455 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Çocuklar için riskli, servis esnafı için maliyetli
Çocuklar için riskli servis esnafı için maliyetli
Karayolları Trafik Güvenliği Uzmanı Halil Saraç, sadece büyükleri koruyabilecek yeterlilikteki üç noktalı emniyet kemerinin küçük çocuklar için risk oluşturduğunu, uygulamanın ise servis esnafı için maliyetli olduğunu belirtti.
 
Geçtiğimiz yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul servis araçlarında bulundurulması zorunlu cihaz ve yenilikler hazırladıkları yönetmelikle açıklanmıştı.
Yönetmeliğin, 2018 yılı eğitim ve öğretim yılı başlangıcında hazır hale getirilmesi gerekiyor.
Yönetmeliğe göre servis araçlarında her öğrenci için üç noktalı emniyet kemerinin bulundurulması zorunlu olacak.
Sadece büyükleri koruyabilecek yeterlilikteki üç noktalı emniyet kemeri küçük çocuklar için risk oluşturuyor. Yönetmeliğin yayınından önce faaliyet gösteren servis araçlarında bulunan ve yetişkinler için üretilen emniyet kemerleri ise servisi kullanacak öğrencilerin ancak boğazına yetişiyor.
Resmi Gazete’de yayımlanan İçişleri Bakanlığı’nın okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğiyle servis araçlarının hazır hale getirilmesi için uzatılan süre ve yönetmelik maddeleriyle ilgili gazetemize konuşan Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Uzmanı Halil Saraç, Elazığ’da 400 servis aracının olduğunu ve bu araçların 2018 yılı öncesinde faaliyet gösteren araçlar olduğunu ifade etti.
 
Saraç, Türkiye genelinde yaklaşık 250 bin servisçi olduğuna dikkat çekerek, 2018 yılı öncesindeki araçların yönetmelikten muaf tutulması gerektiğini söyledi.
 
ÇOÇUKLAR İÇİN RİSKLİ
 
Saraç, 22+1 üzerindeki araçların orijinalinde iki noktalı, belden takılan emniyet kemeri olduğunu ifade ederek, “En hızlı ulaşım aracı olan uçaklarda iki noktalı emniyet kemeri kullanılıyorken, servis araçlarında ve özellikle çocukların kullanacağı servis araçlarında üç noktalı emniyet kemeri şartının, çocuklar için risk taşıyacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
Halil Saraç,  hazırlanan yönetmelikteki bazı maddelerin ise, uygun olmayacağını belirterek konuştu: 
 
“Yönetmelikte, servis araçlarına ısıya, ağırlığa duyarlı koltuk sensörleri ve üç noktalı emniyet kemeri getirilmesi istendi. Ancak, bunların nasıl takılacağına dair bir çalışma gerçekleştirilmedi. Bununla birlikte  üç noktalı emniyet kemerleri çocuklar için uygun değil. Çünkü şu an mevcut araçlarda 22+1’lere kadar yeni üretilen araçlarda üç noktalı emniyet kemeri var. Ancak, bunlar yetişkinlere göre. Omuzdan takılan üç noktalı emniyet kemerini çocuklar için kullandığınızda, bu kemerler çocukların boğazına geliyor. Bu da çeşitli riskleri beraberinde getiriyor.” 
 
MALİYET YÜKSEK
 
Yönetmelikte yer alan üç noktalı kemer ve sensörlü koltuk şartının servis işletmecileri için oldukça maliyetli olduğunu da ifade eden Saraç, “Araca üç noktalı emniyet kemeri taktırdığınız da, bu emniyet kemeri koltukla birlikte geliyor. Yani, koltuk maliyeti de buna dâhil” dedi.
 
Saraç, bununla birlikte, yönetmelikte yazan “servis araçlarının camları beyaz renkte olacak” şeklindeki şartta ise, kavram kargaşası yaşandığını ifade ederek, “Beyaz cam dediğimiz cam, renkli. Servis aracının içini göstermez. Oysa cam dediğimiz saydamdır. Ama yönetmelikte beyaz cam yazıyor. Cam saydamdır, beyaz olan çerçevesidir. Burada da bir kavram kargaşası yaşanıyor” şeklinde konuştu. 
 
SERVİS ESNAFI ZORLANACAK
 
Halil Saraç, yönetmelikte istenilen şartların yerine getirilmesinin oldukça zor olduğunu ifade ederek, taşrada servis işletmeciliği yapan bir esnafın kazandığı aylık paranın, yönetmeliğe uygun şartları yerine getirmesinin maddi olarak zorlayıcı olduğunu dile getirdi. 
 
Saraç, bu durumda 2018 yılı  öncesindeki araçların bu şartlardan muaf tutulabileceğini belirtti.
 
Yeni çıkan araçlarda hâlihazırda donanımlı bir kamera sistemi olduğunu ifade eden Saraç, üç noktalı kemer ve sensörlü koltuk şartının ise fuzuli bir harcama olabileceğinden söz etti.
 
Halil Saraç açıklamasında, “Okul araçlarında görev yapan rehber personel, araç içindeki çocukların güvenliğini sağlamakla yükümlü. Bu görevin yerine getirildiği şartlarda üç noktalı emniyet kemeri ve koltuk sensörü, fuzuli. Ya bu cihazlar araca takılmayacak ya da rehber personel uygulaması olmayacak. Hepsinin bir arada gerçekleştiriliyor olması oldukça maliyetli bir uygulama” dedi.
 
ÇOCUKLARI BİLİNÇLENDİRMELİYİZ
 
Saraç, tüm bu uygulamalardan önce, en önemli şeyin insanlara emniyet kemeri taktırabilmek olduğunu, okullarda çocukların da bu eğitimi alması gerektiğini belirterek, “En başta çocukları emniyet kemeri takmaları ve bunun önemi konusunda bilinçlendirmeliyiz. İnsanlarımızın da bu bilince sahip olması lazım” dedi.
14 Eylül 2018 Cuma, 12:36
455 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Çocuklar için riskli servis esnafı için maliyetli