802 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Bit Pazarı ve Çevresi Meydan Olacak
Bit Pazarı ve Çevresi Meydan Olacak
Elazığ şehir merkezinde bulunan İzzetpaşa ve Saray Camii arasındaki alan meydan olacak. 
 
İki cami arasındaki bazı yapılarak istimlak edilerek yıkılacak. Yıkım sonrasında oluşacak alan 15 Temmuz Demokrasi meydanı ile birleştirilerek kentin en büyük meydanlarından biri haline getirilecek.
 
İki günlük ziyaret programı kapsamında Elazığ'da incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bit Pazarı olarak bilinen Çarşı Mahallesindeki esnafları ziyaret etti, vatandaşlarla bir araya geldi.  Bakan Kurum'a Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve AK Parti Milletvekilleri de eşlik etti. 
 
BAKAN, BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI'NA TALİMAT VERDİ
 
Bakan Kurum, ziyareti sırasında Çarşı Mahallesindeki çarpık yapılaşmaya ve kullanışsız yollara dikkat çekti. Kurum, bu bölgedeki bazı yapıların istimlak edilerek yıkılması ve bu alanın meydanlaştırılması gerektiğini ifade etti.
Bu konuda Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'na talimat veren Bakan Kurum, gereken çalışmaların biran önce başlatılmasını istedi. 
 
Bölgede yapılacak çalışmalar için gereken her türlü maddi desteği vereceklerini belirten Bakan Kurum, " Elazığımızı bulunduğu noktadan daha iyiye, daha yukarıya çekecek adımları atıyoruz. Elazığ Valiliği, Kapalı Çarşı gibi tarihi yapıların bulunduğu eski Elazığ olarak bilinen alanı meydanlaştıracağız. İlk etapta Valiliğin arkasındaki SSK binası ile yanındaki binanın yıkımı gerçekleştirilecek. Bu alanda bulunan tüm iş yerlerinin tabelalarını, çatılarını, bölgedeki tüm yol ve kaldırımları İLBANK Genel Müdürlüğümüz ve Belediyemiz eliyle iyileştireceğiz." dedi.
 
ESKİ VALİLİK BİNASI MÜZE OLACAK
 
Tarihi Valilik binasının da müzeye çevireceğini belirten Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, "İyileştirme ve restorasyon çalışmaları ile bölgeyi bir turizm aksı haline getireceğiz. Elazığ’ı sahip olduğu tüm zenginliklerini koruyarak kalkındıracak, il ve ilçe belediyelerimizin her zaman destekçisi olacağız." ifadesine yer verdi. 
 
HAYATA GEÇİRMEYİ PLANLADIĞIMIZ EN ÖNEMLİ PROJELERİMİZDEN BİRİ 
 
Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, yaptığı açıklamada, bu konuda daha önce proje hazırladıklarını anımsatarak, "Ticaret Doğduğu Sokaklara Dönüyor Projesi"nin yapılacağı alanı bakanımızla birlikte gezdik, esnaflarımızla sohbet ettik, yapılacak çalışmaları anlattık. Bakanımız projeyi çok benimsedi. Yapılacak çalışmaların bölgeye ticari anlamda değer katacağına inandığını vurguladı. İnşallah hayata geçireceğimiz proje kapsamında, Kapalı Çarşı girişinde tarihi Valilik Binasının hemen arkasında yer alan SGK binasını yıkarak elde edilen alanı, yer altı otoparkı ve meydan olarak düzenleyeceğiz. Şehrin tam merkezi olan Tarihi Hükümet Konağı ve PTT binalarının bulunduğu meydandan başlayarak; Kapalı Çarşı, Saray Cami ve çevresindeki sokakları yayalaştıracak, bu alanı bir bütün içerisinde yepyeni bir çehreye büründüreceğiz. Yine projemiz kapsamında, Tescilli PTT binası restorasyonu, Tarihi Hükümet Konağının Kent Müzesine dönüştürülmesi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi, Kapalı Çarşı restorasyonu ve cephe iyileştirmesi, Saray Cami-Belediye Çarşısı meydan düzenlemesi, Proje sınırlarında kalan sokaklarda sağlıklaştırma ve cephe iyileştirmeleri gibi önemli çalışmaları hayata geçirerek bu bölgeyi tam manasıyla bir ticaret merkezi haline getireceğiz. Ben yapılacak çalışmaların şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyor, Bakanımız Murat Kurum'a ilgi ve alakalarından ötürü teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 
 
HER PROJEYE 750 BİN TL ÖDENEK VERİLECEK
 
Öte Yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, il, ilçe ve Belde belediye başkanlarıyla bir araya gelerek, sorunları ve talepleri dinledi. Bakan Kurum, toplantıda belediye başkanlarına proje üretmeleri konusunda talimat verdi. Bakan Kurum'un her proje için en az 750 Bin Lira ödenek vereceklerini belirtti. 
 
Elazığ'daki tüm belediyelerin bir proje yapmaları halinde Bakanlıktan gelecek ödenek miktarı 1 Milyar Lira'nın üstünde olacak.  
 
 
 
 
14 Ekim 2019 Pazartesi, 17:59
802 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Bit Pazarı ve Çevresi Meydan Olacak