564 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI
Yeryüzünde KABENİN ŞUBESİ MİNARELERİ İLE TEVHİDİ HAYKIRAN MÜMİNLERİ GÜNDE BEŞ KERE BAĞRINDA TOPLAYIP GÜNAHLARDAN ARINDIRARAK TOPLUMA KAZANDIRAN Müminlerin Günlük ve Haftalık buluşma noktası.
 
Dünyaya Veda Mekânımız CAMİLERİMİZ
 
VE İÇİNDE GÖREV YAPAN İMAM HATİPLERİMİZİN ÖNEMİNİ VURGULAMA
HAFTASI OLAN CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI İÇİNDE BULUNUYORUZ
Hz. Ademden beri süregelen Tevhid dininin en önemli ibadetlerinden biri Namazdır.
Namaz dinin direği ve olmazsa olmazı olduğu gibi Mescidlerde aynı öneme sahip olarak İslam medeniyetinin kurulmasında çok büyük rol oynamıştır.
 
Hz. Peygamber (s.a.v.) ilk vahiyle birlikte önce kendi evini sonra da daha 18-20 yaşlarındaki genç bir Müslüman olan Erkan Bin Ebi'l-Erkam'ın evini karargah ve mescid olarak kullanmıştır.
 
Medine'ye hicreti sırasında müşrik tehlikesi geçince ilk iş olarak Kuba'da İslam'ın bina olarak ilk mescidini yaptırmış, Medine'ye vardığında da ilk işi yine Mescid-i Nebeviyi yamak için yer tespitinde bulunmak olmuştu. Kısaca Hz. Peygamber (sav) her bulunduğu yerde bir mescid inşa etmiş ve mescidlerin İslam medeniyetinin beşiği olduğunu göstermiştir.
Özellike Asr-ı Saadet ve Hulafa-i Raşidin döneminde Mescidler ibadethane olarak kullanıldığı gibi, okul, hastane ordu karargahı, çocukların oyun alanı ve devlet yönetiminin merkezi olarakda kullanılmıştır.
 
Camilerimizi din görevlilerimizden ayrı düşünmek mümkün değildir. Çünkü günün beş vaktinde camide bulunan, hatta zamanlarının çoğunu camide geçiren din gönüllülerimiz, cami ile iç içe olmuşlar, adeta cami ile özdeşleşmişlerdir. Sadece camiye gelen cemaatle yetinmemiş görev yaptıkları yerlerdeki hastalar, çocuklar, yetimler, öksüzler, fakirlere de yakın ilgi göstermiş onların dertleriyle yakından ilgilenmişlerdir. Bu nedenledir ki; toplumda din ve sosyal hizmet gönüllüleri olarak çalışan Din Görevlilerimize gereken önemin verilmesi, birlik ve beraberliğimizin sembolü olan camilerimizin fonksiyonlarını, ferdi ve toplumsal hayatımızdaki yeri ve öneminin çok iyi anlatılması gerekir.
 
15 Temmuz darbe kalkışmasında milletimizin manevi önderleri olan din görevlilerimiz bu misyonlarını en güzel şekilde yerine getirmişlerdir. Milli iradeyi, demokrasimizi, milletimizin hukukunu korumak için üzerlerine düşeni canlarını hiçe sayarak yapmışlardı. Özgürlüğümüzün sembolü olan minarelerden salalarla darbe kalkışmasına meydan okumuşlar, Kurtuluş savaşı, Çanakkale savaşı ruhunun yeniden oluşmasına öncülük etmişlerdir. Sela ve ezanları susturan darbelerden darbeleri susturan selaları ile 15 temmuzun kahramanları olmuşlardır.
 
Özellikle ilimizde Valiliğin Himayesinde il müftümüzün Milli eğitim Müdürlüğüyle beraber başlattığı Okul, Cami Buluşması projesini burada zikretmeden geçmemek gerekir. Bu proje ile çocuklarımız okulun yakınındaki cami ve din görevlisi ile tanışma fırsatı bulmuş, bu da camilerin Asr-ı saadetteki fonksiyonuna dönmesinde çok önemli bir adım olmuştur.
 
Bu projenin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu, bir öğrencinin Din Kültürü öğretmenine; "Öğretmenin bu gece heyecandan uyuyamadım. Çünkü bugün sizinle birlikte camiye gideceğiz" sözlerinde görebiliriz. Camiden uzak yetişen bir neslin cami ve din görevlileri ile tanışmasını sağlayan bu projenin kesinlikle devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Akıncılar derneği olarak bu projeyi hayata geçiren ve takipçisi olan il müftümüz sayın Yusuf Sarıkaya'ya özellikle teşekkür etmek istiyorum.
 
Bu vesile ile 1/7Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftasını AKINCILAR DENEĞİ Olarak Milletimizin manevi kahramanları din görevlilerimize ve Yüce milletimize vatanımıza, bayrağımıza, milli irademize, hukukumuza ve geleceğimize sahip çıktıkları için tekrar teşekkürlerimizi sunuyor, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın insanımız ve toplumumuz, din hizmeti veren din görevlileri için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.
 
Mehmet ERTUĞRUL
AKINCILAR DER.2.BŞK.
03 Ekim 2017 Salı, 16:20
564 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI