05 Aralık 2018 Çarşamba, 473 kişi okudu
KEREM SEÇER
DÜNYAYI ENGELLEYENLER GÜNÜ
Tüm Dünyada  olduğu gibi Türkiyede de her yıl 3 Aralık tarihinde,  Bir zamanlar  Zeki Müren,  Emel Sayın, Neşe Karaböcek ve Adnan Şenses'in  söylediği  '' SENEDE BİR GÜN ''  şarkısını anımsatır gibi Dünya Engelliler Günü  olarak kutlanır oldu.
 
Benim anlamadığım  ENGELLİ  dedikleri Kim? ve onları Engelleyen Kim?
 
Eğer Engelli diye tanımlanan  Fiziki yapısında her hangi bir uzvu iş göremez durumda olanlar ise  Onlar  Senede bir gün O uzuvlarının eksikliği ile  yaşamlarına devam etmiyorlar,  Onlar bir ömür aynı eksik veya sakat  uzuv ile hayatlarına  devam ediyor.
 
O halde Bir ömür  her gün, Her hafta,   her saat, her dakika,  her  saniye Hatırlasanız  Onları demek istiyorum tabi eğer  samimi iseniz.
 
Yaşadığınız İlde, ilçede, beldede, mahallede, hatta sokakta  mutlaka  O Engelli dediğiniz biri/birileri var,
Açılan Down özürlüler cafeleri, Rahabilite merkezleri, Özel eğitim kurumları, hastaneler,  O engelli dediğiniz  Çocuk-Genç-Kadın-Yaşlı-Kimsesiz-yardıma  muhtaç,  yüzlerce, binlerce  hemcinsleriniz  Sevgiye,  Şefkate muhtaç  bir tebessüm bekliyor sizden, Fakat  Ne acıdır ki Yoksunuz Esaminiz  Okunmuyor  oralarda, zira var olsanız  belki  akrep olan cebinize  elinizi uzatıp  Çocuk için Bir çikolata,  genç için bir kitap, kadın  için bir çiçek, yaşlı için herhangi bir hediye  almak zorunda kalırsınız.
 
O nedenle  hatırlamazsınız  senede  364  gün  Engelli diye nitelediğiniz  hemcinslerinizi ,
O 364  gün içerisinde  bir kaç kez  gitseniz  onları bağrınıza  bassanız  mutlu oldukları Dünyalarının havasını teneffüs etseniz, Belki Onların Dünyalarını Engelediğinizin Farkına  varıp  Rabbinizden Nedamet duyarsınız ne kaybedersiniz?
 
Engellilik hali, insanın temel fonksiyonları açısından eksiklik olsa da, insanî yönden bir kusur değildir. 
Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın "Harâbât ehline hor bakma şâkir / Defineye mâlik virâneler var" şiirinde ifade ettiği gibi, dış görünüşü itibariyle önemsenmeyen veya engelli pek çok kimse, zengin ve diri bir gönül yapısıyla Allah katında çok değerli olabilir. Hatta diğer insanlar, bu gibi kimselerin hürmetine bir kısım sıkıntılara maruz kalmaktan korunmuş bile olabilirler. 
 
Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’in "Şayet Allah'tan korkan gençleriniz, can taşıyan hayvanlarınız ve beli bükülmüş ihtiyarlarınız olmasaydı belâlar üzerinize sel gibi yağacaktı" [Aclûnî, Keşfu'l-hafâ, 2/212,] hadisinde de ifade edildiği gibi, acziyet, ilahî rahmet ve merhamete bir vesiledir.
 
Samimi olun  Beyler, Samimi olun Bayanlar, Samimi olun Yönetim mekanizmasında bulunanlar, samimi  olun ve samimiyetle İtiraf edin deyin ki, 
 
O sıraladığın  yerlere  yıl boyu  belli belirsiz Periyodlar la gidecek  olursak  ne patlayan Flaslar  ne  çekim yapan  kameralar, nede ikram edilen pastalar börekler içecekler yok, o nedenle neden gidelim oralara...
 
tabi  bu Erdemi gösterecek kadar erdeme sahip değilsiniz.  Bir dostumun dediği gibi, Bu ülkede engelli dedigimiz; yürüyemeyen, konuşamayan,duyamayan,göremeyen , akli melikeleri olmayan insanlar var.
Lakin daha önemlisi gözleri ile bakıp göremeyen , kulakları ile işiten ama anlamayan, ayakları olup dogru yolda yürümeyi beceremeyen ,hakkı ve hakikati bilipte dilsiz şeytan misali susan insanlar var.
söyleyin bakalım kimler engelli ?
 
Birinden işitmiştim, Bir Adamın Kızı sol elinde bir sakatlık olan sevdiği bir genç ile evlenmek ister, Genç ailesi birlikte Kızı istemeye geldiğinde Kızın babası öfke patlaması yaşayarak Kızın sevdiği erkeğe  ve ailesine rencide edercesine hakaretler  eder, Ben kızımı sakat iş göremez birinemi vereceğim gibisinden sözler sarf eder. Aile  çekip  gittikten sonra Kızın Babası giyinip kuşanır  Engelliler için hazırlanmış programa  gider. Bu durumu gören Kız  Babasına  Baba  Dürüst olmalısın, Az önce  sevdiğim ve kendisi ile  yuva kurmaya  razı olduğum genci  acımasızca  rencide ettiğin halde  O genc gibi insanların derdi senimi  almış deyince, Baba. Kızına  Otur oturduğun yerde  ben Onların acısı sancısı derdinde  değilim  orada kameralar olacak mikrofonlar  uzatılacak fotoğraflar  çekilecek, yüksek mevkideki insanlar  gelecek  onlara şirin gözükmek için gideceğim demesi, Türkiyede  Engelliler günü kutlayanların  gerçek çehresini  sergiliyor. 
 
Evet 3 Aralık Tarihini Engelliler günü olarak Belirleyen Zihniyet, İnsanlığı İnsanca  yaşamaya çalıştığı Dünyayı Engelleyen  Zihniyettir
 
Bu Zihniyet Kapitalizmin mabedleri olan AVM lerde kasaların dolması için, sahibinin sesi Köpek marka Taş plakta çalan Zeki Mürenin söylediği SENEDE BİRGÜN  şarkısı ile O özel insanların duyularını sömürerek yılın diğer  günlerinde  Dünyalarına Engel koyma yarışında olan zihniyettir...
 
O nedenle DÜNYAYI ENGELLEYENLER  GÜNÜ olarak  görüyorum  adına engelliler  günü dedikleri  Güne...
 
selam ve dua ile...
 
Okuyucu Yorumları
DÜNYAYI ENGELLEYENLER GÜNÜ