1069 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ÇEVRE İLLERE DE BİR MODEL OLACAK
ÇEVRE İLLERE DE BİR MODEL OLACAK
 
Elazığ Belediyesi tarafından iş adamı Halis Yıldız'a yaptırılan gezi otobüsü  ilk defa orcik festivalinde kullanılacak. 
 
Elazığlı iş adama Halis Yıldız tarafından yapımına başlanan ve tamamlanma aşamasına gelen gezi otobüsü, Elazığ'da ilk defa orcik festivalinde kullanılacak. Böylesi bir aracın yapımı da Elazığ'da ilk defa gerçekleştirildi. 
 
İşadamı Yıldız, Bursa'da yaptırılan bu tür işlerin artık Elazığ'da da yapılabildiğini ve il ekonomisine katkı sağladığını belirtti. 
Günışığı Gazetesine açıklamalarda bulunan Halis Yıldız, gezi otobüsünü çok rahatlıkla yapabildiklerini belirterek, "Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları beni aradı. 'Bunu yapabilir misin?' dedi. Ben de 'hay hay yaparım' dedim. Festival gününe sayılı günler kaldığı için gece gündüz çalıştık. Bitirdik aracı. Perşembe veya Cuma günü aracı teslim edeceğiz. Hem festival için iyi oldu bu araç, hem de benim dünya görüşüm çok değişti." dedi. 
 
"BU İŞİ GELİŞTİRECEĞİZ"
 
Firma olarak Elazığ'da gezi otobüsü imalatı yapmaya karar verdiklerini ifade eden Yıldız; "Nasip olursa bunu bir sektör haline getireceğiz. Yine bir firma kurup bu firma adı altında geliştirmek istiyoruz. Bu tür arabalar yapıyordum ama otobüs hiç yapmamıştım. Bunu yapınca harika bir şey çıktı ortaya. Bunu yapabiliriz biz. Bu aracın Bursa'ya gidip yapılmasına gerek yok. Elazığ Esnafı da bunu yapabilir. Çok zor bir iş değil. Hem paramız kendi içimizde kalır. Mesela biz 20 kişi bu işten ekmek yedik. Bir sürü malzeme aldım. Elazığ'da bir döngü oluştu. Herkes faydasını gördü. Ben de bu şehirde bu arabaları yapacağım." ifadelerine yer verdi. 
 
"TURİZM SEKTÖRÜNDE HİZMET VERECEK"
 
İşadamı Halis Yıldız, gezi  otobüsünün hem orcik festivalinde kullanılacağını hem de turizm sektöründe hizmet vereceğini belirterek, "Elazığ'a gelen misafirlerimizi bu arabaya bindirsek Harput'a götürsek nasıl olur, normal bir otobüse bindirsek nasıl olur? Gayet şık durur bu araç. Bu aracı gördüklerinde mutlu olurlar, bir değişiklik hissederler. Kendilerine değer verildiğini anlarlar. Bu şehrimize fayda sağlar. Öğrencileri bindirip turistik yerler gezdirilebilir. Dışarıdan gelen turlar var. Belediye onlara cüzi bir miktarda kiraya verebilir. Gelen turistleri bu otobüsle gezdirsin. Daha güzel, daha şık olur. Gelen insanlara değer vermiş oluruz. Malatya'da bunun örneği var. iki tane yapmışlar. Göreceksiniz bizde de iki, üç tene daha yapılacak. Bu bir başlangıç oldu. İzmir 30 yıl önce bunu yapmış. Konya, Bursa, büyük illerin hepsi yapmış." şeklinde konuştu. 
 
ÇEVRE İLLERE DE BİR MODEL OLACAK
 
Gezi otobüsünün çevre illere de bir model olacağına inandıklarını aktaran Yıldız, "Bingöl bunu gördüğü zaman gelip bende araç yapacak.  Ben kazanacağım. ben kazanınca da şehir kazanmış olacak. Ticaret bir dişli gibidir. Bu çark dönerse herkes faydalanır. Şehirde bir şey olmayınca kimse kazanamıyor. Bu tip işlerin gelişmesi lazım. Farklı sektörleri Elazığ'a kazandırmak lazım."
 
ELAZIĞ'DA PROJE ÇİZİMİ YAPACAK MÜHENDİS YOK 
 
otobüsü yaparken proje çizimi yapacak mühendis bulma noktasında büyük sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan İş adamı Yıdız, "Şimdi bir kısıntımız var. Ben bu otobüsü yaptım. Elazığ'da projesini çizecek bir mühendis yok. İstanbul'dan bir mühendisle  görüşüp projesini çizdirdik. Bu büyük bir eksiklik. Bir makine mühendisi bunu çözsün. Ticaret ve Sanayi Odası bu eksikliği gidersin. Bu bir sıkıntı. Sadece bizim için değil. Birçok sektör için proje çizecek mühendis Elazığ'da yok. Yok mu iki tane mühendis? Var ama proje çizecek belgesi yok."
 
ESNAF BÜYÜK SIKINTIDA
 
Ekonomiye ilişkin sorunları ve beklentilerini de anlatan Halis Yıldız, Elazığ'da ticaretin çok kötü durumda olduğunu vurguladı.
 
YARINDAN UMUDUMUZ YOK
 
Yarından umutlarının olmadığını söyleyen Yıldız, şunları söyledi: "Yarından umudumuz yok bu ülkede. Özellikle de Elazığ'da. ticaret çok kötü şuan. Esnaf büyük sıkıntıda. Herkes bankayla döndürüyordu şimdiye kadar. Artık bankalar da kredi vermemeye başladı. Bu yüzden esnaf sıkıntıda. Örneğin İstanbul'da potansiyel var, işler durduğunda yüzde 75'i dursa bile yüzde 25 ile insanlar geçimini sağlayabiliyor. Ama Elazığ'da yüzde 25 bin kapasite var. O da bittiği zaman kökten duruyoruz. Görüyorsunuz çekiç sesi gelmiyor içeriden." 
 
KENTİN UFKUNU AÇAMIYORLAR
 
Siyasetçilerin ve iş dünyasının Elazığ'ın ufkunu açamadığını ifade eden Yıldız; "Ticaret hayatına yön vermek lazım. Yön veremiyorlar, ne siyasetçiler ne ticaretçiler. Ben ikisinden de şikayetçiyim. Kentin ufkunu açamıyorlar. Şehrin ufku çok geride. Ben başkan olayım bu şehirde, benim adım başkan olsun, masam olsun, koltuğum olsun. Bir yere gittiğim zaman 5 kişi önünü iliklesin tamam diyorlar.İşin gereği bu değil. Gereği gibi yapmak lazım. 10 Yıldır ben buradayım. Ticaret Odası başkanı benim başkanım. Benden sorumlu. Yılda 1300 Lira benden aidat alıyorlar. Bir gün bu kapıma gelmemiş. Bir sıkıntınız var mı, yok mu diye sormamış. 1300 lira aidat alıyorsun da ne veriyorsun bunun karşılığında bana. Çıksınlar, gezsinler, esnafı dinlesinler. Ben yıllardır söylüyorum; siyaset bürokrat, halk bir araya gelmeden hiçbir sorunu çözemeyiz. Şahin Başkan bu aracı bana gönderemeyebilirdi. Bursa'ya gönderebilirdi. Bana geldi. Ben bu aracı yarı fiyatına mal ettim. hem de ufkum değişti. Ben ne kadar teşekkür etsem azdır." diye konuştu. 
 
08 Ekim 2019 Salı, 18:22
1069 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ÇEVRE İLLERE DE BİR MODEL OLACAK