05 Mayıs 2018 Cumartesi, 742 kişi okudu
Murat Ünal
DURAK
Dünü bu güne benziyordu,yarını bu güne,aynı günü yaşıyordu durakta bekleyen sessiz,umutlu ve hüzünlü yüzler.
 
Haftalık tatilini bile durakta geçiriyordu,otobüs bekleyerek,minibüs kovalayarak, umut ve hüzün ile karışık bir bekleyişin yolcuları.
 
Hüzün
 
Bebeğini evde bırakmış gündelik temizliğe giden annenin hüznü.
 
Kenti temizlemeye gidiyordu belediye çalışanı,madenci galeriye inecekti hüzünle.
 
Hiç konuşmamışlardı,sadece karşılaşıyorlardı durakta,hep aynı saati kovalıyordu otobüs beklerken iki sevgili,belkide gelmeyecekti kız,bir hüzün çöktü içine,evet gelmemişti,kaygı ile bir daha baktı ya hasta ise,ya hasta ise sevgili,konuşmadığı,konuşamadığı sevgili.
 
Yaşlı titrek bir el,sımsıkı tuttuğu yaşlı pasosu ile bekliyordu hüzün durağında.
 
Umut
 
Boyalı potinleri,taralı saçları ile Umutla bekliyordu genç,niye gecikti otobüs,ya iş görüşmesine yetişemezsem kaygısı ile kendi kendine söylendi.
 
Dükkan açılacak,tezgahın başına geçecek,müşteri bekleyecekti genç kız,çeyiz düzmenin umudu ile günlük altmış liranın peşine gidecekti umutla.
 
Sevinçli idi,yerinde duramıyordu,okumaya geçmiş,yazmaya başlamıştı,okuluna kavuşmanın umudu ile sabırsızlanıyordu durakta,sanki hiç otobüs gelmeyecek gibi kaygılandı Umut.
 
Gece ansızın aklıma takıldı umut ve hüzün durağı,yağmur yağıyordu,üşenmeden giyinip çıktım,durak sessiz ve yalnız, yağmurun sesini dinliyordu,sabah gelecek misafirlerin umudu ile bekliyordu,ya gelmezler ise hüznü ile,yağmurla birlikte kimsesiz.
 
Oturdum,sevindi durak,birlikte uzun süre yağmurun sesini dinledik,hiç konuşmadan,aşinaydık durakta konuşmadan sevmeye,öğrenmiş idik sessiz sevgiyi o iki gençten.
 
Temizlik işçisini sordu,gelecek mi diye,gelir dedim,bizim kirlettiğimiz kenti temizler,döküntülerimizi toplar meraklanma gece arkadaşım, gelir,gelmek zorunda başka kim toparlar ki bizim döküntülerimizi.
 
Susarak baktık birbirimize,suskun sevgilileri konuştuk gözlerimiz ile,meraklı bakıyordu gözleri,acaba diyerek,merak ediyordu kızı,yoksa...?
 
İş görüşmesi nasıl geçmişti gencin,çeyizine ne almıştı tezgahtar kız,yaşlı bey gelirmiydi acaba elinde pasosu ile yoksa.....?
 
Durağa neşe katan okur yazar çocuk merhaba durak amca diyecekmiydi sabırsız, diğer bekleyişler gibi.
 
Sohbet koyulaşmış,cadde sessizliğe gömülmüştü,yağmur ağlıyordu sokakların yalnızlığına,bizi umursamadan.
 
Fısıldadı durak misafirine,git üşüyeceksin! serin hava ürpertmiyor, yağan yağmur içimi ısıtıyordu, git üşüyeceksin ile ürperdim,ayrılmak istemiyordum duraktan.
 
Ayrıldım ,tek başına,sessiz gece arkadaşımı ıssız sokakta bırakarak,sabah günaydın demek için el sallayarak veda ettik birbirimize.
 
Sessiz,huzurlu geceye benzeyen, gelecek günün umudu ile
Okuyucu Yorumları
Haberler