536 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Bayan Kursiyerlerimiz İçin Kahramanmaraş’a Teknik Gezi Düzenlendi
Bayan Kursiyerlerimiz İçin Kahramanmaraş’a Teknik Gezi Düzenlendi
2017 yılı "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi" programına alınan ceviz yetiştiriciliği kursu kapsamında;  30.10.2017 tarihinde Elazığ Merkez İçme köyünde,  İçme köyü ve çevresinden 13 bayan çiftçimizin katılımı ile başlayan kurs 23.11.2017 tarihinde sona erdi. Çiftçilerimize; İl Müdürlüğünde "Çiftçi Eğitim Kursları Öğretici Havuzunda Görevli" teknik elemanlarca İŞKUR destekli olarak verilen kursta; ceviz yetiştiriciliği, ceviz yetiştiriciliğinde üretim teknikleri, toprak hazırlığı, gübreleme, kültürel işlemleri yapmak, cevizde görülen zararlıları incelemek, hastalık, zararlılar ve yabancı otlarla mücadele konuları anlatıldı.
 
    Kurs bitiminde kursiyerler; Öğreticiler Ziraat Mühendisleri Aynur ÖZMEN, Hilmi AĞ, Ziraat Teknikerleri Kani SÖNMEZ, Orhan SARUHAN ve teknik elemanlardan Teknisyen Abdulkadir AYDOĞDU'nun da katılımıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ve Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğüne götürüldü. Kursiyerler ilk olarak Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğüne giderek Enstitü Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Özkan ALTUN tarafından Enstitünün çalışmaları hakkında bilgilendirildi. Enstitü Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Dr. Remzi UĞUR ise ceviz yetiştiriciliği hakkında bilgiler verdi. Daha sonra kursiyerlere laboratuvarlarda yapılan bitki ıslah çalışmaları, toprak ve yaprak analizleri, bazı salep orkidelerinin kültüre alınması ve modern anlamda otomasyon sistemine sahip Tritikale, Zeytin, Biber gibi bitkilerin olduğu seralar gezdirildi.
 
    Programın ikinci kısmında kursiyerlerimiz Sütçü İmam Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümüne götürülerek, Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Mehmet SÜTYEMEZ tarafından üniversitenin uygulama bahçelerinde yetiştirilen cevizler, özellikle Maraş-18, Maraş-12 ve Sütyemez-1 çeşitleri hakkında bilgilendirme yapıldı.
 
06 Aralık 2017 Çarşamba, 15:35
536 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Bayan Kursiyerlerimiz İçin Kahramanmaraş’a Teknik Gezi Düzenlendi