636 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİĞİ 2019’UN İLK TOPLANTISINI YAPTI
ELAZIĞ ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİĞİ 2019’UN İLK TOPLANTISINI YAPTI
Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Cemil Erdem, 2019 yılının ilk toplantısını yaptı. Toplantıya SGK il müdürü Ayhan Tuncer, Çevre ve şehircilik il müdürü Mustafa Pirinççi, Ticaret il müdürü Bilal Öztürk, Sanayi ve Teknoloji il müdürü Mustafa Yavuztürk ve oda başkanları katıldı.
 
Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği toplantı salonunda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan birlik başkanı Cemil Erdem, “
 
2019 yılının ilk toplantısını başkanlarımızla ve kurum müdürlerimizle birlikte yapmayı kararlaştırdık.
 
Kurum müdürlerimizi davet etmemizin anlamı da şuydu. Kendilerinin alanlarıyla ilgili esnaflarımızın sıkıntılarını birebir bizzat kendilerinin ağzından dinlemek istiyorum. Ben özellikle Bağ-Kur primleri konusunda sayın milletvekilimiz Metin Bulut Bey’le görüştüm. Bu konuda ne yaparsanız yapın primlerin çok ciddi manada yüksek olduğunu 755 TL ile 882 TL arasında değişkenlikler gösterdiğini ilettim. Sayın vekilimiz konuyu MKYK’ya meclise taşıyacağını ifade ettiler.” Dedi.
 
SGK İl Müdürü Ayhan TUNCEL açıklamasında;
 
"Şimdi malumunuz Bağ-Kur primleri, cari asgari ücret ile, asgari ucretin 7,5 katı arasinda 4/b (bağ-kur'lu) kapsamindaki esnafimiz tarafindan belirlenen kazanç tutari üzerinden hesaplanmaktadir. Yani odenecek prim tutari esnaflarımız belirledigi kazanc doğrultusunda hesaplanmaktadir. Belirlenen kazanç aynı zamanda prime esas kazanç tutarıdir.  Bu tutarin % 34,5'u ödenecek teşviksiz prim tutaridir. Teşvikli prim orani ise %29'dur. 2019 yıli için Bağ-Kurlu bir esnafımızın 4/b’li bir esnaf kardeşimizin ödeyeceği tutar % 5 teşviksiz 883 TL’ye tekabül etmektedir. Bir de 2016 yılında yapilan değişiklikle, primlerini düzenli ve tam olarak ödeyen Bağ-Kur esnafı ile ilgili % 5 pirim teşviki getirilmistir, yani ödeyecekleri % 34,5 prim orani % 29,5’a düşmektedir. Dolayısıyla esnaf pirimi % 5 teşvik ile belirledikleri kazanç tutarı üzerinden %5 teşvikle asgari 754 TL’ye tekabül etmektedir. Aradaki fark yani teşvikli tutar ile teşviksiz tutar arasındaki fark 130 TL. dir. Bağ-Kur primlerinin düzenli ve tam olarak ödeyenler bu teşvikten otomatik olarak istifade etmektedirler. Buradan esnaf kardeşlerimize çağrıda bulunalım geçmiş dönemler ait prim borçları var ise kurumumuza başvurarak bu borçları yapılandırmak suretiyle takip eden aydan itibaren, %5 teşvikten yararlanma imkânına sahipler. Tabi geçen yıl teşvikli tutarı 597 TL, idi cari asgari ücretteki artiş nedeniyle tabii ki 4/b'li esnafimizin Bağ-Kur prim tutarlarinda da artış oldu.” Diye konuştu.
 
Ticaret il müdürü Bilal Öztürk açıklamasında,”Konu başlıklarımız fiyat etiketleri, fiyat etiketi yönetmeliği kapsamında etiketlerde bulunması gereken yerli üretim logosu ile ilgili bilgilendirme, taşınmaz dediğimiz yani emlakçılar ile ilgili bilgilendirme, 2.El motorlu taşıtlarının ticareti ile ilgili bilgilendirme yapmayı planlıyoruz. Bunun yanında yine 5062 Sayılı Tüketicinin korunması kanunu ile ilgili esnafları neler ilgilendiriyor, çünkü tüketicinin karşısındaki kısım esnaf kısmı. Biz onunla da ilgili bilgilendirme yapacağız.” Dedi.  
 
Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlü, Mustafa Yavuztürk ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin 28 Şubat’a kadar devam edeceğini belirterek,” Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene işlemleri konusunda sizlere bilgi vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar kanunları hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanması ve muayenesi, damgalama işlemleri sanayi ve teknoloji il müdürlüğümüz tarafından yapılıyor. Bu kapsamda ölçü ve ölçü aletlerinin 2019 periyodik muayene müracaatları 1 Ocak itibariyle başlamış bulunuyor. Bu 28 Şubat tarihine kadar devam edecek. Esnaflarımızı bu konuda uyarıyoruz. Esnaflarımızın açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan 3. ve 4. Sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi yine 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden, masa terazileri, asma teraziler ve ibreli terazilerin periyodik muayenelerinin başvuruları bağlı bulunduğunuz belediyelere yapılır. Burada Elazığ Belediyesi ve Palu ve Kovancılar Belediyesi yetkili kılınmıştır. Bu başvuru tarihlerini geçirmeyelim. Çok ciddi cezalar gelebilir. Biz bakanlık ve il müdürlüğü olarak esnaflarımızın yanında olmaya çalışıyoruz.” Diye konuştu.
 
Çevre ve şehircilik il müdürü, Mustafa pirinççi gündemde olan poşetler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Çevre ve şehircilik il müdürlüğü olarak bugünlerde herkesin gündeminde olan kamuoyunda işgale eden poşet konusu. Taşıma amaçlı marketlerden alışveriş yaptığımız poşet konusu. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle poşet başına 25 kuruşluk bir maliyet alınıyor. Bu 25 kuruşun 15 kuruşu direk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na giderek burada çevre ile ilgili altyapılarda kullanılacak. 10 kuruşu ise satıcıya kalıyor. Vatandaşımızın da itirazı bu konuda sanıyorum. Buradaki asıl amaç çevreye bir duyarlılık oluşturmak, yoksa devletimizin o 15 kuruşa ihtiyacı yok. 15 mikrondan ince olan poşetler den para alınmayacak.” Dedi.
 
Toplantı oda başkanlarının soruları ile tamamlandı.
09 Ocak 2019 Çarşamba, 20:02
636 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ELAZIĞ ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİĞİ 2019’UN İLK TOPLANTISINI YAPTI