860 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
DURUM VAHİM
DURUM VAHİM
Elazığ'da esnaflar ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiriyor.
 
 Zincir marketlerdeki artış, yüksek vergiler, kira ve sigorta primleri nedeniyle ekonomik darboğaza giren esnaflar, iflasın eşiğine geldi. Elazığ'da maddi sıkıntılar nedeniyle her gün en az 3 esnafın iflas ettiği açıklandı. Elazığ Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Cebrail Top, acil olarak önlem alınması çağrısında bulundu.
 
Elazığ'da esnaflar ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiriyor. Zincir marketlerdeki artış, yüksek vergiler, kira ve sigorta primleri nedeniyle ekonomik darboğaza giren esnaflar, iflasın eşiğine geldi. Elazığ'da maddi sıkıntılar nedeniyle her gün en az 3 esnafın iflas ettiği açıklandı. Elazığ Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Cebrail Top, acil olarak önlem alınması çağrısında bulundu.
 
Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kiriz etkisini her geçen gün arttırıyor. Krizden en çok etkilenenlerden biri de esnaflar oldu. Gelir gider döngüsünü sağlayamayan esnaflar birer birer kapılarına kilit vurma noktasına geldi.
 
"EKONOMİK DURUM YAZAR KASA FIRLATMA OLAYINDAN DAHA KÖTÜ"
Elazığ Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Cebrail Top, Günışığı'na yaptığı açıklamada, yerli esnafın durumunun içler acısı olduğunu söyledi.
 
Uzun süredir zincir marketlerin kıskacı altında olan yerli esnafın ekonomik krizle birlikte daha da sıkıntılı bir sürece girdiğini belirten Cebrail Top, "2002'den önce esnafımız yazar kasa fırlatmıştı. O durumdan daha vahim bir durumda. Ama tabiki esnafımız devletimizin, milletimizin yanında, dimdik durmaya devam ediyor, bundan sonra da edecekte. Ama haklı olarak bizim de hükümetten beklentilerimiz var." diye konuştu.
 
ZİNCİR MARKETLER KARŞISINDA REKABET GÜCÜ KALMADI
 
Başkan Cebrail Top, yerli esnafın en büyük problemlerinden birinin zincir marketler olduğunu kaydetti. Esnafların zincir marketlerle rekabet edemediğini vurgulayan Cebrail Top, "2002 yılından beri mağduriyetlerimiz devam ediyor. Şuanda zincir marketlerin sayısı Türkiye genelinde 35 bine ulaştı. Her ay ilimizde de 50 Milyon Lira Elazığ'dan çıkıyor. Hiç kimse buna dokunmadan, Elazığ'a hiçbir faydası olmadan 50 Milyon para il dışına çıkıyor. Zincir marketler sadece bakkallara değil, 57 meslek grubuna da zarar veriyor. Özellikle bakkal, manav, kasap, fırın, pastacı, kuru yemişçi gibi esnafları olumsuz etkiliyor.  Bununla ilgili acilen perakende ve zincir marketlerle ilgili bir yasanın çıkması elzemdir. Bir zincir marketin açılması o il için bir yenilik değil. Bunun adı tamamen tekelleşmedir. Tabiki bu hükümet döneminde ulaşım, sağlık, gibi birçok alanda yeniliğe, teknolojiye ayak uyduruldu. Ama gidip vatandaşımızın oralarda alışveriş yapması bir yenilik değildir. Biz bunu ekonomik krizde de gördük. Zincir marketler bir günde 8-10 defa fiyatlarını değiştirdiler. Ama bizim yerel esnafımız asla rafındaki etiketini değiştirmedi ve hükümete destek oldu. Zincir marketler sadece bizi etkilemiyor. Çiftçimize kadar olumsuz etkisi oluyor. Milli ürünlere yönelmemiz lazım. Milli seferberlik ilan etmemiz lazım. Halkımızı da bu konuda duyarlı bilinçli olması lazım. Zincir marketler çok ucuza da mal vermiyor. Birkaç kalem ucuza gösterip de, diğer mallarda fiyatları arttırıyorlar. İnanın vatandaşlarımız 10 gün süreyle zincir marketlere gitmesin, hepsi kapanır. Biz bu ilde yaşıyoruz. biz esnaflar olarak ilimizle ilgili, çocuklarımızın geleceği ile ilgili istihdam, katkı sağlıyoruz burada. Zincir marketlerin ilimize hiçbir faydası yok. Burada tekelleşme oluyor. Küçük esnafımız zincir marketlerle rekabet edemiyor. biz burada kendi yağımızı, sütümü, yoğurdumuzu satamazsak nasıl büyüyeceğiz. Nasıl gelişeceğiz. Ekonomimiz nasıl güçlü olacak? İnşallah hükümetimiz bu konuda duyarlı olur diye düşünüyorum." diye konuştu.
 
HER GÜN 3-5 ESNAF İFLAS EDİYOR
 
Esnafların yüksek vergi, kira stopajları, sigorta primleri gibi önemli sıkıntılarının olduğuna da dikkat çeken  Cebrail Top,  şunları söyledi: "Esnafımız bugün sermayesi kadar vergi öder duruma geldi. Bazı vergi kalemleri kaldırılmalı. Kira stopajları yüzde 20 civarında. Bunu esnafımız ödüyor. Kira stopaj vergisi mülk sahipleri tarafından ödenmeli. Bazı ürünlerde ÖTV'lerin düşürülmesini istiyoruz. Sigorta primlerimiz çok yüksek. Sigorta primlerinin düşürülmesini istiyoruz. Bunlar bizim taleplerimiz. Kar oranlarımız çok çok düştü. Yani esnaf çok mağdur. Ne hikmetse yasalar çıkmıyor.  İlimizde şuanda bakkal, tekel bayii, manav, şarküteri olarak 2 bin civarında esnafımız var. İlimizde yaklaşık 15 bin civarında da esnafımız var. Türkiye genelinde de 2 milyon civarında esnafımız var. O zaman bu 2 milyon esnafı işini bıraksın, dükkanını kapatsın bize iş, istihdam verilsin. Zincir marketler gelsinler ilimizde faaliyet göstersin. Eğer bir ilde para akışı yoksa o ilin kalkınması mümkün değil. 50 Milyon Lira para çok büyük bir para. Bununla ilgili acilen perakende ve zincir marketlerle ilgili bir yasanın çıkması elzemdir."
 
ESANFA CAN SUYU VERİLSİN
 
Hükümetin acilen esnafa destek vermesi gerektiğini ifade eden Cebrail Top; "Esnafımız şuan sigorta primini ödemekte zorluk çekiyor. Kirasını ödemekte zorluk çekiyor. Vergisini vermekte zorluk çekiyor. Bu bakımdan esnaflarımıza acilen can suyu dediğimiz faizsiz kredinin verilmesi gerekiyor. Bundan 10 yıl önce esnafımıza can suyu kredisi verilmişti. 20-30 Bin TL arasında kredi verilmişti. bizim talebimiz en az 20 Bin TL kredi verilmesi yönünde. Bu kredi verilirse esnafımız çok rahat nefes alacak.  Maalesef ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnaflarımız iflas etme noktasına geldi. Çok sayıda esnafımız işyerini kapattı. Eskiden günde bir tane esnafımız kapatıyordu. Şimdi 3-5 esnafımız iflas ediyor. Sorun çok büyük. " şeklinde konuştu.
 
 
"GİDİŞAT KÖTÜ; MUTLU DEĞİLİZ"
 
Elazığ'da kayıt dışı esnaflık yapanların ve seyyar satıcıların her geçen gün arttığını dile getiren Cebrail Top, "Şuan kuralsızlıklar had safhada. özellikle belediyeye de yerel yönetimlere de büyük sorumluluklar düşüyor. Suriyelerle ilgili kayıt dışılığın önüne geçilmesi gerekiyor. İlimizde çok sayıda kayıt dışı faaliyet gösteren Suriyeli esnaf var. Yani kural konulsun istiyoruz. Belediye başkanımızdan özellikle seyyar satılıcılar, ruhsat ihlalleriyle ilgili, kaldırım işgalleriyle ilgili birlikte hareket etmemizi kendisine önereceğim. Pazar yerleri çok sıkıntılı. Seyyar satılılardan dolayı bırakın yayaları araçlar hareket edemez noktasına geldi. El arabasıyla satış yapanlar var. Özellikle Suriyeliler şimdi bu işi de yapıyor. Bunlara bir çeki düzen getirilmesi lazım. Kuralsızlık çok kötü bir şey. Bunların hepsi kanun dışı. Derler ya hukuk herkese lazım. Kural da herkese lazım. Bize de lazım onlara da lazım. Kural istiyoruz. Bunların ülke ekonomisine hiçbir faydası da yok.  Giderlerimiz çok fazla. Şuan mutlu değiliz. Gidişat çok kötü. İnşallah sesimizi duyarlar. Bir çözüm bulurlar diye düşünüyorum." ifadelerine yer verdi.
09 Temmuz 2019 Salı, 18:37
860 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi