794 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ÇOBAN: BEŞBİN YILLIK BİRİKİMİYLE ELAZIĞ BÜYÜKŞEHİR OLMALIDIR
ÇOBAN BEŞBİN YILLIK BİRİKİMİYLE ELAZIĞ BÜYÜKŞEHİR OLMALIDIR
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban düzenlediği basın toplantısında, illerin ‘Büyükşehir’ ya da ‘Bütünşehir’ olması noktasında düzenlemenin devam ettiğini belirterek, “2011 yılında başlatmış olduğumuz mücadelemizi bugünde sürdürüyoruz. Hedefimiz Elazığ’ın Büyükşehir olmasını sağlamaktır…” dedi
 
ELAZIĞ BÜYÜKŞEHİR OLMAYI HAK EDİYOR…
 
Çoban konu hakkında yaptığı değerlendirmede; “ELAZIĞ BÜYÜKŞEHİR OLMALIDIR” iddiamızın arkasında durmak, hak ettiğimiz idari yönetim şekline şehrimizin ulaşmasına katkı koymak için karşınızdayım.
 
2011 yılında hazırlanan yeni düzenleme ile Büyükşehir kanununda değişiklik yapılacak, “750 bin merkez nüfusu şartı, 750 bin genel nüfus şartı ile değiştirilecek” ve yeni Büyükşehirler oluşturulacaktı.
 
Hazırlanacak yasa taslağındaki büyükşehir olma kriterine; “sadece il genel nüfus durumuna göre olmayıp, merkez ilçe genel nüfusu 400.000 kriterini sağlayan iller de büyükşehir olabilir maddesi de eklenmelidir” iddiamızı dillendirmiş ve Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak, şehrimizin de BÜYÜKŞEHİR olabilmesi için kampanyalar başlatmıştık.
 
İlk kampanyayı 2011 Ekim ayında, “6 İL EL ELE BÜYÜKŞEHİRE KAMPANYASI”  ile başlatarak,  muhtemel Büyükşehir olabilecek illeri Elazığ’da bir araya getirmiş ve ortak bir eylem biçimi oluşturmaya çalışmıştık.
 
İkinci kampanyayı, 2012 yılı Mart ayında, 10 gün sürecek olan “BÜYÜKŞEHİR İÇİN 100 BİN MEKTUP KAMPANYASI” ile devam ettirmiştik.
 
Kampanya o kadar yoğun ilgi görmüştü ki; alışılmış kampanyalarda, hedeflenen sayıya ulaşmak için süre uzatıldığı çok görülmesine rağmen, Büyükşehir kampanyası dokuzuncu gününde sona erdirilmişti.
 
Hedeflenen mektup sayısı 100.000 olmasına karşın, kısa sürede 152.250 mektup toplanmış ve muhataplarına teslim edilmişti.
 
Buna rağmen muhatapları ve ilgililer bizim ve hemşerilerimizin sesini maalesef duymama noktasında anlaşılmaz bir irade göstermişler ve Elazığ’ın hakkı yenirken gözlerini dahi kapatmadan seyrederek bu kadim şehrin uçurumdan düşüşüne noterlik etmişlerdir.
 
Tüm bunlar yaşanırken bir sosyal paylaşım sitesinden o günkü yöneticilere şöyle seslenmiştim; “Ya tarih yazacaksınız, ya tarih olacaksınız”
 
Ne yazık ki tarih yazamamışlardı…
 
Büyükşehir Kanununda yeni düzenleme hazırlıklarının hızlandığı bugünlerde, şehrimizin mağduriyetinin önlenmesi için ilk günkü heyecan, ilk günkü azim ve kararlılık ile yine karşınızdayız.
 
Yeni düzenleme, şu an için iki farklı planlama ile yürütülmektedir.
 
Birincisi; Büyükşehir olan illerimizin dışında kalan ve içinde Elazığ’ımızın da olduğu 51şehir, “BÜTÜNŞEHİR” statüsüne kavuşturulacak.
 
İkincisi; il geneli nüfusu 500.000 ve üzerinde olan şehirler, BÜYÜKŞEHİR statüsüne alınacak, geri kalan illerin tamamı BÜTÜNŞEHİR olacak.
 
Biz, Elazığ’ı mutlaka ama mutlaka BÜYÜKŞEHİR statüsüne alınacak düzenlemenin gerçekleşmesini talep ediyoruz.
Böylelikle bizimle beraber 42 BÜYÜKŞEHİR, geri kalan iller BÜTÜNŞEHİR olacak.
 
Siyasi bir gelecek hayali ile talep etmediğimiz bu değişiklik ile birlikte, ilimizin en önemli sorunu olan işsizliğe önemli bir çözüm üretilecek ve çok sayıda gencimize yeni istihdam alanı açılacak, belediye gelirlerinin artması ile birlikte, ilimize daha fazla hizmet etme imkanına kavuşulacaktır.
 
Bu süreçte, yasal düzenlemenin ilimiz lehine sonuçlanması amacı ile bizimle beraber BÜYÜKŞEHİR statüsüne alınma seçeneğine sahip; AĞRI, AFYONKARAHİSAR, ADIYAMAN, ÇORUM, BATMAN, SİVAS, TOKAT, ZONGULDAK, OSMANİYE ve KÜTAHYA dahil 12 ilimizin ilgilileri ile bir araya gelmek ve ortak hareket edeceğiz.
 
Bu amaçla; “12 İL EL ELE BÜYÜKŞEHİRE PLATFORMU” kurma girişimlerimiz devam etmekte ve önümüzdeki hafta ilk toplantıyı gerçekleştirmek için hazırlıklarımız sürmektedir.
 
Bu kampanya ile 12 il temsilcisini, 12 Şubat 2018 tarihinde, Ankara’da bir araya getireceğiz ve ortak bir deklarasyon yayınlayarak, 12 ilin BÜYÜKŞEHİR olma istek ve talebini imza altına almış olacağız.
 
AK PARTİ Genel Merkez Yöneticilerine, MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ Genel Merkez Yöneticilerine ve CUMHURİYET HALK PARTİSİ Genel Merkez Yöneticilerine gidecek olan “12 İL EL ELE BÜYÜKŞEHİRE PLATFORMU”, mecliste görüşülecek yasa değişikliği esnasında, 12 ilin BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNE alınması için destek vermelerini talep edeceğiz.
Bu bilgilendirme toplantısındaki amacımız; Basın ve Medya kuruluşlarından, Siyasi İrade ve Bürokratlarımızdan ricamız, 5.000 yıllık geçmişi olan Elazığ’ımızın BÜTÜNŞEHİR değil, BÜYÜKŞEHİR olabilmesi için ortak hareket ederek, şehrimizin hakkı olan ama geciktirilmiş statüsüne kavuşması için ellerinden geleni yapmalarını talep etmektir.
 
Bu hafta bilgilendirme toplantıları yapılacak, medyanın, siyaset kurumlarının ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği talep edilerek, Elazığ içinde de ayrıca bir BÜYÜKŞEHİR PLATFORMU kurulacaktır.
 
Her Elazığlı hemşerimin, Elazığ’ımızın BÜTÜNŞEHİR değil, BÜYÜKŞEHİR olması için elinden geleni yapacağına, gayret ve çaba göstereceğine olan inancım ile saygılar sunuyorum” dedi.
 
HAZAR STRATEJİİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
 
05 Şubat 2018 Pazartesi, 23:28
794 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
ÇOBAN BEŞBİN YILLIK BİRİKİMİYLE ELAZIĞ BÜYÜKŞEHİR OLMALIDIR