1373 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi Eğitimi Düzenlendi
Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi Eğitimi Düzenlendi
Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Yönetmeliği doğrultusunda Bitkisel üretim yapan kişilere Bitki Koruma Ürünü Uygulama Yetki Belgesi verilmesi için Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonunda 26.01.2017 tarihinde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi.
 
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce düzenlenen eğitim toplantısının açılışını yapan ve güvenilir gıda konusuna dikkat çeken İl Müdürü Turan Karahan; " İnsanlar ekip biçtiklerini değil, hastalık ve zararlılardan arta kalanları hasat ederler.
 
Bu nedenle zirai mücadele çok önemlidir. Ancak, çiftçilerimiz tarafından kolay olduğu için çok tercih edilen kimyasal mücadeleyi tek çözüm olarak kabul etmek oldukça yanlıştır. Özellikle son yıllarda mücadelede kullanılan bu kimyasalların insan sağlığına, çevreye ve doğal dengeye olan yan etkileri anlaşıldıkça bu etkileri azaltıcı yöntemler üzerine çalışmalar başlatılmıştır.
 
Bu konuda Bakanlığımız bir çok düzenleme getirmiştir. Bitki Koruma Ürünlerinin reçete ile satılması, Bitkisel Üretimde Kullanılan Kimyasalların Kayıt Altına Alınması ve İzlenmesi, Bitki Koruma Ürünü Uygulama Yönetmeliği, Hasat Öncesi Pestisit Denetimi bunlardan bazılarıdır. Şunu söylemek gerekirse insan hayatı ve sağlığı için çok büyük önem arz eden güvenilir gıdanın temini, doğru ilacın doğru zaman ve dozda kullanılması, hasat ile son kullanma tarihleri arasında geçmesi gereken süreye dikkat edilmesi, her aşamanın kayıt altında olduğu ve izlenebilirliği sağlanmış olan tarımsal üretime bağlıdır. Bu eğitimin amacı sadece sizlere belge vermek değildir. Aynı zamanda bu hususları sizlere hatırlatmaktır.
 
Bizler tarımsal üretim yanında Tarladan Sofraya Güvenilir Gıda kapsamında tüketiciye güvenli gıda sunulmasının da denetiminden sorumluyuz. Toptan ve perakende satış yerlerinde yaptığımız denetimler yanında tarla, bağ ve bahçelerden de hasat öncesi örnekleme yöntemiyle aldığımız numuneleri analiz ettirmekteyiz. Olumsuz çıkan numuneler için ilgililerine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda yasal işlem yapılmaktadır. Bu nedenle yapacağınız Bitki Koruma Ürünü Uygulamaları oldukça önem arz etmektedir" dedi. Turan Karahan konuşmasının sonunda katılımlarından dolayı üreticilere teşekkür ederek toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.
 
Toplantı, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz ATAŞ ve şube teknik personelleri tarafından ilgili yönetmelik, Zirai Mücadele Yöntemleri, Pestisit Formulasyon Şekilleri, bunların uygulamaya hazırlanması, Kalibrasyon, Bitki Koruma Ürünü Uygulamalarının çevreye, doğal dengeye, insan sağlığına etkileri konularındaki sunumlar ile devam etti. Toplantı sonunda, Şube Müdürü Yılmaz ATAŞ genel değerlendirmelerde bulunarak üreticilerin soruları cevapladı.
 
30 Ocak 2017 Pazartesi, 22:54
1373 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi Eğitimi Düzenlendi