05 Ağustos 2019 Pazartesi, 435 kişi okudu
Mehmet Zülfü Yarcel
BAYRAM TIRAŞI!!
 
Anadolu dendi mi akla gelen o kadar sözcük var ki... bereket, paylaşmak, sevgi, saygı, sadakat, iyilik, güler yüz, imece vs.
Saydığım birkaç tanesiydi sadece ve daha niceleri var aslında. Ancak bazı güzel gelenek ve görenek de kaybolup gitmek üzere. 
 
Önceleri, en azından benim çocukluğumda, evde kaynatılan yemeklerden bir tabak dahi olsa haftanın belli günlerinde komşuya verilirdi. Olur da o yemeğin kokusu onlara gittiyse onlar da yesin diye. Aynı şekilde komşuda pişen yemekten de bir tabak bize gelirdi. Pişirilen sac ekmeği de o an oradan geçenlere ikram edilirdi mutlaka sıcak sıcak. Her geçen bir lokma dahi olsa koparıp yerdi “Bereketli olsun!” denmeden de geçilmezdi.  Bahçeden toplanan meyvelerin veya sebzelerin ilk hasadı da mutlaka komşuyla paylaşılırdı. Kurulan her sofrada bir kaşık ya da çatal fazladan bırakılırdı. Kaynatılan her çayın yanına bir çay bardağı fazladan bırakılırdı. Yolu oradan geçen ve nefeslenmek için bir kapı çalan tanrı misafirine soğuk ayrandan ikram edilirdi. Paylaşmak, bizim hayattaki önceliğimizdi ki rabbin verdiğini yine onun rızası için kullanırdık.  
Yani kısacası üretmek tek başına olsa da onu tüketmek hep birlikte olurdu. 
 
Ancak teknolojik gelişmelerle beraber şehre yapılan göçler sonucunda buna benzer geleneklerimizi de yitirmeye başladık. Nedense bencilleşmeye başladık ve sadece tüketmeye odaklı yaşamlar hayal edip onlar için mücadele vermeye başladık. Hep daha fazlasını istedik ancak bununla beraber ele geçen sadece koca bir mutsuzluk oldu. Bayramlarda köy ve kasabalara anne-babamızı  ziyarete gidip birkaç özlem dolu cümleyle beraber kendi ruhlarımızı avutup, büyüklerimizin gönlünü kendimizce hoş edip geri döndük kalabalığın içindeki yalnızlığımıza. Çocuklarımıza apartman daireleri veya arabalar bırakacağımıza bizi var eden kültürümüzü aktarabilseydik keşke. Bizim olanı veremeyince de bize ait olmayanı alıp bizden uzaklaşmazlardı belki de...
 
Aziz Nesin’in şu sözü ders niteliğinde verilmeli aslında bizim ebeveynlerimize;
“Çocuklarınıza güzel bir dünya bırakmaya çalışacağınıza, dünyaya güzel çocuklar bırakın! O zaman her şeyin güzelleşeceğini göreceksiniz!”
 
Bunları anlatmaya kalkarsam bir köşe yazısından çıkıp bir nevi pendnameye dönüşüverir yazım. O yüzden okuduğum ve içimdeki umudu yeniden yeşerten bir haberi aktarayım sizlere...
 
Kaybettiğimiz bazı değerlerimizin yanında onları yaşatmaya çalışan insanlarımızı da görmüyor değiliz. Bunlardan bir tanesi de Diyarbakırlı  ve daha 19 yaşında olan bir kardeşimiz, Resul Yılmaz...
 
Daha önce izin günlerinde  engelli ve yaşlı vatandaşların evlerine kadar gidip onları tıraş etmiş hiçbir maddi karşılık beklemeden. Bu defa da Diyarbakır’ın Sur ilçesini sokak sokak dolaşıp ihtiyaç sahiplerini ve yardıma muhtaç çocukları tıraş etmeye başlamış bayram öncesinde ve yine hiçbir karşılık beklemeksizin. Bir sosyal sorumluluk projesi başlatan Resul bu projesini bayrama kadar sürdürmeyi düşündüğü belirtiyor. Bunu neden yaptığını sorduklarında; “ Onların da yüzlerinin gülmesini istedim, herkesin mutlu olmaya hakkı var!” 
 
Herkesin mutlu olmaya hakkı var ancak bizlerin de toplum olarak Resul gibilerine ihtiyacımız var. O aslında bizi biz yapan değerlerimizi hatırlatmaya çalışıyor. “İyilik” sözcüğünü neredeyse lügatlardan okuyacak hale geldik. Karşılık beklemeden kimseye el uzatmayan bizlere vermiş olduğu bir cevaptır aslında Resul’ün yaptığı. Bunu yaparken de çocukların, bakıma muhtaç kişilerin bir teşekkürü yetiyor onun mutlu olmasına. 
 
Güzelliği uzaklarda ve başka yerlerde aramaya gerek yok bence. Kimi zaman bir yetimin veya öksüzün başını okşamakta, kimi zaman bir yaşlının minnet dolu bakışında, kimi zaman komşumuzla paylaştığımız bir tas çorbada, kimi zaman verilen bir selamda, kimi zaman bir tebessümde kimiz zaman bir sadakada... işte bunlar da bizim taa içimizde bir yerlerde ortaya çıkmayı bekliyor. Artık ruhumuzun önündeki bencillik duvarını yıkıp karanlıktan aydınlığa geçmenin zamanı gelmedi mi? 
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
BAYRAM TIRAŞI!!