02 Aralık 2018 Pazar, 2246 kişi okudu
BİLAL ÇOBAN’A AÇIK ÇAĞRIMDIR
Elazığ’da eğitimim için bulunduğum 2014-2018 yılları arasındaki dört yıllık bu süreçte şehrin sorunlarına yakından şahit oldum ve yazılarımla bir nebzede olsa dile getirmeye çalıştım. 
 
Bir tarihçi olarak da en çok Harput’u önemsedim ancak tahribatına da canlı canlı şahit oldum. Harput’ta yapılan tarih katliamını gerek sosyal medyadan gerekse köşemden gündeme getirmeye çalıştım. Her şeyi biz düşünür biz yaparız anlayışı ile hareket eden bir güruh ile karşı karşıya kaldım. 
 
Harput’ta restorasyon çalışmalarının vahim durumu bir yana dursun yine bazı kesimlerce bu yurdumuzdan Türklük ruhunu söküp atmaya çalışanlar oldu ve olmaya da devam ediyor. 
 
2019’da yapılacak olan Belediye başkanlığı seçimleri yaklaşırken partilerin adayları da belli oldu. 
 
Belediye seçimlerinde particilik elbette doğru bir tercih değildir. Çünkü biz belediye başkanını bizlere ve şehrimize hizmet etsin diye seçer ve yetki veririz. Bizim ihtiyacımızı karşılamayan ve şehri yönetemeyen bir adayı particilik yüzünden o şehrin başına bela etmek ne kadar doğrudur ki? 
 
Elazığ’da kaldığım 4 yıl boyunca gördüğüm sorunları köşeme taşımıştım, dileyen açıp okuyabilir o yüzden tekrar buradan yazmayacağım. Elazığ geçmişte kim ne derse desin entelektüel bir yapısıyla Türkiye’nin en modern şehirlerinden biriydi. Ham bir kültür yapısı ve kültürlü insanlarıyla Doğudan batıya her zaman bir gönül köprüsü görevini üstlenmiş ve hakkını da teslim etmiştir. 
 
Şehri yöneten kişinin yöneteceği şehirle özdeşleşmiş bir vizyon ve misyona sahip olması beklenir. Yerel yönetimlerde şehri tanımak, şehrin sorunlarını bilmek ve bu sorunlara acil çözüm bulmak oldukça önemlidir. Bir belediye başkanından beklenen sadece bunlar değildir elbet; şehrin sosyal belediyecilik anlayışı ile yönetilmesi de beklenen ve arzu edilen bir durumdur. 
 
Hitabet ve diksiyon bir yönetici için önemli bir gerekliliktir keza bizleri sadece yerelde değil, ulusal ve hatta uluslararası platformlarda özgüvenle temsil edebilmelidir. 
 
Bu seçimler oldukça önemli çünkü idari anlamda eksikliklerin sürekli dile getirildiği bir 5 yıl geçti. Dile getirilen eksiklikler dikkate alındı mı? Elbette hayır! Çünkü dikkate alınmış olsaydı bugün Mücahit Yanılmaz yeniden aday gösterilmiş olurdu. Yeni bir görev tevdi edilmesi onun başarılı olduğu anlamına gelmez ki; gelmedi de zaten çünkü yakın bir tarihte teşkilat içerisinde yeninden bir düzenlemeye gidilecek.
 
Şahin Şerifoğulları... Ak Partinin Elazığ Belediye Başkan adayı olur kendisi. Yeni bir kimlik ve genç bir aday olan Şahin Bey, Elazığ’ı yakından tanıyan biri midir ? Diye sorarsanız sanmam çünkü başkanlığa adaylığını koyma düşüncesi en baştan beri olsaydı Elazığ’ın sorunlarını yakından takip eder ve çözüm arayışı içersinde olurdu. Milletvekili seçimleri sırasında Elazığ’ın sorunlarını çözeceğiz gibi klasik söylemlerde bulunmasa da yönetime aday olduğu şehrin sorunlarına kulak tıkamazdı diye düşünüyorum. 
 
Mücahit Yanılmazın başarısız olduğu kadar başarılı olduğu yönleri de vardı ve bunu kabul etmek gerekir ki; Şahin Beyden daha iyi bir hitabete sahiptir. Bu yönüyle Şahin Beyin biraz geride kaldığını söylemek lazım. 
 
Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Belediye Başkan Adayı ise Bilal Çoban oldu ve beklenen bir adaydı. Keza biz Bilal Çobanı uzun yıllardır bekliyoruz. Kendisi bir önceki seçimde de aday olmuş ancak seçilememişti. Yılmak yok deyip seçim çalışmalarını uzun yıllardır sürdürüyor ve gitmediği köy, kucaklaşmadığı insan kalmadı. Kendisi entelektüel biri ve gerçekten iyi bir hitabete sahiptir. Ortaya koyduğu projeleri ile Elazığ’ın ufkunu açacak ve hatta istihdam konusunda etkili çalışmalar yürütecektir. 
 
2019 girilecek seçim yarışı elbette eşit ama adaletli olmayacaktır. Yıllarca çalışmalarını yürüten ve her daim arkasında Elazığ’lının manevi desteğini alan Bilal Çoban’a buradan açık bir çağrım olacak:
 
1- Elazığ’ın keşmekeş trafiğini ve yolların haraplığını yapacağınız projelerle rahatlatmanızı bekliyoruz.
2- Harput’un tarihi dokusuna uygun restorasyon çalışmalarıyla yeniden bir kültür merkezi haline gelmesini arzu ediyoruz. 
3- Elazığ belediye başkanlığı dairesi içerinde dile getirilen “Şeyh Sait Şehittir” cümlesini bir daha kullanılmamak üzere kapatılmasını diliyoruz. 
 
4- Harput’a kimlik kazandırma çalışmalarına giren her kim olursa olsun bir set gibi durmanızı ve Türklük ruhunuzla mührünüzü kadim kente vurmanızı istiyoruz. 
5-Fırat Üniversitesi Öğrencilerinin belediye hizmetlerinde ayrıcalıklı olmasını ve öğrenci kenti Elazığ’ı müreffeh seviyelere çıkarmanızı bekliyoruz. 
 
6-Belediye başkanı seçildiğiniz takdirde bir gençlik meclisi kurup, şehri gençlerle birlikte yönetmenizi talep ediyoruz. 
7- Şehrin gazetecilerinin özgürce yazıp çizmesi için ortamlar yaratmanızı en içten duygularımızla arzu ediyoruz. 
8-Yeşil bir Elazığ’dan eser kalmadığı şu günlerde yeninden yeşil Elazığ için seferberlik başlatmanızı istiyoruz. 
9-İnovasyon çalışmalarıyla çocuklarımızın globalleşen bir dünyada yerini almasını istiyoruz. 
10- Tarihi değerler ve önemli şahsiyetlerin isimlerini Elazığ’ın dört bir yanında görmek tek isteğimiz. 
11- Benimde hayalini en çok kurduğum Şehir Kütüphanesi ve Müzesi projesini gündeminize almanızı şehrin fiziki kültürünü buralarda yaşatmanızı istiyoruz. 
 
12- Elazığ ile ilgili her türlü akademik ve edebi çalışmalar desteklenmeli, teşvik edilmelidir. 
 
Gecesini gündüzüne katan, şehir için h
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
BİLAL ÇOBAN’A AÇIK ÇAĞRIMDIR