09 Aralık 2019 Pazartesi, 690 kişi okudu
KEREM SEÇER
DEVLET İLE KURULAN KÖPRÜ MUHTARLARIMIZ
sıfat olarak  Arapca. iḫtiyār “ kavramından Türeyen, seçmek, tercih etmek”ten muḫtar olarak söz dağarcığımıza geçen bir sıfat. MUHTAR.
 
Beğenilmiş, seçilmiş, seçkin, mümtaz: Hz. Muhammed. ( s.a.v.)”için ''Ahmed-i muhtar'' kullanıldığı gibi Seçkin fikir sahiplerine  ''Fikr-i muhtar''   Beğenilmiş, seçilmiş söz söylendiğinde veya duyduğumuzda ''Kavl-i muhtar'' olarak günlük hayatımızda kullanılmaktadır.
 
İstilahi mana olarak Köy, mahalle veya tüzel kişiliğinin yasalarla belirlenmiş işlerini yürütmek üzere görev ve yetkileri yasalarla düzenlenmiş ve Mahalle halkı tarafından seçilmiş kamu görevlisi dir. 
 
Muhtar denilince devletin halka, halkın devlete uzanan eli olmakla birlikte, devletin halka en yakın görevlisi, halkın da devlete uzanan köprüsüdür. 
 
Su kesilir “Muhtar su neden kesildi”, Elektrik kesilir “Muhtar elektrik neden kesildi”, birisi kaçak yapı yapar “Muhtar filan kişi bunu nasıl yaptı” ya da bunun gibi yüzlerce sorun… İlk aranan kişi muhtarlar oluyor. İşleri zor. 
 
Belediye yol yapmaz, muhtara yüklenilir, kanalizasyon tıkanır muhtara yüklenilir. Yağmur-Dolu yağar Oluşan sel sularından etkilenen mahalleli hemen suçlu muhtar diye yaygara koparır.
 
Hülasa olarak Günlük hayat içerisinde Beklenen, Eksik olarak görülen her ne var ise ilk sorumlu tutulan kişidir Muhtar.
Fakat görülen eksiklerden bir şey yapıldığında da ne yazık ki Kimse çıkıp “Muhtar yaptırdı be helal olsun” demeye tenezzül etmez.
 
Geçmişe dönerek  görüp yaşadığımız Muhtar profilinden bazı kesitler vererek, günümüzde ki Muhtarlar ile karşılaştırma yapalım.
 
Daha  20-25 yıl öncesine kadar Muhtar denildiğinde Akla ilk gelen şey, Bas Mühürü al parayı, Mahalleli mahalle hakkında bir talepte bulunamaz, Bulunacak olursa ilgilenmek sanki muhtarın görevi değil, Muhtar ya işlettiği Kahvahanesinin, ya bakkal dükkanının, veya Hırdavatcı dükkanı ile meşgul.
Muhtarlık Onun için ekstra bir gelir kaynağı.
 
Ben kendim O günler bir ikametgah kağıdı  için saatlerce muhtarı beklemişim ki  gelip bir mühür bassın.
 
Sokakta  su patlak, çamur deryasından yürünemiyor, rögarlar tıkanmış şehrin tüm yağmur suyu şorşor deresine  dökülecek diye caddeyi denize çevirmiş Muhtar okey masasında okey çeviriyor.
 
Şimdi öyle mi, Şimdi Muhtar denildiğinde alka ilk gelen şey Bulunduğu Köy veya mahallenin Resmi kurumlar ile olan tüm ilişkilerini sırtına almış, Elektronik ortamda gelen vatandaşa  gerekli olan evrağı anında çıktısını vererek  güler yüzle karşılayan çay kahve ikramında bulunan, hatta gelen kişinin sokağında  kendisinin görmediği fakat gelen kişinin gördüğü bir eksiklik var ise onu not alarak ilgili birimlerin kapısını aşındıran halkla devlet arasında bir köprüdür Muhtar.
 
Mesela Elazığ'ın ve Türkiye'nin en Genç Belediye Başkanı Olan Merhum Hamza YANILMAZ ( Rabbim rahmeti ile muamele etsin )  Başkan olduğunda her sokakta Belediye Gönüllüleri vardı,  sokaklarında su mu patlak hemen haber veren, çöpler mi alınmıyor hemen haber eden, yollar mı bozuk derhal bilgilendiren gönül erleri Kıs bir sürede Elazığ belediyesini Türkiye'nin En başarılı belediye olmasını sağlamıştı.
 
Günümüzde Gönüllü kalmadı  Bu işi artık Muhtarlarımız yapıyor
 
 
Bugüne kadar Mahalle Muhtarlarının mahallelerine götürmek istedikleri hizmette Kurumsal  öncelik olarak Belediye Bünyesinde Muhtarlar la ilgili bir birim yoktu, Ve Muhtarlar Belediye Başkanına ulaşmak için günlerce bekliyorlardı, İlk kez  2015 Yılında Mücahit YANILMAZ Tarafından kurularak Muhtarlarımızın Belediye olan işlerini koordine etmeyi amaçladığı,
 
Sn. Şahin ŞERİFOĞULLARI Elazığ Belediye Başkanı olunca, en önemli icraatlarından biri olarak gördüğüm Bu Müdürlüğü önemsemesi yanı sıra  38 mahalle muhtarı ile,sık aralıklarla  bire bir görüşerek Koordineli bir biçimde Müdürlüğün atıl değil aktif olmasına yaptığı katkı göz ardı edilemez.
 
Muhtarlık İşleri Müdürlüğü,  
* Belediye sınırları içerisinde bulunan mahalle muhtarlarının Belediyeye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıp sorunlarını dile getirmesini ve kamu hizmetlerinden güvenli   bir şekilde faydalanmasını sağlamak.
* Mahalle Muhtarlarının yazılı ve şifahi taleplerinin en kısa zamanda değerlendirilmesini sağlamak.
* Mahalle Muhtarları ile sürekli irtibat halinde bulunarak mahallelerin sorunlarını hızlı, etkin ve verimli bir şekilde çözmek.
* Vatandaşlardan, kurum ve kuruluşlardan gelen her türlü talebi birim müdürleri ve mahalle muhtarları ile koordinasyon sağlamak suretiyle değerlendirmek.
* Belediyenin mahalli hizmet anlayışında etkili bir hizmet standardı belirleyerek standartların sürekli iyileştirilmesini sağlamak.
* Belediyemizin katılımcı bir yönetim sergilemesi ilkesinden hareketle başta mahalle muhtarları olmak üzere katılımı sağlayıcı mekanizmaları geliştirerek vatandaşın, STK'ların, Meslek Odalarının karar ve uygulamalara katılımını sağlamak. 
 
Muhtarlık işleri Müdürlüğü, dünün atıl  sadece mühür basan, arapça ifade olan İHTİYAR ( Seçilmiş ) yerine  dilimizde kullanılan yaşlı kişiye verlien sıfat olan İhtiyarlardan oluşmuş muhtarlık makamını ekstra  kazanç kapısı gören Muhtarlık anlayışından, Tabii afetlerde, elinde kazması küreği ile tıkanan rögarı açan, yol kaldırım çalışmasında  taş çimento taşıyan,  temzilik ekibi ile elinde hortum ile sokak ve caddeleri yıkayan ortalama 40 yaşlarında  genç dinamik bir o kadarda  bilgi birikimine sahip muhtarlarımız biz mahalle sakinlerinin gören gözü, tutan eli Konuşan dili olarak, Yine  Bu şehrin seçtiği  halkın gönlünde tht kurmuş olan Genç Dinamik bir belediye başkanı ile  Elazığ'ımıza hizmet ederken  Devletin tüm kurumları ile vatandaşa köprü olmaya çalışıyorlar.  
 
Kalkıp Bu hizmet ehli muhtarları Tv Ekranlarında  Hicv etmek  Milletin kendisi ile hicv etmek olduğunu düşünüyorum...  
 
selam ve dua ile...
 
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
DEVLET İLE KURULAN KÖPRÜ MUHTARLARIMIZ