353 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ KABUĞUNU KIRIYOR
ELAZIĞ KABUĞUNU KIRIYOR
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 'Paydaş Analiz Toplantısı' gerçekleştirildi. Toplantıda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, 1 Nisan 2018- 31 Mart 2019 tarihleri arasında yaptıkları projeleri ve çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. 
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2019 Yılı Paydaş Analiz toplantısı düzenlendi. 
 
Akgün Otel'de düzenlenen toplantıya Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Güder, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet ali Dumandağ, kurum müdürleri, STK Temsilcileri ve davetliler katıldı.
 
YAŞAR: "ELAZIĞ KABUĞUNU KIRMAYA BAŞLADI"
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, Elazığ'da yatırım  anlamında önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek, "Şehrimiz kabuğunu kırmaya başlıyor. Özellikle istihdam açığımızın giderilmesi anlamında, sanayide, tekstil sektöründe şehrimize çok güzel yatırlımlar gelmeye başladı. Bunları hepimiz yakinen takip ediyoruz. Şehrimize bu yatırımların gelmesi kendiliğinden olan bir durum değil. Şehirdeki liderlerin,  ekibin birlik ruhu ve yatırımcıya verdiği güven çok önemli. Bugüne kadar Sayın Valimiz bize öncülük etmesi, verdiği destekler iş dünyası olarak bizler için çok önemliydi. Yatırımcılar güvene, desteğe ve kurumlar arası senkronizasyona inanarak, güvenerek bu şehre yatırım yapmaya başladı. Bundan sonra önümüzdeki 2 yıl içinde de birkaç tane daha çok büyük yatırımlar şehrimize yapılacak” şeklinde konuştu. 
 
ETSO BAŞKANI: "ELAZIĞ EKONOMİSİNİN KIRMIZI KİTABINI OLUŞTURDUK"
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, toplantıda yaptığı konuşmada, 1 Nisan 2018 tarihinden göreve geldiklerini anımsatarak, geçen süre içerisinde Elazığ için önemli projeler ve çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 
Elazığ'ın derdiyle dertlendiğini belirten Arslan, "Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak amacımız şehrin ekonomisinin kırmızı kitabının oluşması, yol haritalarının belirlenmesiydi. Amaç gerektiğinde inisiyatif alınarak şehrin ekonomisinin tüm çarklarının ihmal edilmeden dizayn edilmesiydi. Turizmi, kültürü, yemek sanatı, musikisi, sanayisi, tarım ve hayvancılığı, bilişim ve teknolojisi ve daha bir çok alanı ihmal etmeden, birlikte çalışma prensibiyle şehrin meselelerine hep birlikte eğilmemizin sağlanmasıydı. Bu bizim en büyük kazanımımız oldu. Bu kazanımın bir birlikteliğin elde edilmesinde Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın Rektörümüze, Kurum Müdürlerimize, STK’larımızın değerli yöneticilerine ve tüm profesyonel kadrolara sonsuz teşekkür ediyorum. Bu kazanım, imrenilerek bakılan ve örnek alınan değerli bir kazanımdır. Unutmayınız ki 'Ben' değil, 'biz' diyen bizler, Hakkın rızasını, halkın takdirini kazanacaktır. Bizler Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri olarak, enaniyetin değil tevazunun, sorunun değil çözümün, bahanenin değil hizmetin bir parçası olma misyonu ile hareket ediyoruz. Profesyonelliğin, samimiyetin, dertlenmenin, mücadele etmenin sonucu inşallah başarı olacaktır. Bu başarının kazananı El-Azizin aziz insanları ve ülkemiz olacaktır.  Çok iyi bilinmesini istiyoruz ki bizim bundan başka derdimiz ve gayemiz yoktur" diye konuştu. 
 
STRATEJİK PLAN 
 
Konuşmaların ardından Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının 01 Nisan 2018 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında yaptığı çalışmaları anlattı.
 
Arslan, şu bilgileri paylaştı: "Odamız Stratejik Plan hedefleri doğrultusunda yapılan çalışmalar 4 Ana Başlık Altında toplanmıştır. Bunları özetleyecek olursak;
 
ELAZIĞ TSO’NUN KURUMSAL KAPASİTESİ, ALTYAPISI VE VERİMLİLİĞİ ARTTIRILDI
 
Bu çerçevede, Oda hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi, Üyelerimize daha etkin hizmet verilmesi ve verimliliğin artırılması için Odamız Organizasyon Yapısı yenilenmiş olup bu doğrultuda 3 Ayrı Müdürlük kurularak tüm birimlerimiz bu Müdürlükler altında toplanmıştır. Görev ve sorumluluklar yeniden belirlenmiş olup iyileştirme faaliyetleri sürekli olarak devam etmektedir.
 
ELAZIĞ TSO’NUN TEMSİLİ
 
Elazığ TSO, ICC Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Keneşi Konsey Üyeliği, TOBB İhracat Çalışma Grubu Üyeliği , OSBÜK Üyeliği bulunmakta olup, bu kuruluşlarda temsil edilmektedir. 
 
YENİ BİRİMLER KURULDU
 
Odamızın ihtiyaç duyduğu ve üyelere sunulan hizmetlerin artırılmasına yönelik aşağıdaki birimler Oda bünyesinde kurulmuştur. Bu kapsamda, Elazığ TSO Akademi, Proje ve Yatırım Ofisi, Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, DAİB Elazığ Temsilciliği, İhracat Destek Ofisi, e-Ticaret Şirketi, İK Birimi hizmete başlamıştır.
 
ODA FİZİKİ YAPISI YENİLENDİ
 
Odamız hizmet binasının atıl durumdaki 3 bodrum katı ile birlikte hali hazırdaki kullanılan 3 katında tadilat ve yenilenme çalışmaları başlatılmıştır. Oda Personellerimizin ve diğer tüm ilgili yönetim birimlerimizin fiziki altyapılarının günün koşullarına göre ve ihtiyaçlara binaen yenilenmesi süreci başlatılmıştır.
 
BİLİŞİM VE MEDYA ALTYAPISI YENİLENDİ
 
Bilişim ve Medya Altyapısının Yenilenmesi kapsamında Teknolojik Altyapı, Sosyal Medya, Web Sitesinin Yenilenmesi, Elazığ TSO Web TV, e-Bülten, Whatsapp Danışma Hattı alanlarında güncelleme ve yenilime yapılmıştır.  Üye Bilgi Güncelleme Çalışmaları kapsamında  Bilgi Güncelleme, Elazığ İş Dünyası Rehberi, Sanayi Envanteri ve Ürün Kataloğu Çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca Rakamlarla Elazığ ve Elazığ Ekonomik Rapor yayınları hazırlanmıştır. 
 
KALİTE YÖNETİMİ VE AKREDİTASYON SİSTEMİ
 
Kalite Yönetim Sistemi ve Oda-Borsa Akreditasyon Sistemi çalışmasında Odamızın 2009 yılından beri sahip olduğu ve bugüne kadar geliştirerek sürdürdüğü TSE ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi 2015 versiyonu ile yenilenmiştir. 01 Nisan 2018 yılına kadar C Sınıfında yer alan Odamız Akreditasyon Belgesi bu tarihten sonra belirlemiş olduğumuz hedefler doğrultusunda hızlı bir gelişim göstermiş ve 2018 yılı sonu itibarı ile yapılan denetimler neticesinde B Sınıfına yükselmiştir. 
 
LOBİCİLİK
 
İlimizin kalkınması adına yapılabileceklerin tüm paydaşlar ve kanaat önderleri ile birlikte gerçekleştirilmesi ve sahiplenilerek geri bildirimlerin değerlendirilmesi ve kayıt altına alınması için öncelikle ilimizde sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Kamu Kurumları ve STK temsilcilerimizle 39 ayrı toplantıda biraraya gelinerek ilimizin güncel sorunları ve sosyo-ekonomik çalışmaları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
 
ÜYE SAYISININ ARTIRILMASI ÇALIŞMALARI
 
Odamızın Kapasite Raporuna sahip firma sayısı 330’dur. Oysa ilimizde sadece Merkez KSS’de imalat yapan işletme sayısı 400’ün üzerindedir. Öncelikle burada yer alan imalatçıların Oda üyesi statüsüne kavuşması ve ilimizin imalatçı sayısının yükseltilmesi için Odamız Yönetim Kurulu ve Merkez KSS işbirliği ile bilgilendirme ve üye ziyaret çalışmaları başlatılmıştır. 2020 yılında hedefimiz Merkez KSS’de yer alan imalatçıların en az yüzde 50’nin Oda üyesi olmasıdır. 
 
ÜYELERİMİZİN SORUNLARININ VE İHTİYAÇLARININ BELİRLENMESİ VE BU TALEPLER DOĞRULTUSUNDA EĞİTİM VE PROJELERİN GELİŞTİRİLMESİ…
 
AB VE YEREL BİRİMLERE SUNULAN 12 AYRI HİBE PROJE
 
Odamız tarafından AB Hibe Fonları ağırlıklı olmak üzere yerel kaynaklara 12 ayrı proje hazırlanmıştır. İlin kendine özgü ve potansiyel kaynaklarının da ekonomiye kazandırılmasını hedefleyen bu projelerimiz şunlardır: - Girişimciler İçin Köprü Projesi - Elazığ Endüstri 4.0 Dönüşüm Merkezi Projesi - Elazığ Gıda İnovasyon Kümesi Projesi - Dijital İnteraktif İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi - Yeni Nesil İSG Yaklaşımları ile Farkındalık Oluşturma Projesi - İSG'de Sanal Gerçeklik Simülasyonunun Kullanımı Projesi - Bölgesel Turizmde Mesleki Yeterlilik Projesi - Elazığ’ da Badem, Ceviz ve Kuruyemiş İşleme Tesisi Fizibilitesi” Projesi - Meyve Suyu Tozu ve Meyve İşleme Tesisi Fizibilitesi” Projesi - Gezin ve Kuyulu Çileklerinin Markalaştırılması” Projesi - Harput Kirazının Markalaştırılması” Projesi - Elazığ 2.OSB Müdürlüğü Kurumsal Kimlik Çalışmaları” Projesi
 
EĞİTİM, SEMİNER, KONFERANS, İSTİŞARE VE TOPLANTILAR
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından konusunda uzman kişi ve kurumlar ile sağlanan işbirliği ve Elazığ TSO bünyesinde 2019 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Elazığ TSO Akademi organizasyonunda 127 ayrı Eğitim, Toplantı, Konferans, Panel ve Seminer düzenlenmiştir
 
TOBB EKONOMİ ŞURASI
 
Odamız öncülüğünde İlimizde yapılan TSO ve Ticaret Borsaları Bölge İstişare Toplantısında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gelen Oda-Borsa Başkanlarının görüş ve önerileri alınarak iş dünyasının bölgesel sorun ve beklentileri tespit edilmiş ve raporlanmıştır. 
 
ARA ELEMAN SORUNUN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR 
 
Oda üyelerimizin en fazla ihtiyaç duydukları ve şikayete konu olan hususlardan biri de nitelikli ara eleman sorunudur. Üzerinde en fazla zaman harcadığımız ve önem verdiğimiz bu konuyla ilgili olarak çalışma başlattığımız bir süreçte, il merkezi ve ilçelerimizle birlikte yaklaşık 1.000 kişiye eğitim verilerek istihdamı sağlanmıştır.
 
SEKTÖREL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN YAPILAN GİRİŞİMLER
 
Odamızın ilgili Meslek Komiteleri başta olmak üzere sektör temsilcilerinin bir araya gelmesi ile hazırlanan sorunlar raporu ilgili yerel birimler başta olmak üzere bakanlıklar ve TOBB’ye sunulmuştur. Bu hizmet dönemimiz içerisinde, Fuar alanı, Medikal ve Sağlık Sektörü, Turizm Sektörü, Sebze ve Meyve Hali, Oto Galericileri, İnşaat Müteahhitleri, Akçakiraz Küçük Sanayi Sitesi, Merkez Küçük Sanayi Sitesi, Mobilya sektörü, Tarım ve Hayvancılık Sektörü, Eğitim Sektörü, Gastronomi ve Sigorta Sektör temsilcileriyle sektörel sorunlar değerlendirilmiş ve hazırlanan rapor ve talepler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, TOBB ve ilgili mercilere ulaştırılmıştır.
 
FİNANSMANA ERİŞİM HİZMETLERİ
 
Öz Kaynak Aktarımı: Odamız kendi öz kaynakları ve TOBB’den sağlanan finansman desteği ile ilimizdeki banka şubeleri ile yapılan protokol çerçevesinde uygun faiz koşulları ile Üyelerine finansman desteği sağlamıştır. Bu kapsamda Nefes ve Destek Kredisi adı altında 18 milyon TL kredi kullanımı gerçekleşmiştir.
 
Bankalarla Yapılan Protokoller: Odamız tarafından ilimizdeki banka şubeleri ve bankaların genel merkezleri ile yapılan görüşmeler ve toplantılar neticesinde uygun koşullarda üyelerimize kredi kullanım protokolleri imzalanmıştır. 
 
Finans Sektörü İstişare Toplantıları: Üyelerimizin finansmana erişmesi, bankacılık ve finans sektörü hizmetlerinden istifade etmesinin önündeki engellerin kaldırılması için İlimizdeki Banka Şubeleri ve Bankaların Genel Merkezlerinin katılımı ile Elazığ TSO bünyesinde 4 ayrı toplantı yapılarak konu istişare edilmiş ve talepler alınarak bir çoğu çözüme kavuşturulmuştur.  
 
ÜYELERİMİZİN KURUMSAL ALTYAPILARININ, KAPASİTELERİNİN ARTIRILMASI, İLİMİZİN POTANSİYEL KAYNAKLARININ EKONOMİYE KAZANDIRILMASI DOĞRULTUSUNDA VALİLİĞİMİZ, BELEDİYEMİZ, ÜNİVERSİTEMİZ, KAMU KURUM VE KURULUŞLARIMIZ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİMİZLE BİRLİKTE YAPILAN ÇALIŞMALAR…
KOOPERATİFLEŞME
 
Odamızın 2018 yılı Nisan ayında yapılan seçimleri öncesinde her platformda dile getirmiş olduğumuz ve ilimize mutlak suretle kazandırılması gerektiğini ifade ettiğimiz en önemli konuların başında Kooperatifleşme hususu gelmiştir. Bu konuda önemli bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. 
 
ELAZIĞ FUAR VE KONGRE MERKEZİ
 
İlimizin kalkınma ve gelişmesi noktasında açıklamış olduğumuz 23 proje arasında yer alan ve ilimizin son 30 yıldan beri gündeminde yer alan kalıcı Fuar alanı sorunu yoğun girişimlerimiz ve lobi faaliyetlerimiz neticesinde sonuçlanmıştır. 
 
SEKTÖREL SANAYİ SİTELERİ
 
İlimizin öne çıkan sektörlerde markalaşması, kümelenmenin sağlanması ve alanında bölgesel bir yapıya kavuşarak sektörün gelişmesi hususunda Odamızın ilgili Meslek Gruplarında yer alan üyelerle ve İlimiz Merkez Küçük Sanayi Sitesi Yönetimi ve Üyeleriyle yapılan toplantı ve istişareler neticesinde tespit edilen Sektörel Sanayi Sitelerinin ilimize kazandırılması hususunda Elazığ Belediyesi ile istişareler yapılmış ve sağlanan mutabakatlar neticesinde; Mobilya Üreticileri ve Mobilya Showromları Sanayi Sitesi, İnşaat Malzemeleri Sitesi, Gıda Toptancıları, Mermer İşlemecileri Sanayi Sitesi ve Hurdacılar Sanayi Sitesinin ilimize kazandırılması süreci başlatılmıştır. 
 
SAVUNMA SANAYİ ÇALIŞMALARI
 
Odamız tarafından Milli Savunma Bakanlığı destekleriyle ilimizde çok önemli toplantılar yapılarak Ülkemizin yeril ve milli üretimine katkı sağlayacak ve Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde üretim yapan şirketlere tedarikçi olması için Odamız Üyesi işletmelerin katılımı ile çok sayıda toplantı ve görüşmelere öncülük edilerek önemli anlaşmalar sağlanmıştır. Bu konuda Ülkemizin sayılı Savunma Sanayi Derneklerinden olan Elazığ SUHA çok önemli katkılar sağlamıştır.
 
TEKNOVA (ELAZIĞ 2. OSB) 
 
Elazığ’ın 2. OSB’si olan TEKNOVA bölgenin teknoloji ve nitelikli ürünlerin üretim merkezi olması hedefiyle planlanmıştır. 6 bin 6 hektardan oluşan bir arazi üzerinde kurulum çalışmaları devam eden TEKNOVA’nın altyapı projeleri tamamlanmış ve Sanayi Bakanlığında onaylanma sürecindedir.
 
SERA OSB ve JEOTERMAL TURİZM
 
Elazığ’da MTA tarafından yapılan sondaj çalışmaları neticesinde tespit edilen Jeotermal Kaynağın özellikle Sağlık Turizmi ve Seracılıkta değerlendirilmesi amacıyla proje çalışmaları başlatılmıştır. Elazığ Valiliğimiz öncülüğünde, Belediyemiz ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası müşterekliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde Jeotermalin kullanım hakkı alınmıştır. Cip Köyü mevkiinde yaklaşık 1200 hektar alan üzerinde kurulması planlanan Sera OSB’de öncelikle, fidan, fide ve nitelikli tarım ürünlerini üretilmesi hedeflenmiştir. Jeotermal Turizmde ise Cip Baraj Gölü ve Sivrice İlçemizde yapılacak yatırımlarla bu alanda Elazığ için yeni bir sektör oluşturulması hedeflenmektedir.
 
BESİ OSB
 
Yaklaşık 1000 dönüm bir alan üzerinde kurulması planlanan ve toplamda 13 bin büyükbaş yetiştiriciliğini sağlayacak olan Elazığ Besi OSB için yer tespiti yapılmış olup, gerekli ihale süreçleri ve altyapı çalışmaları için Bakanlık onay süreci başlatılmıştır. 
 
İPEKBÖCEKCİLİĞİ PROJEMİZ
 
Odamız öncülüğünde İl Tarım Müdürlüğümüz ve Elazığ Kadın Girişimciler Kurulumuzun katılımı ile ilimizde İpekböcekciliğinin ekonomik değer haline getirilmesi hususunda çok yönlü bir proje başlatılmıştır. 
 
KOVANCILAR-PALU-KARAKOÇAN KARMA OSB
 
İlimizin doğu bölgesinde yer alan Kovancılar, Palu, Karakoçan ve Arıcak ile Alacakaya ilçelerimizin istifade edeceği bir Karma OSB kurulması hususunda bölgedeki STK ve iş dünyası ile mutabakat sağlanmıştır. 
BASKİL PVC VE GIDA OSB
İlimizin tarım ürünleri bakımından en zengin bölgesini oluşturan Baskil ilçemizde ilimizin ve bölgemizde yetişen ürünlerin nitelikli üretime dönüştürülmesi ve sanayileşme için altyapı oluşturulması hedefiyle PVC ve Gıda OSB kurulum çalışmaları başlatılmıştır. Yer tespiti yapılan alanda OSB kurulum sürecine gelinmiştir.
 
GES OSB
 
İlimizde GES yatırımlarına daha fazla yer verilmesi ve çok zengin olan ilimizin bu yöndeki avantajını ekonomiye kazandırma noktasında önemli bir eksiklik olan GES OSB’nin kurulumu için gerekli tüm hazırlıklar yapılmıştır. 
 
COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR
 
Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte Odamızın ve ilgili kurumlarımızın müşterek çalışmaları neticesinde bugüne kadar 4 olan Tescil başvuru sayımız 10’a çıkarılmıştır. Onaylanan ve Başvuru süreci devam eden ürünlerimiz; Ağın Beyazı Üzümü, Ağın Kış Kırmızısı Üzümü, Ağın Leblebisi, Elazığ, Boğazkere Üzümü, Elazığ Orciği, Elazığ Öküzgözü Üzümü, Elazığ Tatlı Peynirli Ekmeği, Elazığ Vişne Dondurması, Elazığ Vişne Mermeri, Şavak Koyunu’dur. 
 
GASTRONOMİ VE TURİZM ALANINDAKİ ÇALIŞMALAR
 
Ülkemizin en zengin 2. Mutfağı olan Elazığ’ın Gastronomi alanında mevcut potansiyelini ekonomik değer haline getirmesi noktasında AB Hibe Kaynaklı Proje hazırlanmış ve 3. aşamayı geçmiştir.
 
TEKSTİL KENT VE YENİ YATIRIM GİRİŞİMLERİ
 
İlimizin Teşvik Yasası kapsamında OSB’lerde yapılacak yatırımların 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi nedeniyle İlimizde OSB’lere yoğun bir ilgi bulunmaktadır. Altyapı çalışmaları halen devam eden Teknova OSB (2. OSB) için ayrılan bütçe, sayın Valimiz ve OSB Yönetim Kurulumuzun müşterek kararı ile mevcut OSB için değerlendirilmiş ve halihazırdaki Tekstil ve Konfeksiyon yatırımcıları için çok önemli avantajlara sahip olan Elazığ OSB içindeki Tekstil Kent hizmete açılmıştır. Bu alana 2020 yılı ilk yarısı içerisinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği yatırımların kazandırılması sağlanmıştır. İlimizin yeni yatırımlar kazanması için yurtdışı ve yurt içinde çok önemli lobi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 
 
İŞGEM VE TEKNOKENT
 
İŞGEM: Odamız iştiraklerinden olan Elazığ İş Geliştirme Merkezi (EİŞGEM)’in altyapı ve kurumsal yapısının geliştirilmesine yönelik çok önemli girişimler ve iyileştirmeler yapılmıştır. Ülkemizin en büyük İŞGEM kampüslerinden biri olan Elazığ İŞGEM’in öncelikle bir Kuluçka Merkezi modeliyle ilimiz girişimcilerine öncülük etmesi altyapısı kurulmuştur. Bu doğrultuda 200’ün üzerinde girişimci başvurusu titizlikle değerlendirilerek raporlanmıştır. Bu çalışma öncelikle zaman ve finans israfının önüne geçmiştir.
 
TEKNOKENT: Bölgemizdeki en büyük ve en etkin Teknoloji Geliştirme Bölgelerinden biri olan Fırat Teknokent, 70 in üzerinde girişimciyle hizmet vermektedir. Büyük çoğunluğunu yazılım şirketlerinin oluşturduğu merkezden ülkemiz ve dünyaya ihracat yapan üretimler gerçekleştirilmektedir. 
 
KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ FAALİYETLERİ
Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezinin etkin bir biçimde sanayicilerle işbirliğinde faaliyet gösterebilmesi için periyodik toplantılar organize edilmiştir. Üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora Tezlerinin Tespitinde Sanayiye Yönelik Projelere Öncelik Verilmesi için Üniversitemiz ve FKA’nın da katılımı ile Protokoller imzalanmıştır. 
 
KEBAN SOKAK DOKUSUNUN CANLANDIRILMASI VE RESTORASYONU
 
Elazığ Valiliği, Elazığ TSO ve Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu tarafından organize edilen proje ile Keban İlçesinin özellikle yaz aylarındaki iç ve dış turist yoğunluğunun değerlendirilerek ilçede bir sokağın restorasyonunun yapılarak geleneksel ürünlerin satış ve pazarlamasının yapıldığı bir merkeze dönüştürülmesi ve ilçenin çok yoğun olan işsizliğinin önlenerek özellikle kadınların üretim ve ekonominin içine entegrasyonu hedeflenmektedir.
 
İÇME KÖYÜ EKO/KÖY PROJESİ
 
Elazığ Valiliği ile Elazığ TSO öncülüğünde ilgili kurumlar ile STK’ların da içinde yer aldığı proje kapsamında meyvecilik ve tarla üretimi ile dikkat çeken İçme Köyünün EKO/KÖY olması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda AB Hibe projesine başvuruda bulunulmuş olup ilk aşamayı geçen projenin savunması ilgili kurumlara yapılmıştır.
 
ELAZIĞ İNDİRDİM GÜNLERİ
 
Odamız ile İMC Organizasyonunda iç ticaretin canlanması, halkımızın daha uygun koşullarda ihtiyaçlarını karşılaması ve aynı zamanda üyelerimiz ve ilimizdeki esnafların yaşanan ticari durgunluktan bir nebze olsun çıkmaları için Elazığ İndirim Günleri Organize edilmiştir. 
 
ELAZIĞ TSO HİZMET BİNASININ TİCARET KAMPÜSÜNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ
 
Oda bünyesinde yıllardan beri hizmet veren TSE temsilciliği yürütülen lobi faaliyetleri ile TSE Belgelendirme Müdürlüğüne dönüştürülmüştür. 
 
Odamız bünyesinde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar şunlardır: 
 
-Elazığ KOSGEB İl Müdürlüğü-TSE Belgelendirme Müdürlüğü -Fırat Kalkınma Ajansı Elazığ Yatırım Destek Ofisi -TEKNOVA (2. OSB) Müdürlüğü -Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi -Besi İhtisas OSB Müdürlüğü  -Kredi Garanti Fonu KGF -Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Elazığ Temsilciliği -Elazığburada E-Ticaret ve Dış Ticaret Şirketi-Ticaret Bakanlığı-TOBB İhracat Destek Ofisi
 
SOSYAL SORUMLULUK İLKESİYE ODAMIZ TARAFINDAN BİZZAT YÜRÜTÜLEN VE VALİLİK, BELEDİYE, STK’LAR VE KAMU KURUMLARI TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN VE ODAMIZ TARAFINDAN KATKI SAĞLANAN ÇALIŞMALAR-HİZMETLER
 
Elazığ Yöresel Mutfağı ve Restorandı: Elazığ Valiliği öncülüğünde ilimizin Gastronomi Turizmini harekete geçirme adına başlatılan çalışmalar kapsamında Elazığ Belediyesi ve Elazığ TSO tarafından Fırat Kalkınma Ajansı’na 2 milyon TL tutarlı bir proje sunulmuştur. Proje kapsamında Harput Hünkar Konağının Elazığ Yöresel Mutfağı ve Restorandı olarak yeniden dizayn edilmesi planlanmaktadır. 
 
Sportif ve Kültürel Faaliyetlerin Desteklenmesi: Odamız bütçe imkanları doğrultusunda ilimizde bir çok spor kulübüne maddi ve manevi destekler vermiştir. Bununla birlikte Kamu Kurumlarımız ve STK’larımızın çeşitli kültürel etkinliklerine destek sağlanmıştır. 
 
Ramazan Yardımları ve İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Destekler: Odamız tarafından geleneksel hale gelmiş olan Ramazan Ayı yardımları ile Okulların açılması ile birlikte İlköğretim Okullarında okuyan ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına giyecek desteklerimiz TOBB’den sağlanan maddi destek ve Odamız katkıları ile 2018 ve 2019 yıllarında da devam etmiştir.
 
Tanıtım Günleri: İlimizin sosyal, kültürel, gastronomi, yöresel ürünler, turizm ve musikisinin en iyi şekilde tanıtılmasını hedefleyen İstanbul-Elazığ Tanıtım Günleri’ne Elazığ TSO olarak destek ve katılım sağlanmıştır. 
 
EMİTT ve YÖREX Fuarları: İlimizin turizm ve gastronomi zenginliğinin en iyi şekilde tanıtılması için ülkemizin kendi alanında en önde gelen fuarlarından olan Uluslararası İstanbul Emitt Turizm Fuarı ile Antalya Yörex Gastronomi fuarlarında Odamız, İlimiz Valiliği öncülüğünde, Belediye ve Fırat Kalkınma Ajansımız ile birlikte bu fuarlara katılım sağlamış ve ilimizin gerek tanıtımı ve gerekse değerlerinin en iyi şekilde sunumuna gayret göstermiştir.
 
VALİ KALDIRIM: HAYALLER GERÇEK OLUYOR
 
Programda konuşan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, "Bu şehir hayal ettiğimiz çalışmaları yapmaya başladı. Bunun en güzel tablosunu bugün burada gördük. Burada Elazığ'ın geleceğini şekillendirecek, vizyonunu belirleyecek, Elazığ'ın önümüzdeki 40 yılına yön verecek projeleri burada hep birlikte gördük. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası kendi kurumsal yapısını geliştirirken bir yandan da şehirle, kamu kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla bütünleşerek gerçekten müthiş bir perspektif, vizyon ortaya koydular. Sonuç odaklı çalışma, sonuca kilitlenme, proje odaklı çalışıp sonuca gitme. Yapılması gereken konu budur. bunun yapıldığını görmekten de son derece memnunum." dedi. 
 
"ELAZIĞ KADİM BİR ŞEHİR"
 
Elazığ'ın farklı bir şehir olduğuna dikkat çeken Vali Kaldırım, "Elazığ tarihinde de farklıydı. Kadim bir şehir. Kadim olmanın anlamı çok büyük. Şehir kültürü olan, tarihi derinliği olan dünyaya insan kaynağı yetiştiren, uluslararası kültür sanat, edebiyat, musiki ve çok önemli bir medeniyet merkezi olmuş bir şehir. Dolayısıyla bu şehrin kodlarında hem vatan hem millet sevgisi, vatana bağlılık var. Dünyaya açılmak, dünyayı iyi bilmek var. Sadece bulunduğu bölgede değil bütün dünyaya hizmet etmek var." diye konuştu. 
 
"ELAZIĞ KABUĞUNU KIRMA DÖNEMİNİ YAŞIYOR"
 
Elazığ'ın bir çok alanda değişim süreci yaşadığını vurgulayan Vali Kaldırım, "Elazığ tam bir kırılma dönemini yaşıyor. Kabuğunu kırma dönemini yaşıyor. Dünyaya açılma dönemini yaşıyor. Vizyonunu, stratejilerini buna göre belirlemiş, ufkunu açmış ve bu salonda da bunun kabul gördüğünü görmekteyiz. Burada yapılması gereken; Kamu kurumları, özel sektör, Üniversitemiz, sivil toplum örgütleri, iş dünyası, herkes birlikte hareket edecek. İşin arkasından koşturacağız. Durmayacağız, çalışacağız, koşturacağız. Birlikte hareket edeceğiz ve başaracağız. Ben buna canı gönülden inanıyorum. Bazı hayal kırıklıklarına rağmen, bazı geri çekilmelere rağmen, bazı duraksamalara rağmen hedefe ulaşacağız. Bunun karşılığını görmekten de mutluyum. Elazığ'a yakışanın da bu olduğuna inanıyorum."
 
"BU ŞEHİR BÜYÜDÜKÇE HEPİMİZ BÜYÜYECEĞİZ"
 
Elazığ'ın var olan potansiyellerine sahip çıkılması ve değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Kaldırım, "Bu değerleri özümsememiz lazım, sahip çıkmamız lazım. Bu potansiyelleri değerlendirip yeni ürünler haline getirip dünya pazarına sunmamız lazım. Burada çok geniş bir yelpazede projeler sunuldu. Hepsi de vizyon projeler. Bunlara sahip çıkalım. Kırgınlıkları, dargınlıkları bir tarafa bırakalım. Bu şehir hepimizin şehri. Bu şehir büyüdükçe hepimiz büyüyeceğiz, küçülürse hepimiz küçüleceğiz. Ufkumuzu geniş tutalım. Dedikodu ve olumsuzlukları bir kenara bırakalım."
 
 
 
 
 
 
 
11 Aralık 2019 Çarşamba, 17:01
353 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ELAZIĞ KABUĞUNU KIRIYOR