27 Temmuz 2018 Cuma, 878 kişi okudu
CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU146NUN HİKÂYESİ
 
24 Haziran seçimleri ülkemiz adına tarihi bir gün olmuş ve ülkemiz yeni hükümet sistemine geçiş yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde artık Başbakanlık olmayacak ve devletin zirvesi sadece Cumhurbaşkanı olacaktır. Dolayısı ile devletimizi simgeleyen Cumhurbaşkanlığı Forsu’nu da daha sık göreceğiz. Peki, bu forsun hikâyesi nedir? Kim tarafından ve ne zaman tasarlanmıştır? Gelin hikâyemizi birlikte okuyalım.
 
 Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in ilk yıllarında çok önemli bir devletin başkanını (kim olduğuna maalesef ulaşamadım)  başkent Ankara’ya davet etmiştir. Davet edilen devlet başkanının çok mühim olduğunu Atatürk’ün bu davete verdiği önemden anlıyoruz.
 
 Atatürk, her şeyin kusursuz olmasını ve en ufak hatanın olmamasını istiyordu. Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür. Gelecek olan misafir için tabiri caizse yok yoktur. Karşılama saati ve resmi törenler saniyesi saniyesine kadar planlanmıştır. Bu işler için üst düzey memurlar görevlendirilmiş ve görevlerini titizlikle yerine getirmeye çalışıyorlardı. Ancak son anda bir eksiklik fark edilir.
 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyük devletlerde olduğu gibi bir arması yoktur.
 
 Teşrifat işleriyle görevli memurlar Gazi’yi durumdan haberdar ederler. Gazi Mustafa Kemal, hemen gerekenlerin yapılması için emir verir. Bu iş için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İstanbul’daki dikimevini görevlendirir ve bir devlet arması dikilmesini ister.
 
Dikimevi emri almıştır ancak ortada bir örnek yoktur ve ne yapacağını bilemez. Dikimevi telaşlıdır çünkü emir Atatürk’ten gelmiştir ve hala bir devlet arması yapılamamıştır. Vaziyet bu haldeyken akla Deniz Matbaası baş ressamı “Hüsnü Tengüz” gelir. Durum Hüsnü Tengüz’e anlatılır. O da bu işi seve seve kabul eder ve hemen çalışmalara başlar. İleriki yıllarda da bu iş için “Cumhurbaşkanlığı Forsu’nu çizmek bize nasip oldu’’ der.
 
Hüsnü Tengüz, bir gecede forsu çizmiştir. Fors’un ortasında büyük bir güneş vardır. Bu güneş Türkiye Cumhuriyeti’ni ve sonsuzluğu temsil eder. Bu güneşin etrafında ise 16 yıldız vardır. Bu 16 yıldız da tarihte kurulmuş olan 16 büyük Türk İmparatorluğu’nu temsil eder.
 
Hazırlanan bu çizim dikimevinde dikildikten sonra hızla Ankara’ya gönderilir. Fors, Gazi Mustafa Kemal tarafından çok beğenilir ve dikimevinde Hüsnü Tengüz’ün tasarımını diken kişiye para ödülü verilir. Ne yazık ki forsa asıl hayat veren kişi olan Hüsnü Tengüz unutulur.
 
Çok önemli bir boşluğu dolduran Hüsnü Tengüz’ün adı tarihe not düşülmemiştir. Hatta şuanda bile Cumhurbaşkanlığı sitesinde forsun kim tarafından ve nasıl tasarlandığına dair bir bilgi yoktur.
 
Bütün bu vefasızlığa rağmen çok ince ve gururlu bir insan olan Hüsnü Tengüz, fors’un tasarımcısının kendisi olduğunu ailesine ve kuzeni olan Kazım Karabekir dışında kimseye söylemedi. O, hayatı boyunca bunu açıklamadı. Çünkü kendisi için “para ve şöhret peşinde koşuyor” denilmesinden çok koktu. Hayatını zorluklar içerisinde ve sinema afişleri yaparak sağladı. Hâlbuki forsu kendisinin çizmiş olduğunu açıklasa çok zengin olabilir ve rahatlık içerisinde yaşayabilirdi. Ancak bunu hiçbir zaman yapmadı. 
 
2004 yılında 90 yaşında olan Hüsnü Tengüz’ün oğlu Ahmet Tengüz çeşitli açıklamalarda bulundu:
 
“Babam vasiyet etti, gerçeklerin bilinmesini istiyordu. Şimdi onun dileğini yerine getirmek istiyorum. Bildiğim gerçekler benimle birlikte toprağa gitmesin. Babam bu durumu hayatı boyunca sakladı, çünkü “para ve şöhret peşinde koşuyor” denilir düşüncesiyle kaygılıydı. Bu durumdan dolayıdır ki hayatında Cumhurbaşkanlığı Forsu’nun tasarımcısı olduğunu söyleyemedi, bu onuru yaşayamadı; bari çocukları, torunları yaşasın. Para pul istemiyoruz. Sadece tarihe küçük bir not düşülsün ve iade-i itibar edilsin” dedi.
 
Bu sözleri söylerken Ahmet Tengüz çok duyguluydu. Çankaya’dan gelecek müjdeli bir haber bekliyordu. İstediği sadece babasının iade-i itibarı idi. Ne yazık ki Ahmet Tengüz bu müjdeyi göremeden 2005 yılında vefat etti. Ahmet Bey’in vefatından 9 yıl sonra 28 Haziran 2014 tarihinde ulusal birçok gazete ve televizyonda Hüsnü Tengüz’ün itibarının iade edileceği haberleri yer aldı.
 
 Yayınlanan haberlerde Hüsnü Tengüz’ün hikâyesine, “Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu kitabında yer verilerek iade-i itibar yapılacaktır” ibaresi yer alıyordu. Ancak Hüsnü Tengüz’ün ve forsun hikâyesinin halen Cumhurbaşkanlığı sitesinde olmaması büyük bir üzüntüdür. Umarım yazımız yetkililerin dikkatini çeker ve Hüsnü Tengüz’ iade-i itibarı yapılır. Yazımı da tam bu amaçla kaleme aldım.
 
Hüsnü Tengüz gibi müstesna insanların kıymetlerinin bilinmesi dileğiyle.
 
Okuyucu Yorumları
CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU146NUN HİKÂYESİ