08 Ocak 2020 Çarşamba, 432 kişi okudu
KEREM SEÇER
ELAZIĞ İDLİB YARDIM PLATFORMU
Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib, dokuz yılı aşkın bir süredir Suriye iç savaşını her yönüyle yansıtan en önemli bölge konumunda ve Rejim karşıtı muhalefetin elinde kalan son büyük şehir olan İdlib’de insani durum her geçen gün giderek kötüleşiyor. Başta barınma olmak üzere gıda ve sağlık ihtiyaçları giderek artıyor. 
 
7 Eylül 2018'de Türkiyenin Talebiyle Tahranda Gerçekleştirilen zirvede  17 eylül 2018 tarihinde imzalanan SOÇİ MÜTABAKATI Gereği Muhalifler ağır sillahları bırakmış ve İdlib den çekilmişlerdi, ardından Rusya ve Esed güçleri de saldırıları durdurmuş, O güne kadar nüfusu 700 bin olan İDLİB, Halep, Hama, Humus, Dera, Şam ve daha birçok yerleşim yerinin rejim güçlerinin yada muhalif karşıtı çeşitli grupların eline geçmesi sonucu siviller, İdlib’e sığınmak zorunda kalmış ve nüfusu 4 milyona çıkmış güvenil bir bölge olmuştu.
 
2019 un sonlarına  doğru Soçi Mutabakatını ihlal eden  Rusya ve İran ,Suriye'de Esed rejimi, Rusya ve İran destekli paramiliter güçlerin muhaliflerin elinde kalan son kale konumundaki İdlib şehir merkezi ve kırsalına yönelik askeri operasyonlar başlatmış 2020 yılının bugününe kadar daha şiddetle devam ediyor. 
Askeri operasyonlarda Esed rejimi ve müttefiklerinin sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırılarda bulunması İdlib şehir merkezi ve kırsalında yaşayan milyonlarca sivilin hayatını tehdit ediyor olması çok büyük Göç dalgasıbaş göstermiş azzez, afrin,gibi Türk askeri kontrolunde olan illere göçen savaş mağduru idlibli sivil halk, ve  Türkiye sınırlanıra dayanmış 360 bin idlibli mazlum mağdur bebek çocuk kadın yaşlı.
 
 Gerek Tv lere yansıyan görüntüler, gerekse resimli görüntüler nedeniyle İçimiz içimize  sığmıyor, Yüreklerimiz burkulmuş, zaman zaman fark edemediğimiz gözyaşlarımızın soğukluğunu yanaklarımızda hisseder olmuştuk.  
 
 
İşte Dünya, Ajanslara düşen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymaninin Öldürüldüğü haberleri ile çalkalanırken, Biz Elazığ'da bir kaç duyarlı Sivil toplum Kurum ve kuruluşu Bir araya gelerek, Soçi Mutabakatını İhlal eden iki devletin Suriye/İdlib de yaptıkları vahşi katliamdan hayatta kalma  mücadelesi veren  4 milyon mazlum Din Kardeşlerimize Kapsamlı bir yardım kampanyası Hazırlıklarını yapıyorduk.
 
Amacımız Sadece ALLAH rızası gözeterek Bu Aziz şehrin İnsanlarının Bundan önceki yapılan yardımlarda gösterdikleri Duyarlılığı, Tekrar; Sınırlarımıza kadar dayanmış Bebek, Çocuk, kadın,yaşlı savaş mağduru 360 bin insana  Barınak, battaniye, gıda, Çadır,ısınma aletleri,Giyecek,Un  vs gibi acil ihtiyaç duyulan İnsani yardımları bir Merkezde  toplayarak Elazığlı yardımsever insanımız ile savaş mağduru Din kardeşlerimiz arasında köprü olmaktı.
 
Hemen Kolları sıvayarak Yaptığımız ilk Toplantıda üç Gurup oluşturup Bu Guruplara Başkanlık yapacak kişi ve arkadaşlarını tespit ederek Görev dağılımı yaptık.
 
1. Gurup, Ekonomik alanda Faaliyet gösteren Sivil Toplum Kurumlarını gezerek Elazığ İdlib yardım platformunun kuruluş amacı ile Bu  Sivil Toplum kurumlarımızın Yardım kampanyamız için acil olanlardan yapabilecekleri Yardımların talebinde  Bulunmak.
 
2. Gurup, Şehrimizde Faaliyet gösteren Diğer yardım kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek Elazığ İdlib yardım platformunun kuruluş amacı ve Yardım kampanyamız için acil olanlardan yapabilecekleri Yardımların talebinde  Bulunmak.
 
3. Gurup Medya ve Tanıtım gurubu olarak, ilimizdeki tüm medya kuruluşu ve basın ziyaret edilerek  şehir halkının '' İdlib'e İnsani yardım '' konusunda bilgilendirme, haber ve materyaller ile duyuru yapma, basınımız ve medyamız ile birlikte  ziyaret edilecek siyasi parti temsilcileri ve resmi kurum ita amirlerini Elazığ İdlib Yardım Platformu'nun amacı çalışma şekli hakkında bilgilendirip basın'a beyanat verme ve  açıklamaları yapma, yapılan yardımların sevk ve idaresinde bulunma  gibi konularda  görev taksimi yapılarak çalışmaları başlattık.
 
Hamd olsun ALLAH 'a  Bu şehir halkı geçmişte olduğu gibi bugün de,daha duyarlı olarak Suriye de ki mazlum mağdur Din kardeşlerimizin yanında olacağı ve imkanları ölçüsünde yardımda  bulunacaklarını  hissettik.
 
07/01/2020 Tarihinde  hemen iki (2 ) Tır Un göndererek başlatmış olduğumuz yardım kampanyasının startını verdik.
 
Aziz Şehrin aziz insanları, Sırınırlamıza kadar gelip dayanan  360 bin savaş mağduru Din kardeşlerimiz Acil Olarak,
 
1. Çadır ( 21 mt2  3100 Tl )
2. Acil Yaşam konutları ( 1+1. 24 mt2.  2200 tl)
3. Gıda Kolisi ( 150 tl )
4.Un ( 110 tl )
5. Battaniye ( 40 tl )
6. Bunlar dışında giyecek, ayakkabı, bebek bezi, ısıtıcı, deterjan sabun vs.
 
Bu Köşeden Tüm Elazığ Halkını Bu yardım kampanyasına  Destek olmaya çağırıyorum, Unutmyalım ki bizler sıcak odalarımızda Kestane  kavururken, Sınırlarımızda sığınacak bir kapalı alan bulamayan Din kardeşlerimiz  var.
 
Selam ve dua ile...
 
 
 
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ELAZIĞ İDLİB YARDIM PLATFORMU