164 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
DİLENCİLERDEN GEÇİLMİYOR
DİLENCİLERDEN GEÇİLMİYOR
Kucaklarında yaşı küçük çocuklar ile her köşede karşılaştığımız dilencilerin, Çocukları kullanarak dilenmeleri suç değil mi?
 
Elazığ’da Suriyeli ve çevre illerden gelen dilenciler adeta şehri istila etmiş durumdalar.
 
Büyük bir sektör haline gelen dilencilikte her yöntem kullanılır oldu. Özellikle kadınlar, kucağında ki çocuğuyla avazı çıktı kadar bağırarak, bebeğine süt parası istediğini söylüyor.
 
Çocuğu istismar ederek dilenmenin suç olduğunu belirten bazı vatandaşlar,” Bunların bu yaptıkları suçtur. Devletimiz her türlü sosyal yardımı yapıyor, ancak bunlar meslek haline getirdikleri dilenciliği bırakmıyorlar. Birçok aile sabah Malatya’dan minibüslerle gelip Elazığ’da dileniyorlar, akşam tekrar minibüsler ile tekrar kaldıkları Malatya’ya dönüyorlar. Hiçbir yaptırım olmadığı için âdete şehir dilenci istilasına uğramış durumda “ diye konuştular.
 
Çocuk Dilenciler
 
Yaşıtları okula giderken onlar ailelerinin isteğiyle sokaklarda dileniyorlar. Küçük yaşlarda bazılarının elinde mendil, bazıları açmış avuçlarını dileniyorlar.
 
Oysa bu çocukların dilendirilmesi suçtur. Yaslar karşısında çocuğa kötü muamele suç değil mi? Suç ise bunların durumu ne olacak bu çocuk dilencilerle kim ilgilenecek? Eğitim alması gereken çocuklar dilencilik sektöründe kullanılırken, ilgililer işlenen suçları görmüyor mu?
 
Her Kavşakta Dilenci
 
Gerek şehir merkezinde gerek şehirler arsı yol boyunda her kavşakta dilencilerle karşılaşmak mümkün.
 
Işıklı kavşaklarda araçların durması halinde etrafınızı saran dilenciler ise Suriye’li. Özellikle yaşı küçük kız çocukları şehir merkezinde ağırlıklı olarak ışıklarda dilenirken, yaşları daha büyük olan Suriye’li dilenciler ise yol boyunda ki ışıklı kavşaklarda dileniyorlar.
 
Zabıtanın Toplaması Yetersiz Kalıyor
 
Zaman zaman belediye zabıta ekipleri yaptıkları dilenci operasyonuyla şehirdeki dilencileri toplasa da, bu operasyonlar sık sık yapılmadığı için yetersiz kalıyor.
 
Vatandaşlar, yaptırımların yetersizliğinden yakınarak, “ sıkı bir denetim ve sürekli yapılması gerekmektedir. Yoksa öyle göstermelik arada bir yapılan denetimler çözüm değil. Zabıta, Polis koordineli çalışmalı bunun yanı sıra Cumhuriyet savcılığı konuya el atmalı ve dilendirilen çocuklar ile ilgili yasal işlem yapmalı. Burada geleceği karartılan çocuklar söz konusu ciddi bir çalışma yapılmalı. Devletimiz zaten yoksul insanlara yardım yapıyor, bunların yaptığı yoksulluktan değil. “ Dediler.
12 Nisan 2019 Cuma, 17:26
164 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
DİLENCİLERDEN GEÇİLMİYOR