1213 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Baskil’e 2 Milyon TL’lik tesis kurdular
Baskil’e 2 Milyon TL’lik tesis kurdular
Elazığ’ın Baskil ilçesinde yaşayan Ahmet Yeli ve Göktuğ Yeli, TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü’nün desteğiyle Baskay Kayısı Entegre Tesisi’ni açtı. 15 kadın 7 erkek çalışanın istihdam edileceği tesisin açılı yapıldı.
 
İşletme ortaklarından Göktuğ Yeli, törende yaptığı konuşmada, tesisin 21 dönüm arazi üzerine Bin 500 metre kare kapalı ve 3 Bin metre kare açık araziye kurulduğunu söyledi.
 
Göktuğ Yel, Avrupa standartlarında tesis kurduklarına dikkat çekerek, “Son teknoloji makine tesisatı kullanılmış olup Baskil kayısısını rekabetçi hale getirecek ekipmanlar mevcuttur. İlerleyen süreçte hedefimiz 50 kişiye istihdam sağlamak, tesisimizi 7 Bin metre kareye çıkarmak ve Baskil kayısısını dünyaya tanıtmaktır. Bu tesisin yapımında emeği geçen başta Türkiye Cumhuriyetimiz, TKDK kurumu, Elazığ İl Tarım müdür ve diğer tüm kurum başkanları, destekleyen herkese teşekkürlerimi sunarım.” dedi. 
 
 
İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz ise, TKDK olarak yüzde 65 hibe desteği sağladıklarını belirtti.
 
Baskil kayısının Türkiye’de ve dünya genelinde önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Yılmaz, “Açılışını yaptığımız bu tesis Baskil kayısının hem işlemesine hem de pazarlamasına ciddi katkı sağlayacaktır. Elazığ’ın ilk kayısı işleme tesisinin açılmasına TKDK olarak öncülük etmek bizler için onur verici. Bu ve benzeri tesislerin artarak çoğalması konusunda biz kurum olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu süreçte böyle bir yatırımı ilçeye kazandıran Ahmet Yeli ve ortaklarını tebrik ediyor, yatırımın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. 
 
 
Elazığ’a has olan Baskil kayısının yıllık 60 bin ton civarında üretildiğini ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “Elazığ genelinde 100 bin dekar alanda ekimi bulunan kayısımızın yaklaşık 77 bin dekarını Baskil ilçemizde bulunduruyoruz. 1 milyon adet ağaçta üretimini yapıyoruz. Üretimle birlikte bundan sonra gerçek değerinin alabilmesi için ilk ve tek olan ancak son olmayacak olan tesis kuruldu.
 
Katma değeri yüksek ürün haline getirerek hem yurt içinde hem de yurt dışındaki piyasalarda yerini alabilmesi için bir ateşleme görevi gördüğüne inanıyorum. İlçemiz ve ilimiz için çok önemli olan bu entegre tesisimizin başta işletme sahibine, Baskil ilçesine, Elazığ ilinin tarım ve hayvancılığına, ülke ekonomisine bereketler getirmesini diliyorum“ şeklinde konuştu. 
 
14 Eylül 2018 Cuma, 12:10
1213 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Baskil’e 2 Milyon TL’lik tesis kurdular