06 Temmuz 2018 Cuma, 643 kişi okudu
Murat Ünal
ELAZIĞ BASIN-MEDYA VE BİSİKLET METAFORU
Uzunca bir süredir bu dünyanın içinde sayılırım,bir iki dönem Ak Partinin Tanıtım ve Medya Başkanlığını yaptım,ister istemez içli dışlı olduk.
 
Epeyi oldu Öğretmen Evin de kahve içiyorum, bilinen bir dost geldi sohbete başladık,bir gazete de köşe yazıyordu,konumuz ister istemez basın ve medya oldu.
 
Dostum ben artık köşe yazılarıma ara veriyorum,deyince,hayrola dostum yoruldun galiba diye cevap verince,acı acı tebessüm etti,hayır yorulmadım,ama çocuklarımı yormak istemiyorum. diye karşılık verdi.
 
Haklıydı dost,yazarın yazıları çocuklarının aleyhine delil olarak kullanılabilir,yazara gücü yetmeyenler çocuklarından intikam alabilir, O yavruların hayatını karartabilirdi.
 
Bir an yutkundum,cevap vermek istemedim,bir şeyler söylemeliydim,dostumdu,saygı duyuyordum,haklısın dostum diyebildim ve sustum.
 
Aslında susan ben değildim,susan yerel basın ve medyaydı,farklı nedenler ile susuyor,susarken acı acı haykırıyordu,susmadım susturuluyorum diye.
 
Susanların gerekçeleri çok farklıydı,Patronlar sistemin hışmına uğramamak için susuyor,çalışanlar işini kaybetmemek için,yazarlar yakınlarına zarar vermemek için susuyordu,susarak kendince korunmaya çalışıyordu.
 
Bu bir paranoya olarak ta değerlendirilebilir,haklı bir çekince de olabilir, ne olursa olsun,bu algının oluşması bile başlı başına bir sorundur.
 
Kim, niye,kimden çekinerek kendi ülkesin de susma ihtiyacı hissediyor?
 
Müesses nizam yazmaktan,konuşmakta rahatsız oluyor dense bunun karşılığı hiç çekinmeden söyleyelim,evet bunun adı Faşizmdir.
 
Bisiklet Metaforu.
 
Ön teker nereye çekerse,arka teker onu takip eder bu metafor da.
 
Bu tanım genellikle egemen siyasi gücün arkasına takılanlar için kullanılır.
 
Bu kısa açıklamadan sonra şunu demek çok iddialı bir söz olacaktır.
 
Siyasi erk basın ve medya üzerinde vesayet ve baskı uyguluyor,bunun sonucu olarak ta basın ve medya ister istemez siyasi güç olan ön tekerin peşine takılarak esas görevini yapmıyor,yapamıyor,siyasi erkin hoşuna gidecek bir yayın politikası izliyor.
 
Hayır! sorun bu kadar açık ve basit değil,bu yazının çıktığı YENİ UFUK gazetesi yıllardır,Genel yayın yönetmeni ve baş yazarı Nafiz KOCA yönetimin de objektif gazetecilik yapmayı sürdürüyor,siyasi bir baskı ile sustuğunu bilmiyorum.
 
Ha keza Ulusal da aykırı yayın yapan muhalif bir çok gazete ve televizyon var.
 
Sorun gazete ve televizyon patronlarının kafalarında oluşturdukları müesses nizama yaranma dürtüsü ve korku paranoyasıdır,çalışanlar da patronlarına ayak uydurmaktadır.
 
Gerek iç dünyalarında oluşan paranoya,gerek müesses mizama yaranma dürtüsü,gerekse gelecek kaygısı ile gazetecilik yapan,yapmaya çalışan dostlar! kendinize gelin yolunuz yol değil,saygın bir işin mensuplarısınız,saygınlığınızı kaybetmeyin.
Okuyucu Yorumları
Haberler
ELAZIĞ BASIN-MEDYA VE BİSİKLET METAFORU