857 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
BELEDİYE MECLİSİNDE ‘YOLSUZLUK’ TARTIŞMASI
BELEDİYE MECLİSİNDE ‘YOLSUZLUK’ TARTIŞMASI
Behçet Susmaz’ın Önceki dönem Zafran’da yapılan imar değişikliğinden meclis üyelerinin haberinin olmadığını, iddia ederek yolsuzluk yapıldı demesine Şerifoğulları tepki gösterdi.
 
BİZİ ZAN ALTINDA BIRAKMAYA HAKKINIZ YOK
 
Elazığ Belediye Meclisi, Aralık ayı toplantıları başladı. Toplantının ilk oturumunda gündem maddeleri görüşülerek, karara bağlandı.
 
Toplantıya MHP’li Meclis Üyesi Behçet Susmaz’ın iddialar damga vurdu.Susmaz’ınZafran’daki imar değişikliği açıklamasına Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Bizi zan altında bırakmaya hakkınız yok” yanıtını verdi.
 
Elazığ Belediye Meclisi, 2019 yılının son toplantılarına başladı. Aralık ayı toplantılarının ilk oturumuna Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları başkanlık yaptı. Toplantının başında konuşan Başkan Şerifoğulları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan istediği iki arsayla ilgili meclis üyelerine açıklamalarda bulundu. 
 
ARSALAR KONUSUNDA MECLİS BİLGİLENDİRİLDİ
 
Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ’da ki karayollarına ait arsa ve Eski Devlet hastanesinin yeri konusunda Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme hakkında meclisi bilgilendirdi. Başkan Şerifoğulları, “Malumunuz geçen ay gündemimizde olan Elazığ’da konuşulan, tartışılan mecliste de gündemi olan mülkiyeti karayolları genel müdürlüne ait olan 9 bin 200 metre kare olanarsanın özelleştirme idaresi tarafından satışına karar verilmişti. Biz mecliste de konuşmuştuk, Cumhurbaşkanımıza konuyu ileteceğimizi. İl başkanları toplantısında sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik, sayın Cumhurbaşkanımız ’da talebimizi uygun görerek tekrar bu arsanın ilimize kazandırılması konusunda talimat verdiler. Hızı bir şekilde özelleştirme idaresine giderek o arsanın tekrar ilimize kazandırılması noktasında işlemlerin devam ettiğini ve çok kısa bir süre içerisinde de bu arsanın belediyemize kazandırılacağını sizlere duyurtmak istiyoruz. Aynı zamanda seçim sürecinde projelerimiz arasında olan eski devlet hastanesinin yerini milli eğitim müdürlüğüne devredilmesi ile ilgili talebimiz vardı, uzun bir süredir hem bizim hem milletvekillerimizin görüşmeleri vardı. Bakanlığımızla görüşmüştük. Son olarak bu arsayı da tekrar Cumhurbaşkanımızdan talep ettik, Cumhurbaşkanımızda yine Elazığ’a bakış açıları çok olumlu olduğundan dolayı talimatını verdi ve burada çok hızlı bir şekilde Milli Eğitime müdürlüğüne tahsisi yapıldı.” Diye konuştu.
 
SUSMAZ, ZAFRAN İMAR PLANI DEĞİŞTİ
 
Daha sonra gündem dışı söz alan MHP’li Meclis Üyesi Behçet Susmaz, Zafran imar planının değiştirildiğini ifade ederek harita üzerinde yer gösterimi yaparak, Şu parselin ortasında 15 metrelik bir yol var. Bu belediye meclisinden geçen imar planıdır. Bilahare meclisimize bir imar planı geldi, bu imar planı geldi ve bu yolun kaldırıldığını gördük.15 metrelik yolun kaldırıldığını gördük ve bu yolun bir kısmı 7 metre olarak yan tarafa atılmış, üçgen yeşil alan olmuş. Yalnız bunla ilgili hiçbir meclis kararı yok. Bu imar tadilatının yapılmasıyla ilgili ne komisyona gelmiş ne meclise gelmiş, ne mecliste görüşülmüş kendi başına bir değişiklik yapılmış. Kim yapmış, nasıl yapmış bilemiyoruz. Yine meclise gelmemiş, görüşülmemiş, bu alandaki 15 metrelik yollar 7 metreye düşürülmüş bu konuda maalesef belediye meclisine gelmedi görüşülmedi. Belediyede usulsüzlük yapıldı.
 
Belediyede önceki dönemde birileri bir şeyler yapmış. Bizim gördüklerimiz bunlar. Tabi üniversite, karayolları meselelerine müracaat ediyor açığa çıkıyorlar vatandaşın bundan haberi yok.  Değerli meclis üyesi arkadaşlarım bu bir skandaldır. Acaba sayın başak belediyeyi bir CHP li belediyeden, Bir MHP li belediyeden başka bir partili belediyeden devralsaydı, böylemi davranırdı. Hayır. Biliniyor bunlar, herkes biliyor Sağır sultanda biliyor bu imarda yapılan rezaletleri, kepazelikleri, ahlaksızlıkları herkes biliyor.” Dedi.
 
ŞERİFOĞULLARI, KİM YAPMIŞSA AÇIKLAYIN 
 
MHP Belediye meclis üyesi Behçet Susmaz’ın usulsüzlük olduğu yönündeki açıklamalarına Başkan Şerifoğulları isimlerin açıklanmasını isteyerek, “ Zafran Mahallesi İmar planlarına müdahalenin kimlerin yaptığına dair bilgisi var ise açıklamasını istedi. Başkan Şerifoğulları,” Bildiğiniz bir şey varsa burada rahatlıkla söyleyebilirsiniz, bizde işin takipçisi takipçisi olabiliriz. Üstünü kapatmanın anlamı yok, kim yapmış müdürü mü? Memuru mu? Meclis üyesi mi? Belediye başkanı mı? Belediye başkan yardımcısı mı? Bilelim bizde takipçisi olalım. Bunu ilk defa duyuyoruz. 7. Ayımızdayız bunu ilk defa siz söylüyorsunuz.” Diye konuştu.
 
TÜGEN “ BAŞKANIM BEHÇET BEY ÇOK HAKLI”
 
Belediye meclis üyelerinden Mehmet Tügen söz alarak yaptığı açıklamada Behçet Suzmaz’ın haklılığına değinerek, “Başkanım Behçet bey burada çok haklı bir söz söylüyor. Ben o dönem imar komisyonu üyesiydim. Zafran’ı görüştüğümüzde, her toplantıda Behçet beyi de çağırmışız konuşmuşuz. Ama bu zafran planı geçtiği dönemde geçmemiş 2017 yılında geçmiş. Zafran planının 2018 yılında yapmışız. Burayı ben ilgili arkadaşlara söylemiştim. Çünkü burası Süleyman Bey döneminde üç kez gelmiş biz üç kez red etmişiz, İmar dışı bir alan. “ Dedi.
 
ŞERİFOĞULLARI: BİZLERİ ZAN ALTINDA BIRAKMAYA HAKKINIZ YOK 
 
Susmaz’ın konuşmasının ardından Başkan Şerifoğullarıyaptığı konuşmada, Elazığ halkına dürüş yönetim konusunda sözleri olduğunu ifade ederek, “ Zafran imarı yapılırken bu ada parsele alakalı askıya çıkan haliyle, askıdan inen halini bizim burada bilme şansımız yok. Sizler geçen dönemlerde meclis üyesiydiniz,bir tespit yapmışsınız, doğru da bir tespit. Ama doğru bir tespit yaparken bizleri zan altında bırakma hakkınız yok. Bunu çok ne bir şekilde ifade etmek istiyorum.Yani başka bir partiden, İYİ partiden, CHP den devralsaydım böyle davranır mıydım? Sözünüz hoş değil. Çok net söylüyorum. Biz bu belediyeyi dürüst yöneteceğiz. Bizim Elazığ halkına sözümüz var. Biz 5 yıl boyunca hiç bir yanlış iş yapmayacağız. 5 yıl boyunca Yanlış iş yapmamaya çalışırken, Geçmiş döneme ait yanlışların da üstünü örtmeyeceğiz. Şahsımda olsa, ailemden biri de olsa, partilim de olsa kesinlikle yanlış şeyi tespit edildiğinde bunu çok açık bir şekilde ifade ettik, bundan sonra ki süreçte de ederiz. Önceki başkan benim partimden diye, ya da önceki meclis üyesi, ya da önceki dönmedeki müdürü arkadaşımız benim partimin oturtturduğu müdür diye benim onu koruma şansım yok. Öyle bir hakka da sahip değilim. Kim ne yapmışsa suçunu çeker. Bu konuda çok netiz. Ama bunları söylerken bizleri de töhmet altına bırakmayın.
 
“Diye konuştu. 
Şerifoğulları, Susmaz’ın iddialarının araştırılması için personeline talimat verdi. Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.
 
 
03 Aralık 2019 Salı, 17:21
857 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
BELEDİYE MECLİSİNDE ‘YOLSUZLUK’ TARTIŞMASI