666 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Büyükbaş Yeni Görevine Başladı
Büyükbaş Yeni Görevine Başladı
Milli Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Teşkilatı Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğine atanan Elazığlı başarılı bürokrat Nihat Büyükbaş, görevine başladı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Teşkilatı Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğine atanan Elazığlı başarılı bürokrat Nihat Büyükbaş, görevine başladı.
 
Türk Eğitim Sisteminin çeşitli kademelerinde Öğretmen, Eğitim Müfettişi, İl Milli Eğitim Müdürü ve Bakanlık Müşaviri olarak 31 yıl görev yapan, son 7 yıldır Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı olarak görevini yürüten Elazığlı bürokrat Nihat Büyükbaş, Milli Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Teşkilatı Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri olarak atandı.
 
Büyükbaş, Atatürk Araştırma Merkezi’ndeki görevinden ayrılarak Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği görevine başladı.
 
Büyükbaş, yaptığı açıklamada, Atatürk Araştırma Merkezi Başkan yardımcılığı görevi süresince önemli çalışmalara imza attıklarını belirtti.
 
Büyükbaş, açıklamasında şunları kaydetti: "2013 yılında Yüksek Kurum ve ATAM başkanlarını Elazığ’a götürerek Valilik, Belediye ve Fırat Üniversitesi ile işbirliği protokolü yaptırarak Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi ve Atatürk Kültür Merkezinin araştırma/bilimsel imkanlarından şehrin yararlanması için yasal zemin oluşturduk.
 
Atatürk’ün Elazığ’ı ziyaretinin yıldönümü anısına, Ülkemiz ve yurt dışında yaklaşık 120 bilim insanının katıldığı “Tarihten Günümüze Elazığ” kongresinin gerçekleşmesine öncülük ederek şehrin tarihi, kültürü, ekonomisi, eğitimi, fırsatları vb. bildirilerden oluşan 2 ciltlik bir eser kazandırdık (Bu eseri tüm muhataplarına, hemşehri derneklerimize fazlasıyla ulaştırdık).
 
Ülke tarihinde ilk kez yapılan “Türk Basın Tarihi Sempozyumunu” Fırat ün. iletişim Fakültesi ve N.G. Kısaparmak iletişim lisesini de ilişkilendirerek, alan uzmanı akademisyenleri ile Elazığ’da gerçekleştirdik ve 3 ciltlik Elazığ basın tarihini de içeren çok önemli bilim eserini Elazığ üzerinden ülkemize kazandırdık.
 
Cumhuriyetin kuruluşundan 1950’ye kadar Elazığ şehrimizde olup bitenleri konu alan bir doktora tezini kitaplaştırarak ilimizin imarına, siyasetine, gelişmesine katkı sunan, şehri geçindirenlerle, şehirden geçinenleri ayırd eden, hizmet eden, çaba gösteren insanımızın hakkını teslim edilmesine vesile olduk.
 
Hemşehrimiz Milli Mücadele kahramanı Harputlu Yakup Şevki Paşa kitabının ikinci baskısını yaparak, konferanslarla tarihte hak ettiği değere ulaşmasına ve yeni nesillerle tanıştırmaya çalıştık(Bu çalışmaya desteklerinden dolayı Abdullah Şekeroğlu’nun şahsında İstanbul Avrasya Elazığlılar Derneğine ve Süleyman Kürklüoğlu’nun şahsında Keçiören Elazığ/Kültür derneğine şükranlarımı sunarım)
 
Azerbaycan’ın Sovyet işgali sırasında topraklarını kahramanca savunurken Elazığ’a yerleşen Mehmet Kasım’ın Azerbaycan’da basılan kitabını torunu Şuay Alpay’ın desteği ile Türkiye Türkçesine çevirerek yeniden bastırdık.
 
Tarihe kanlı Noel olarak geçen 1963 Kıbrıs savaşında ailesi Rum çeteciler tarafında hunharca katedilen hemşehrimiz İzzetpaşa Vakfı kurucularında Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ı olayın yıldönümü olan 2019 Aralık ayında KKTC’de anma töreni ve bilimsel toplantısı için İzzetpaşa Vakfı işbirliğinde yapılması çalışmasını başlattık.
 
Kurum faaliyetlerini olabildiğince Doğu ve Güneydoğu illerimize taşıyarak bölge merkezli yerli bilimsel bilgi üretmeye, yeni kurulan üniversitelerimizi ülkemiz ve dünyanın çeşitli üniversitelerinde görevli akademisyenler ile etkileşimine öncülük ettik. Bir araştırma merkezinin görev alanına girebilecek işlerle şehrimize ilişkin azami yarar sağlamaya çalıştık. Ailem Ankara’da kalacağı için derneklerimizle bağımızı sürdüreceğiz. Bakü’ye yolu düşen, işi olabilecek tüm hemşehrilerimize bir alo mesafesinde olacağımı taahhüt eder, ilgi ve desteğinize çok teşekkür ederim."
 
Nihat Büyükbaş Kimdir?
 
1960 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimimi Elazığ’da tamamladı. Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesini bitirerek mesleğe sınıf öğretmeni olarak başladı. Öğretmenliği sırasında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği bölümünü 1992 yılında bitirdi.
 
1993 yılında Eğitim Müfettişi olarak atandı. Müfettişliği süresince Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Eğitim Bilimleri Bölümünde “Özel Dershanelerin Türk Eğitim Sistemindeki Yeri ve Denetimi” konulu teziyle Yüksek Lisansımı tamamladı. Aynı üniversitede iki dönem “Eğitim Yönetimi” derslerine öğretim görevlisi olarak girdi. Eğitim Yönetimi, Öğrenme Yöntemleri, Toplam Kalite Yönetimi, Eğitimde Kalite konulu çok sayıda kurs, seminer ve hizmet-içi eğitimler aldı.
23 Ağustos 2019 Cuma, 17:16
666 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Büyükbaş Yeni Görevine Başladı