505 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Dinç: "Herkesten Allah Rızası İçin Destek İstiyorum"
Dinç Herkesten Allah Rızası İçin Destek İstiyorum
Altınovalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Av.Aziz Dinç, Uluova ve Altınova'da yaşanan su sorununu bir kez daha gündeme getirerek, Elazığ'da tüm kesimlerin bu problemin çözümüne katkı sunmasını istedi.
 
Dinç, yaptığı açıklamada, yıllardır susuz kalan bölgenin suya kavuşması için 2017 yılında bir proje hazırlandığını ancak ödenek tahsis edilmediği için bu projelerin uygulanmadığını belirtti. 
 
"BASIN DIŞINDA KİMSEDEN DESTEK GÖRMEDİK"
 
Bölgenin kurtuluşu için daha az maliyetli alternatif projeler üretildiğine dikkat çeken Dinç, "Uluova'nın sulama projesinin ihalesi  30.05.2017 tarihinde yapılmıştır. Daha sonra ihalenin  ilk bölümü için  yüklenici firmayla  04.08.2017 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Dernek çalışmalarına başladığımızda yapmış olduğumuz araştırmalarda projenin uygulanma ihtimalinin çok zor olduğunu dile getirdik. Alternatif çözümlere yönelmesi gerektiğini dile getirdik. Bu tespitimiz de  haklı çıktı. Bu proje için 2019 yıllında ödenek tahsis edilmedi. Öğrendiğimiz kadarıyla  bu yılda ödenek tahsis edilmemiş. Bu da şunu göstermekte bu projenin uygulanması imkansız. Alternatif  olarak Hatun Köy Barajından kendi cazibesiyle gelecek su ile ovanın sulanması, bu konuda DSİ 9. Bölge Müdürlüğünün çalışmasına destek verilmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Gördüğümüz destek var mı diye sorarsanız şu cevabı verebilirim; Elazığ basını dışında destek görmediğimizi söyleyebiliriz." dedi.
 
SON ŞANS
DSİ 9. Bölge Müdürlüğü'nün hazırladığı son projenin bölge için son bir şans olduğunu vurgulayan Başkan Aziz Dinç, "Bu proje Uluova'nın son şansı. Bu da olmasa susuzluk ovanın kaderi olacak.
 
Acaba şunları yapabilseydik bu sorun çözülebilir miydi? Ovadaki 4 Belde Belediye Başkanları ve Meclis üyeleri  bir araya gelebilseydi. Ovada halkı temsil eden 60 yakın muhtara bir araya gelebilseydi.
 
Beş vekilimiz bu sorunun çözümü için bir araya gelebilseydi. Siyasi partilerin İl ve İlçe başkanları bu sorunun çözümü için bir araya gelebilseydi, Siyasi parti il başkanları sorunu Parti Genel Merkezlerine iletip destek isteyebilseydi, Ticaret Odası, Müsiad ve diğer ticaret örgütleri bir araya gelebilseydi, Yüzlerce STK temsilcisi bir araya gelebilseydi, bu yetkililer DSİ'de bu projeyi yapanlar kardeşlerimize destek verseydi, Televizyonlar bu problemin  çözümüne katkı verecek kişileri bir araya getirebilseydi,
 
Halk olarak yıllardır devam eden ve hepimizi ilgilendiren bu sorun konusunda çaba sarf edebilseydik,
 
Daha önemlisi ovada bulunan 50 köyde yaşayan insanlar bunu kabullenmek yerine çaba sarf edebilseydi bu sorun çözülür müydü? Cevabının sizlere bırakıyorum. Tabir caiz ise bizler ekmeğimize ve kazanç kapımıza sırtımızı dönmüşüz. Şu anda DSİ.bölgesine bağlı Malatya ve Bingöl'deki kardeşlerimizin bizim gibi sulama problemleri bulunmamaktadır. Nedenin sormamız gerek. Herkesten Allah rızası ve şehrimizin ekonomisi ve bir kesim vatandaşlarımızın geçimi için destek istiyorum. Ovanın sulanması için DSİ.Bölge Müdürlüğün projesine destek olalım. Son şans, Yarın çok geç olur. Daha sonrada oturup sahipsiz Elazığ söyleminin arkasına sığınmayalım." ifadelerine yer verdi. 
 
12 Ocak 2020 Pazar, 16:01
505 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Dinç Herkesten Allah Rızası İçin Destek İstiyorum