10 Ocak 2017 Salı, 3086 kişi okudu
Bir Nafiz Koca klasiği
(15 Temmuz Şehitleri Anısına Çalışan Gazeteciler Günü)
 
10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden beri sadece Türkiye'de her yıl kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü bu defa Elazığ'da daha anlamı kutlanıyor.
 
Bundan onbeş gün önce Elazığ'a baba evini ziyarete gittiğimde değerli ağabeyim, hocam Nafiz Koca ile hasbihal edelim diye buluştuk.
 
"Kendisi Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanlığını da yürütmektedir"  Cemiyet olarak bu seneki çalışan gazeteciler günü etkinliklerini 15 Temmuz şehitleri anısına düzenleyeceklerini söyledi.
 
Bu amaçla da Sayın valimizden şehit Ömer Halisdemir'in ailesini Elazığ'a davet etmeleri ve etkinliğimize katılmaları için desteklerine ihtiyacımız olduğunu ilettik.
 
Sağ olsunlar Sayın Valimiz de bu düşüncemizi  uygun buldu ve  Şehit Ömer Halisdemir'in ailesini ilimizdeki düzenlenecek ve 15 Temmuz şehitlerine atfedilen çalışan gazeteciler günü için ilimize gelmeleri konusunda ikna etmiş oldular.
 
Bütün bunlar yaşanırken henüz o menfur İzmir adliyesi saldırısı gerçekleşmemişti.
 
“Gazetecilik meslek olmaktan öte özveri gerektiren bir yaşam biçimidir.
 
Toplumun bilgilendirilmesi sürecinde çok önemli görevler üstlenmiş olan Nafz Koca gibi gazetecilere müteşekkir olmamız lazım.
 
Etliye sütlüye karışmayan, ancak konu reklama gelince mangalda kül bırakmayan, basın emekçisinin emeğini kendine siyasi rant olarak nasıl tevdi ederim diye hesap yapanları hep müşahede etmek durumunda kalmak ne acı. Neden mi bu cümleyi kurdum?  
 
Eminim ki bunu Nafiz Koca etkinlikten sonra uzun uzadıya anlatacaktır.
 
Elazığ'a 10 Ocakta Elazığ'a geleceği haftalar öncesinden belli olan Şehit Ömer Halisdemir'in ailesi ne acı tesadüftür ki Fethi Sekin'in Şehadetiyle aynı günlere denk geldi.
 
Kahramanların aileleri bu acı tesadüf ile taziye evinde buluştular.
 
Allah onlardan razı olsun. Bu olaydan bile kendine pay addedenleri gördükçe ne diyeceğimi bilemiyorum. 
 
Tam bu durakta çok kıymetli Sayın Valimize kulak verererek yazımı sonlandırmak isterim;
 
“Türk milletinin yiğit evladı, Kahramanımız Şehit Ömer Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin ağabeyimize hoş geldiniz diyorum.
 
Gerçekten bizi, tüm Elazığlıları ziyadesi ile memnun ettiniz.
 
EBMC Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Koca bu konuyu bana daha önce getirerek bu yıl gerçekleşecek olan geleneksel Basın Çalışanları Günü’nü 15 Temmuz Şehitlerine atfetmek istediğini,  bu vesileyle Şehit Ömer Halisdemir’in babasını ilimize davet etmek istediğini ifade etti ve bu çerçevede ben de Sayın Niğde Valimizi arayarak 15 Temmuz’un simge ismi Şehit Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin ağabeyimizi ilimize davet ettim.
 
Sizler de bu nazik davetimize icabette bulundunuz. Şüphesiz siz bu süreçte çok yoruldunuz ama biz sizleri burada yormayacağız.
 
Sizleri Elazığ’ın en güzel yerlerinde ağırlayarak yarın da Basın Çalışanları etkinliğine beraberce katılacağız inşallah.”
 
Şehit Fethi Sekin Kardeşimiz Kürt, İzmir adliyesinde görevli Şehit Musa Can Aleviydi, Şehit Ömer Halisdemir Türk'tü. görülüyor ki bu menfur saldırılar etnik köken, din, iman dinlemiyor.
 
Bu saldırılar doğrudan ülkemin birliğine yapılan saldırılardır. Bu amaçla 10 Ocak çalışan gazeteciler gününe ayrı bir anlam atfederek 15 Temmuz Şehitleri etkinliğine dönüştürenleri başta sayın valimiz ve Elazığ Basın Medya Cemiyeti Yöneticileri olmak üzere, Elazığ'ın  sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan ve değerli olan  basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.
 
 Saygılarımla..
 
MUHARREM YILMAZ
 
Okuyucu Yorumları
Haberler
Bir Nafiz Koca klasiği