat ediyor.
 
Kader bu ya, O çok sevdiği Deniz Gezmişlerin, kabri yakınına, Karşıyaka mezarlığına defnediyoruz.
 
Evet, kan aramak, kan bulmak, hayat kurtarmak, hastayı rahatlatmak, hüzünle birlikte yaşanan bir umutlu telaş.
 
Elazığ bu hüzünle karışık umutlu telaşı yaşayamıyor.
Umudu Yaşayamadığı gibi.
Elazığ Umutsuz bir kent, Umudunu yitirmiş Uzak taşranın, gözlerden uzak bir köyü.
 
Akşam, KAYED Kitap atölyesi, bir okuma programı, bir söyleşi, sohbet bölümünde meseleden haberim oluyor, dalıp gidiyorum 77 lere.
 
Yazmak zorundayım diyorum kendi kendime, daha önce yazılmış bir kaç sefer, kayıtsız kalınmış, ilgi duyulmamış, yazanlara karşı linç girişimleri olmuş, soruşturmalar açılmış.
 
Adam sende diyorum kendi kendime, kim ne yapar ise yapsın, yazmak zorundayım, yazmak zorundayım......., kendi kendime söylenmeler devam ediyor. varsın linç etsinler, varsın soruşturma açsınlar, Lümpen İnsan tiplemesi Turist Ömer'e benzemekten iyidir diyorum, kendimi ikna ediyorum.
 
Yazlım bakalım, ne olacak ise, kelimeleri, cümleleri özenle seçerek konuşan, yazan arkadaşlar başaramadı.
 
Kelime ve cümle seçme kaygısı olmayan benim gibi bir anarşistin kaleminden çıksın bu sefer, bu önemli sağlık sorunu, belki Reis duyar ilgi gösterir.
 
Elazığ da yıllardır, Kızılay kan toplar, kan vermeyi teşvik eden kampanyalar düzenler, toplanan bu kanlar, hemen hastaya verilebilecek kanlar değildir, bir takım işlemlerden geçer, hasta tedavisine uygun hale getirilmeye ihtiyaç duyar bu kanlar.
 
Bu işlemlerden biri de ''Kan Işınlama İşlemidir'' bu işlemi yapacak bir cihaz ELAZIĞ'da yok.
 
Bu işlemi yaptırmak için, hasta yakını en yakın merkez olan Malatya'ya gitmek zorundadır, bu gidip gelmeler, zaman kaybıdır, bu zaman kaybında şoktaki hastanın hayatta kalması için el açıp dua etmekten başka hasta yakınının yapacağı bir şey yoktur.
 
Bu satırları yazarken Reisin sesi yükseliyor televizyondan, Şehir Hastahaneleri zarar ediyormuş, varsın etsin, benim hastamın sağlığından önemli değil, hastam için biz zarar ederiz.
 
Umutlanıyorum birde bire, Reis Hastalar için her şeyi göze almış diyorum.
 
Evet Reis, bu işi ancak sen çözersin.
 
Beş Milletvekili, Vali, Üniversite, Sağlık Müdürlüğü bu işi anlamıyor bile, yaşanan dramın farkında değiller bile, ne de olsa onlar bir memur, nasıl çözsünler bu basit meseleyi garipler, çözemezler.
 
Reis, Elazığ kan arıyor, hastanın kullanabileceği bir kan arıyor, bu kan, basit bir cihaza ihtiyaç duyuyor, bu cihazı almak senin için hiç mesele değil Reis.
 
Bir Kıyak yap Reis.
 
Uzak Taşranın bu gariban köyüne, bir kıyak yap Reis.
 
Umarım duymuştur Reis, duyar duyar, Reisin Kulakları iyi duyar, duyar, duyar, duyar.............hemde iyi duyar, duyunca, duymayan kulakları keser Reis.
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ELAZIĞ KAN ARIYOR KAN!!