1196 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
“DİJİTALLEŞME BİR TEKNOLOJİ DEĞİL; BİR KÜLTÜRDÜR”
DİJİTALLEŞME BİR TEKNOLOJİ DEĞİL BİR KÜLTÜRDÜR
Türkiye Turizm ve Otel Yöneticileri Derneği (TÜROYD) ile Elazığ Turizm Derneği (ETUDER) tarafından düzenlenen toplantıda “Turizmde Dijitalleşme & Müşteri Sadakati” adı altında Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Uzmanı Berfu Tekbaş, ile Hotech İş Geliştirme Direktörü Burkay Bozkurt birer sunum yaptı.
 
Elazığ Mavi Göl Otel’de gerçekleşen toplantıya TÜROYD Doğu Anadolu Bölgesi Sorumlusu Taner Durmuş, ETUDER Derneği Başkanı Burak Soylu, Turizm Lisesi idareci ve öğrencileri ile Elazığ Otel yöneticileri ve profesyonelleri katılım gösterdi.  Toplantıda konuşan Berfu Tekbaş, Elazığlı turizm yatırımcılarına “Turizme değer katmak istiyorsanız buraya gelen misafirlere öncelikle Elazığ Kültürünü, Harput musikisini ve Elazığ sofrasını en iyi şekilde sunmanız gerekiyor.” şeklinde konuştu.
  
Dijitalleşmenin sadece bir teknoloji olmadığını vurgulayan Tekbaş, Dijitalleşme bir kültürdür diyerek Otel misafirlerinin dijital ortamda yapmış olduğu yoruma anında tepki vermek zorundayız. Dedi. Gelecek on yıl içinde teknolojinin tamamıyla yaşamımıza etki edeceğine işaret eden Tekbaş, teknoloji pazarındaki gelişmelerinde çok ciddi bir şekilde büyüyeceğini söyledi. 
 
Turizm sektöründe her ne kadar dijitalleşmeye geçiş olsa da en önemli unsurun insan ve insana yatırım olduğunu vurgulayan Tekbaş, hizmet sektöründe daima insana yatırım, teknolojiye yapılacak olan yatırımdan daha faydalı olacağını belirtti.
Sektörün dijitalleşmesi ile birlikte maliyetlerinin azalacağını aktaran Tekbaş, “Önemli olan müşterinin otelle temas ettiği her noktada (customer touch point) daha etkili bir verim ve müşteri memnuniyeti elde edebilmek için, teknolojiye yatırım yapılmalı ve iş modelleri yeniden düzenlenmelidir. Oteller daha iyi bir müşteri deneyimi yaratmak için dijital transformasyona geçmek zorundalar.
 
“ŞİKÂYET YÖNETİMİ MALİYETİ AZALTIR; AMA ÖNEMLİ OLAN MEMNUNİYETİ ARTIRMAKTIR.”
 
Tekbaş; “Tüketici artık mobil. Her şeye anında erişmek istiyor. Ancak insan faktörü ve insani sıcaklık asla unutulmamalı. Sektörde karşılaştığımız şikâyetleri doğru yönetmek maliyeti azaltır. Ancak Turizmde misafir için önemli olan memnuniyeti artırmaktır. Sosyal medyada işletmeler için yapılan yorumlar konaklama ve yiyecek-içecek sektörü için her geçen gün daha da önemli bir hal almaktadır.” Şeklinde sözlerini sürdürdü. 
 
Yapılan toplantıda Hotech İş Geliştirme Direktörü Burkay Bozkurt ise Turizmde dijitalleşme ile birlikte süreç yönetiminin daha iyi ve sistematik bir hal aldığını söyleyerek dijital deneyimlerin hem yatırımcı için hem de misafir için önemli bir avantaj olduğunu ifade etti. 
 
09 Ocak 2018 Salı, 22:37
1196 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
DİJİTALLEŞME BİR TEKNOLOJİ DEĞİL BİR KÜLTÜRDÜR