368 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Biçerdöver Kontrolörlüğü Eğitimi…
Biçerdöver Kontrolörlüğü Eğitimi…
Ülke ve İlimiz ekonomisine önemli katkısı olan hububat üretiminde, hasadın tekniğine uygun ve etkin bir şekilde yapılması büyük önem arz etmektedir. Hububat hasadını yapan Biçerdöverlerin hasat esnasındaki tarla kontrolleri, İl Müdürlüğümüzce yetkilendirilmiş kontrolörler tarafından yapılmaktadır. Bakanlığımızca açılan kurslarda eğitimini tamamlayan teknik elemanlara Kontrolör Kimlik kartı verilmekte ve Biçerdöver tarla kontrolleri bu personel tarafından yapılmaktadır. Biçerdöver Kontrolörü, yetiştirmek amacıyla İl Müdürlüğümüzce 14 -18 Mayıs 2018 tarihleri arasında beş gün süreli "Biçerdöver Kontrolör Kursu" düzenlenmektedir. Açılan kursa İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görev yapacak teknik personel katıldı.
 
Biçerdöver Kontrolör Kursunun açılışına; İl Müdürü Turan KARAHAN, Şube Müdürleri, Aydın İli Efeler İlçe Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Şahin POYRAZ, Adana İli Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmet İçi Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Tekniker Selim GÜNDÜZ ve teknik personel katıldı. 
 
Kursun açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Turan KARAHAN; "Hububat hasadında hem ilimizde bulunan hem de il dışından gelen 30 civarında biçerdöver çalışacak. Biçerdöver kontrolleri kanun çerçevesinde il ve ilçe Müdürlüğü personeli tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sahaya yeni inen biçerdöverlerin kontrollerinin sağlıklı bir şekilde yapılması için, teknik personele Aydın ve Adana illerinden konusunda uzman arkadaşlarımızı getirdik. Düzenlenen kurs sayesinde; çiftçilerimizin büyük emekle üretmiş oldukları ürünlerin dane ve sap kaybı en aza inerek, ürünlerin tekniğine uygun olarak biçilmesi sağlanacak, zaman, yakıt ve işgücü tasarrufuyla milli servet kaybı önlenecektir” dedi.
 
Turan KARAHAN 2018 yılı üretiminin çiftçilerimize ilimiz ve ülkemiz tarım ve hayvancılığına hayır ve bereket getirmesini diledi. 
 
 
15 Mayıs 2018 Salı, 19:57
368 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Biçerdöver Kontrolörlüğü Eğitimi…