728 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ İÇMESUYU İSALE HATTINDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
ELAZIĞ İÇMESUYU İSALE HATTINDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
DSİ Elazığ’a yaptığı yatırımlarla Elazığ ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
 
Elazığ ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.  
 
2019 yılı sonuna kadar 3 adet içmesuyu tesisi tamamlanacak olup, toplamda 750.000 kişi için yılda 46 milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.
 
Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan Elazığ İçmesuyu Projesi kapsamında yapımı devam eden İçmesuyu İsale Hattının toplam uzunluğu 143 km olan ana isale hattında, 29 km çelik boru montaj ve imalatı tamamlanmıştır. Proje kapsamındaki toplam 11 adet su dağıtım deposu bulunmaktadır. 10 âdetinin betonarme imalatları tamamlanmış olup 7 âdetinin mekanik montajları yapılmıştır.
 
‘’Elazığ İlimizin İçmesuyu Sorununu Ortadan Kaldırıyoruz’’
 
Projenin tamamlanması ile Hamzabey Barajından alınacak 160.000 m3/gün ham su, montaj çalışmaları devam eden isale hattı ile arıtma tesisine taşınacağını belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU, Arıtıldıktan sonra alınacak su ile Elazığ şehir merkezi, merkez yakınındaki Yazıkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz, Mollakendi belediyeleri ile Şahinkaya ve Sarıbuçuk köylerinin ayrıca Palu ve Kovancılar ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Elazığlıların hizmetine sunulacak tesisi ile vatandaşlarımıza memba kalitesinde su sağlanacaktır. ‘dedi.
 
DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
14 Nisan 2018 Cumartesi, 15:16
728 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
ELAZIĞ İÇMESUYU İSALE HATTINDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR