227 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gebe Okulu Annelerini Doğuma Hazırlıyor
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi  Gebe Okulu Annelerini Doğuma Hazırlıyor
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde bulunan gebe okulu anneleri doğuma hazırlıyor, anne oteliyle de yenidoğan yoğun bakımda yatan bebekler annelerinden uzak kalmıyor.
 
Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde özel olarak dizayn edilerek anneler için hazırlanan ‘Gebe Okulu ve Anne Oteli'  hem doğum öncesi hem de sonrasında hizmet veriyor. Gebe okulunda Sağlık personeli tarafından anne adaylarına, psikolojik ve fiziksel eğitimler verilerek daha rahat doğum yapmaları sağlanıyor. 
 
Ayrıca ücretsiz olan ve eğitimlere eşli grupların da katıldığı gebe okuluna, 20 ve 40 haftalık arası hamileler gelerek eğitim alıyor. Bunun yanında doğum yapmış anneler bebeklerin bakım sürecinde süt ve diğer ihtiyaçlarını gidermek amacıyla ‘Anne Otelinde' ücretsiz kalıyor. 
 
Özellikle yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altında bulunan bebeklerin anneleri için ayrı bir kolaylık olan anne otelinde, anneler diğer zamanlarında sosyal etkinlik alanlarında el işi ve benzeri çalışmalar yaparak zaman geçiriyor.
 
"TOPLUM SAĞLIĞINA OLAN ÇALIŞMALAR İLE DE ÖNPLANA ÇIKMAK İSTİYORUZ"
 
Hastanenin barındırdığı teknik donanım ve deneyimli personeli ile şehre ve bölgeye üst düzey hizmet sunduğunu ifade eden Başhekim Doç. Dr. Savaş Öztürk, “Bizler sadece verdiğimiz sağlık hizmeti ile değil, toplum sağlığına olan çalışmalar ile de önplana çıkmak istiyoruz. Bunlardan biri olan ve daha önce açtığımız gebe okulunda, anne adaylarının ve eşlerine gerekli eğitimler verilmektedir. Gebe okulu sayesinde anne adayları adaptasyonlarını sağlamaya gerekli bakım ve çocuk beslenmesi konusunda eğitimler almaktadır. Annelerimize de gebe okulunun yanısıra anne oteli birimimiz ile de yenidoğan yoğun bakım ünitesinde de tedavi gören bebeklerin annelerini barındırmaktadır. Bu şekilde bebeklere gerekli süt ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Anne adaylarının gebelik dönemini sorunsuz bir şekilde atlatmalarını doğum sonrasında dönemi sorunsuz atlatabilmeleri için çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.
 
 
"ANNELER ARZU EDERSE DOĞUM SONRASI DA DEVAM EDEBİLİRLER"
 
Bu egzersizlerin normal doğuma yönelik olduğunu belirten Gebe Eğitmeni Önser Demirbağ “Gebelik öncesi ve sonra birçok eğitim vermekteyiz. Gebelik öncesi bebeğin anne karnında gelişimi ve yapılacak olan şeyler, tahliller, takipler, doğum süreci ve doğum ağrıları baş etme gibi birçok gebeliğin başından doğum sürecine, sonrasına kadar birçok eğitim vermekteyiz. Egzersizler yaptırıyoruz. Doğum sürecinin rahat geçmesi ve sonrasında yardımcı olmak amacıyla yapılmaktadır. 3-4 hafta süren bir eğitim süreci var. Anneler arzu ederse doğum sonrası da devam edebilirler. Bunun yanısıra anne oteli de yeni doğum yapan kişilerin bebeklerin yenidoğan bakım sürecinde yatmaları devam ettiği zaman annelerin taburculuk süreci sonrasında eve göndermeden anne oteline yerleştirmekteler. Bebekleri ile bir arada kalmalarını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
 
"AKLIMA TAKILAN HER ŞEYİ BURADA ÖĞRENİYORUM"
 
İlk gebeliği ve tecrübesiz olduğu için anne okuluna geldiğini aktaran Ümran Ürkmez, “Aklıma takılan her şeyi burada öğreniyorum. Spor egzersizlerimiz var. Diyetisyenler kontrolünde uzmanlardan yardım almaktayız. Çevreden duyma kulaktan kulağa yayılan bilgiler yerine burada uzmanlardan yardım alıyoruz. Doğum sürecine kadar buradayız. Doğum sonrası da burada anne oteli de kalarak bebeğimiz ile uzaklaşmıyoruz. 21 haftalık gebeyim. 40 haftaya kadar gelip eğitim ve egzersiz yapabilirim” diye konuştu.
 
"ÖĞRENDİKLERİMİ EVDE DE TEKRARLIYORUM"
 
31 haftalık gebe olduğunu anımsatan Büşra Erhan, “Gebeler için beslenme eğitimi bebek bakımı gibi şeyler öğrenmekteyiz. Haftada bir gün geliyorum. Ama öğrendiklerimi evde de tekrarlıyorum. Faydasını da çok gördüm. Burada uzman kişilerden bilgi almak daha faydalı oluyor” ifadelerini kullandı.
 
13 Aralık 2019 Cuma, 15:50
227 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Gebe Okulu Annelerini Doğuma Hazırlıyor