18 Eylül 2018 Salı, 4730 kişi okudu
RAMAZAN DEMİR
Elazığ Belediyesinde Neler Oluyor
Basına yansıyan haberlerden öğrendim ki, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz bir karar almış! Karar; Elazığ’ın yüz akı, Türk tarih ve kültürüne büyük hizmetler yapan Merhum Prof. Dr. Bahaeddin Ögel’in isminin verildiği bulvardan isim tabelası sökülüp, yerine Türk Devletinin  düşmanı Şeyh Said’in dostu ve belediye başkanın kayın pederi olan bir “mollanın” ismi verilmiş! 
 
Bahaeddin Ögel, Elazığımızın yetiştirdiği dünya çapında üne sahip bir bilim insanıdır. Türkiye’nin yüz akıdır. Elazığ’da gözünü açmış, ünü dünyaya yayılmış bu bilim insanı Elazığ tarihini, kültürünü olduğu gibi genel Türk Tarih ve Kültürü’nü de incelemiş, araştırmış, eserler vermiş. Kendisini eserlerinden tanırım. FIRAT üniversitenin Tarih Bölümü kurucusudur aynı zamanda. 
 
Bakınız, onu yakından tanıyan öğrencisi ve tarih öğretmeni olan  Bilal Sürgeç’in kaleminden okuyalım:
 
“Bahaeddin hocam fakültede de hocamdı. Şehrimin gurur kaynağı idi. Onun adını silenler daha iki yıl önce Elazığ’ı işgal edip soyup soğana çeviren Şeyh Sait'i anma toplantısı yapıyorlardı!”
 
Elazığın sivil toplum kuruluşları nerdesiniz?Türk tarih ve kültürü üzerinde bir otorite olan Bahaeddin Ögel’in adı bulvardan kaldırılacak, silinecek, Türk Tarihine, Türk kültürüne, Türk devletine düşman olan bir isyancının dostu olan, muhtemelen o da cumhuriyet düşmanıydı, bir “mollanın” adı verilecek! 
 
Elazığlılar sessiz kalacak öyle mi?!
 
Ve Öğrencisi devam ediyor:
 
“Eğer Bahaeddin Hoca’nın ismi bu şehrin caddelerinden siliniyorsa yarın buram buram vatan millet kokan Elazığ Türkülerini, Çayda Çıra’sını hatta Elazığ'ın adını da silerler!” Ayrıca:
 
“Bahaheddin Ögel bu ülkede üniversite sayısında enflasyon yokken Fırat Üniversitesi’ne, onun birimlerinin kuruluşuna katkı sağlamıştır. O öz be Öz Elazığdır. Hocamdır. O, bir insan boyunu aşan kitaplarına, Türk Dünyası’nda tanınan bir âlim insan olmasına rağmen bu özelliğini hiçbir zaman Elazığ'da siyasette vekilliğe tahvil etmeye tenezzül etmedi.”
*
Soru: belediye reisinin Hocaya düşmanlığı nedendir? Kendisi Türklük düşmanlığı mı Yapıyor?
 
“Merhum Bahaeddin Hoca derslerini hatıraları ile süslerdi. O (SSCB döneminde), ‘Orta Asya’yı karış karış dolaşmışım öyle yukarıdan uçakla geçerken görenlerden değilim’ derdi. Yine SSCB’nin çökmediği dönemde Azerbaycan'da bir kongreye katılmış. Toplantı salonuna, katılan heyette bulunanların mensup oldukları ülkelerin bayraklarını da asmışlar. Azerbaycan Türkleri o dönemde bile güçlü bir milli şuura sahipler. Türk bayrağını en öne koymuşlar. Bu hal bir Fransız Türkoloğ'a batmış ki ikide bir ‘Bahaeddin Hoca Türk bayrağı neden en ön sırada’ diye sataşıyormuş. Hoca, ‘Soruyu soran iyi niyetli değil’ deyip devam etti: ‘O bayrağı asanları aklınca KGB'ye jurnallemek istiyor. Fakat laf atışı devam edince, "Ben Türküm Türk!" Sen de Fransızsın. Bu soruyu bu Türk topraklarında sorma hakkın var mı dedim!’”
 
Her dönemde Türk’e ve Türkiye Cumhuriyeti’ne, Gazi Paşa’ya diş bileyen, düşmanlar olmuştur! Türk kültürüne karşı olan da...
 
Fakat Elazığımızda bu denli yanlış olmamıştır. Bir bilim insanına yapılan bu vefasızlığa hiç şahit olmadık!
*
Bulvardan adı kaldırılan kişi Türk tarihi ve kültürüne hizmet etmiş, eser vermiş bir Elazığlı bilim insanı. Bulvara yeni ismi konulacak zat ise, Türk tarihine, kültürüne ve devletine düşman isyancının yakın arkadaşı bir “molla”!
 
Kral çıplak!
*
Elazığlı her düzeydeki aydını, akademisyeni, iş adamını, sivil toplum örgütlerini, vatandaşları, esnafı, üniversite gençliğini konuya duyarlı olmaya davet ediyorum. Belediye bAŞKANI zat uygarlık aracı araçlarla protesto edilmeli ve kararından derhal geri dönmesi İçin baskı yapılmalıdır. Demokrasinin nimeti medeni protestoyla hatalar düzeltilir
 
Bu kararı alan, aldıran, onay verenleri şiddetle kınıyorum.
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elazığ Belediyesinde Neler Oluyor