191 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
DİNÇ: "PROJEYE SAHİP ÇIKALIM"
DİNÇ PROJEYE SAHİP ÇIKALIM
Uluova bölgesinde yaşanan sulama sorununun çözümüne yönelik hazırlanan alternatif projenin hayata geçirilmesi için DSİ Genel Müdürlüğü'nün ihale onay vermesi bekleniyor.  
 
Elazığ'da Uluova Bölgesinin sulama sorunun çözümüne ilişkin 2017 yılında hazırlanan sulama projesi, yüksek maliyetler nedeniyle askıya alındı. Yaklaşık 1 Milyar Lira maliyeti olan proje için ödeneklerin durdurulduğu öğrenildi. 
 
DSİ YENİ BİR PROJE HAZIRLADI
 
DSİ Elazığ 9. Bölge Müdürlüğü, yöredeki sorunun çözümüne yönelik eski projenin yarı maliyetine mal olacak alternatif proje hazırladı. Bölge Müdürlüğünün 6 ay önce hazırladığı proje, DSİ Genel Müdürlüğünce kabul gördü. Projenin hayata geçmesi için yapım ihalesi için talimat verilmesi bekleniyor. 
 
"4 BELDE 27 KÖY SU BEKLİYOR"
 
Altınovalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Aziz Dinç, DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan düşük maliyetli alternatif sulama projesinin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.  
Uluova bölgesindeki 4 belde ve 27 köyün10 yıla aşkın bir süredir susuz kaldığını anımsatan Dinç, 2017 yılında hazırlanan projede ciddi bir mesafe alınamadığına dikkat çekerek: "Sulama projesinin ihalesi 30.05.2017 tarihinde yapılmıştır. Daha sonra ihalenin ilk bölümü için yüklenici firmayla 04.08.2017 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Akabinde ise işe başlanmıştır.İlk etapta Keban Baraj gölünde pompajla alınacak su ile 14.656 hektar arazinin sulanması amaçlanmıştır.Sözleşmenin içeriğine baktığımızda ilk etapta 14.656 hektarlık sulama alanı için malzeme bedeli için ödenek tahsis edilmiş.Bu doğrultuda boru ve malzeme alımı yapılmıştır.2018 yılında ödenek tahsisi kısmi yapılmıştır.Projenin devam edebilmesi için2019 yılında yapılması öngörülen pompa binası, terfi hattı, yükleme havuzu inşaatlarının ihalesinin vs. yapılması için ödenek ayrıldığında yapılması planlanmıştır. Projenin devam edilebilmesi için 2019 başında gönderilmesi gereken ödenek tahsis edilmemiştir.Bu projenin uygulanma imkanının olmadığını ilk günde itibaren dile getirmiştik." dedi. 
 
"PROJE İHALESİ BİRAN ÖNCE YAPILMALI"
 
Yeni projenin hayata geçirilmesi için DSİ Genel Müdürlüğü'nün ihale sürecini başlatması gerektiğini belirten Dinç, "Uluova sulamasıyla ilgi olarak işin uzmanları ve mutfağında bulunan DSİ. 9 bölge müdürlüğündeki değerli bürokratlarımız, ovamızın suya bir an önce kavuşması konusunda çalışmalar başlattı. Altı aya yakın bir süredir yaptıkları çalışma geçen günlerde yapılan incelem ile ilk etabı sonuçlandı. Değerli bürokratlarımız ile konu çok ciddi emek harcayan uzman kişiler Uluova sulaması konusunda çok ciddi bir proje ortaya koydular. Bu konuyla ilgili genel müdürlük nezdinde uzun sayılacak çalışmalar ve sunumlar yapıldı. Mevcut projenin uygulana bilirliğinin olmadığı ciddi maliyetlerin olduğu proje sonrası uygulama konusunda da sıkıntılar dile getirildi.Yeni projenin maliyetinin çok düşük olduğu aynı zamanda projenin uygulanması halinde para kazandıracak olduğu anlatıldı. Uzun sayılacak bir çalışmalar ve görüşmeler sonucu DSİ Genel Müdürlüğü uygulanabilirliğini kabul etti.Bu konuda teknik bir heyet Elazığ'a gönderildi.Bu proje kapsamlı olarak uygulanabilirliği konusunda yerinde ve geliş güzergahlarında incelmeler yapıldı. Projenin yerel kurumun hazırladığı şekilde yapılabilirliği konusunda görüş bildirildi. Bu çalışmalar sonucu DSİ.Genel müdürlüğü projeye olur verdi.Uluovanın sulanması konusunda Elazığ DSİ.bölge müdürlüğünce büyük emek ve uğraşlarla hazırlanan bu çalışma DSİ.Genel Müdürlüğü nezdinde de kabul görmüştür. Burada yapılması gereken tek bir şey var oda DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapı ihalesi için talimat verilmesidir. Bu proje hayata geçerse çok yakın bir zamanda Uluova su ile buluşabilir." ifadelerine yer verdi. 
 
"SU KENDİ CAZİBESİYLE GELECEK"
 
Yeni proje hakkında bilgiler veren Dernek Başkanı Av. Aziz Dinç, şu ifadelere yer verdi: "Proje Hatunköy Barajından kendi cazibesiyle gelecek su ile Ulovanın beli bir kesiminin sulanmasıdır. Elazığ Maden Behramaz Havzası Master Plan yapımı kapsamında planlama raporu yapımına başlanan Hatunköy Barajı Planlaması ile ilgili tüm çalışmalar yapıldı.
1.240 metre kodunda bulunan Hatunköy Barajından temin edilecek su ile yaklaşık 1.000 metre kodun da bulunan Uluovanın,suyun kendi cazibesiyle ve ciddi maliyetlere meydan vermeden sulamasının yapılabileceğine karar verilmiştir.
Suyun geleceği mesafe 17 km.dir.Bu kısmın yaklaşık 3,5 km si tünel hattı ile getirilerek, Uluovanın yaklaşık 7000 hektar arazisi cazibeli sulama ile yapılabilir. Özelikle iki nokta arasındaki yaklaşık 250 metrelik kod farkı vardır.
Bu farktan kaynaklanan düşmeden dolayı enerji üretmek de mümkün gözükmektedir."
 
"PROJEYE SAHİP ÇIKALIM"
 
Dinç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Söz konusu Uluova sulama projesinin güzergahı daha önceden tespit edilen Hatunköy Barajı içme suyu hattı projesi yaklaşık aynı güzergahtadır.Dolayısıyla yapılmış olan çalışmalara yeni bir çalışma eklenmeden mevcut planlamanın revizesiyle projelendirilebilecektir. Daha önceden yapılmış olan planlama raporunda Barajın, güzergâhın ve tünelin jeolojik sondajları tamamlanmıştır. Sonuç olarak, Elazığ Uluova Sulamasının kısmen de olsa pompajdan kurtarılarak cazibeli sisteme dönüştürülebilmesi için Hatunköy Barajının içme suyu ihtiyacı olana kadar Uluova Pompaj Sulaması yükleme havuzuna suyunun verilmesi mümkündür. Bu projenin mevcut projeye göre çok düşük maliyetli olduğu ve çok daha kısa bir sürede tamamlanacağı teknik olarak ortaya koyulmuştur. Tüm bu zorluklara dur diyecek bir proje önümüze gelmiştir. Bu konuda sergileyebileceğimiz duruş hem ovamızı için hem de Elazığ için çok büyük önem taşımaktadır. Biz bu konuda tüm hemşerilerimizden destek bekliyoruz. Hep beraber bu projeye sahip çıkalım."
 
01 Aralık 2019 Pazar, 12:53
191 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
DİNÇ PROJEYE SAHİP ÇIKALIM