393 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ELAZIĞ 2. TARIM, TARIM MAKİNELERİ, GIDA, HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİ FUARI AÇILDI…
ELAZIĞ 2 TARIM TARIM MAKİNELERİ GIDA HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİ FUARI AÇILDI…
 Açılış törenine, Vali Çetin Oktay KALDIRIM, Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga AĞAR,CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL, Elazığ TSO Başkanı Asilhan ARSLAN, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ ATALAY, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN, siyasiler, STK temsilcileri, oda başkanları, kurum ve şube  müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı
 
    Gıda'nın dünyada en önemli sektörlerden birisi olduğunu ifade eden Vali Çetin Oktay KALDIRIM, "Gıda alanında gelişmiş ülkelere fevkalade yatırımlar yapıyor. Tarımsal sanayi ve üretime hükümetimiz son dönemde çok büyük önem veriyor. Tohumdan başlayıp son ürüne kadar katma değer haline getirme ve stratejik, koruma sulama alanlarında damlama sulama gibi çiftçilerimize destek yapılıyor. İlimiz tarım ve hayvancılık konusunda ülkemizde öncü olmak isteyen bir il. Hedeflerini de bu doğrultuda belirlemiştir" dedi.
    Elazığ'ın herkes tarafından ortak paydası olduğunu dile getiren AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga AĞAR, "4 bin yıllık topraklarda yaşıyoruz. 12 bin yıl önce Fırat havzasında oluşmuş verimli arazilerden dolayı ondan sonra gelişen çağlarda insanların yapmış olduğu modern tarım bu havzalardan başlamıştır. Elazığ modern tarımın öncülerinden biridir. Bu miras hepimizin üzerinde hepimize emanet olan ve ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir sektördür" diye konuştu.
  Elazığ'da 15 gün süre içerisinde iki fuarın gerçekleştirildiğini dile getiren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL ise, "Bir kentin marka değerlerini oluşturamazsanız o kenti doğru tanıtamazsanız onlar yalnızca sizin kazanımlarınızdır ama onu ülkeye açmadıktan sonra tanıtmadıktan sonra hiçbir anlamı yoktur" ifadelerini kullandı.
     Elazığ'ın fuarlar şehri olma yolunda adım adım ilerlediğini belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'da, "Geçen yıl 2002 den bu tarafa 15 yıl sonra ilk defa 3 defa fuarın organizasyonu yapıldı. Bunlardan bir tanesi inşaat mobilya fuarı diğeri gıda tarım ve hayvancılık fuarı bir diğeri ise kitap fuarıydı. 2018 yılına geldiğimizde bir günü diğer güne eşit olan zarardadır mantığıyla hareket ederek 3 fuarı 6 fuara çıkardık. Bu fuardan sonra Kasım ayı içerisinde iş ve istihdam fuarı ve akabinde ikinci kitap fuarını da burada gerçekleştirmiş olacağız. Elazığ Türkiye'de fuarcılığın merkezi olma yolunda adım adım ilerliyor" şeklinde konuştu.
 
"Su ürünlerinde 1 milyon dolar ihracatımız var"
 
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ ATALAY ise su ürünlerinin dünyada en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olduğunu aktardı.
 
Ülkede de su ürünleri sektörünün hızla büyüdüğünü ifade eden Atalay, şöyle devam etti:
 
"Geçen yıl su ürünleri sektöründe 1 milyon dolar ihracatımız vardı, bu sene bunu geçmeyi ümit ediyoruz. 2 milyon ton kanatlı eti üretilmeye başlanmıştır ülkemizde. Et fiyatları yüksek diyoruz ama son yıllara baktığımızda kişi başı tüketim 6-7 kilogramda iken 16 kilograma çıkmış. Refah ve tüketimle birlikte ete olan ihtiyaç artmış. Bunun da yine ülkemiz tarafından karşılanması için bütün çalışmalar yapılmaktadır."
 
Elazığ ili denildiği zaman ilk akla gelen tarım ve hayvancılık olduğunu söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN'da;" 130 firmanın katıldığı 2'inci Tarım, Tarım Makineleri, Gıda, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarının 4 gün açık kalağı fuarda, tarımla ilgili son teknoloji ürünlerin yer aldığını ifade ederek çevre illerden de ziyaretçi beklediklerini söyledi.
 
Konuşmaların ardından en güzel buzağı yarışmasında dereceye giren hayvan sahiplerine altın verildi. 
 
Tarım alet ve makineleri, yöresel ve bitkisel ürünler, tarım ilaçları, çeşitli gıda ürünlerinin sergilendiği fuar 7 Eylül'de sona erecek.
07 Ekim 2018 Pazar, 11:43
393 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
ELAZIĞ 2 TARIM TARIM MAKİNELERİ GIDA HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİ FUARI AÇILDI…