1040 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
BİRLEŞMEYE 164 METRE KALDI
BİRLEŞMEYE 164 METRE KALDI
Doğu Anadolu Bölgesinin batı ve güneydeki illere ulaşımı açısından stratejik bir konuma sahip olan ”Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ile Yolu” yapım işi kapsamında Yüzde 85’lik kısım tamamlandı.
 
 
 
 
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan 'Yeni Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu' Projesinde sona doğru yaklaşılıyor. Projede fiziki gerçekleşme yüzde 85'e ulaştı. Doğu Anadolu Bölgesini, Batı ve Akdeniz'e ulaşımı noktasında stratejik bir öneme sahip olan projenin 2020 ortalarında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. 
 
ÖNEMLİ MESAFE KAT EDİLDİ
Malatya-Elazığ Devlet Yolunun bölünmüş yola dönüştürülmesi ile mevcut köprünün bulunduğu noktada trafik akışını rahatlatmak amacıyla hayata geçirilen proje, Karayolları Genel Müdürlüğünce  04.11.2013 tarihinde ihale edilerek, 06.01.2014 tarihinde çalışmalara başlanmıştı. Yaklaşık 5 yıldır devam eden çalışmalarda önemli mesafe kat edildi. 
 
TÜNEL TAMAMLANDI
Güzergah uzunluğu 5.155 metre olan Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ile Yolu projesi bünyesinde bulunan çift tüp tünel inşaatı nihai beton kaplaması ile beraber tamamlandı. 2 bin 400 metre uzunluğundaki Kömürhan Tüneli, mevcut güzergahı yaklaşık 1 saat kısaltarak hem konforlu bir seyahat imkanı sağlayacak hem de zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak. 
 
BİRLEŞMEYE 164 METRE KALDI
60 metre uzunluğundaki modern yeni köprünün ise 496 metrelik kısmı tamamlandı. Köprünün her iki yakasının birleşmesine 164 metre kaldığı öğrenildi. Gergin eğik askılı tipteki Kömürhan Köprüsünde bulunan kule imalatları da tamamlanma aşamasına geldi. 
 
DÜNYADA 4. SIRADA
Kömürhan Köprüsünün, bağlantı yolları ile birlikte 2020 yılı ortasında trafiğe açılacağı belirtildi.
Proje kapsamında yapılan ters Y şeklinde, 168,5 m yüksekliğindeki tek betonarme kule ve maksimum köprü açıklığı olarak literatürde dünya sıralamasında 4. sırada yer alıyor. 340 milyon liraya mal olacak Yeni Kömürhan Köprüsü, teknik özellikleri bakımından Türkiye inşaat sektörü içinde örnek projelerden biri olacak. 
 
 
 
 
29 Kasım 2019 Cuma, 17:29
1040 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
BİRLEŞMEYE 164 METRE KALDI