219 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Dumandağ’dan kurbanlık uyarısı!
Dumandağ’dan kurbanlık uyarısı!
 
Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, kurbanlık hayvan alırken ve keserken dikkat edilmesi gereken hususlarda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
 
Dumandağ, yaptığı açıklamada, “Kurban Bayramının diğer bayramlardan farkı kurban kesmektir. Kurban kesmek bir ibadettir. Maddi durumu iyi olan hemşehrilerimizin kurban kesmesi gerekiyor. Kurbanı alırken hayvanın kurbana elverişli olup olmadığına dikkat edilmeli. Kurbanı keserken hayvana eziyet etmesinler. Hayvanı keserken gözlerini bağlamak lazım. Hayvana eziyet etmemek lazım. Kurban alırken mümkün olduğunca canlı kilo almaya önem göstersinler. Çünkü vatandaş yılda bir defa kurban kesiyor. Onu da keserken kilosunu tahmin etmesi çok zor. Mal sahibi kilosunu tahmin edebiliyor. Vatandaş da kiloyla aldığı zaman yanılma payı ortadan kalkar. Gönül rahatlığıyla kurbanını kesebilir. Onun için satıcılara da diyorum ki kurbanı satarken içinde yemi olmasın. Yani kandırma olmasın. Vatandaş kurbanı alırken gönül rahatlığı ile bir birine güvensinler. Satıcı da malın değeri 10 Lira iken 12-13 Lira demesin. Biz de kurbanlık hayvan satıyoruz. Ben diyorum ki gönül rahatlığı ile tartın. Alanlar da kesimden sonra Allah razı olsun diyorlar. Önemli olan gönül rahatlığı ile kurban alınmalı ve gönül rahatlığı ile kesilmeli.” dedi.
 
HAYVAN PAZARINDA GÖNÜL RAHATLIĞI İLE KURBANLIK ALINABİLİR
 
Elazığ Ticaret Borsasına bağlı canlı hayvan pazarında kurbanlık hayvanların tüm bakımının yapıldığını, vatandaşların gönül rahatlığı ile kurbanlık alabileceğini ifade eden Dumandağ, “Hayvan pazarında da her sene olduğu gibi bayram gelmeden önce bizim çalışmalarımız başlıyor. Oradaki personelimiz ne yapacağını biliyor. Orada temizlik olsun, hayvanların bakımı ve beslenmesi olsun, tüm görevler yerine getiriliyor. Hayvanların sağlık kontrolü yapılıyor. Hasta olan bir hayvan içeri alınmıyor. Bizim pazara gelen hayvanları herkes gönül rahatlığı ile alabilir. Kimsenin bir tereddütü olmasın. Tüm teşkilat eksiksiz olarak çalışmaktadır. Satıcı da rahatlıkla gelip hayvanını satabilir, alıcı da rahatlıkla hayvanını alabilir. Kurbanı kestikten sonra çevreyi kirletmemeye dikkat edelim.”
 
Kurban etlerinin özellikle ihtiyaç sahiplerine verilmesi gerektiğini vurgulayan Dumandağ, “Kurban kesen hemşehrilerimiz öncelikle fakir, ihtiyaç sahibi insanlara kurban etlerini dağıtsınlar. Bu vesile ile tüm hemşehrilerimizn bayramını kutlarım. Kurban Bayramının ilimize, ülkemize, İslam camiasına hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Kazasız belasız bir kurban geçirelim.” diye konuştu.
07 Ağustos 2019 Çarşamba, 17:06
219 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Dumandağ’dan kurbanlık uyarısı!