197 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Basketmerkezi.com: Perileri Siyaset Yaktı
Basketmerkezicom Perileri Siyaset Yaktı
Yeni sezonda ilimizi Kadınlar Süper Ligi'nde temsil edecek İl Özel İdarespor Bayan Basketbol Kulübü'nde antrenör ve yerli oyuncular yaşanan belirsilik yüzünden Elazığ'ı tekettiler. Basketmerkezi.com'un haberine göre İlde görev yapan bir partinin İl Başkanı’ndan çekinen yönetim ve şehrin ileri gelenlerinin kulübe desteği kestiği iddia edildi....
 
Kadınlar Süper Ligi’nde mücadele edecek Bayan Basketbol Takımız İl Özel İdarespor’da yaşanan belirsizlik nedeniyle Antrenör Olcay Orak ve 4 oyuncu eşyalarını toplayarak kamptan ayrıldığı öğrenildi…
 
Periler, Siyasete Kurban mı Ediliyor!
 
2019-2020 Sezonu’nda ilimizi Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde temsil edecek İl Özel İdarespor’da Antrenör Olcay Orak ve 4 oyuncunun Elazığ’ı terkettiği öğrenildi…
 
Tarihinde ilk kez Süper Ligi’nde mücadele edecek İl Özel İdarespor’da 12 Ekim’de başlayacak yeni sezon öncesi şok bir gelişme yaşandı. Spor servisimizin edindiği bilgilere göre yeni sezon hazırlıklarına ilimizde sürdüren İl Özel İdarespor’da Antrenör Olcay Orak ile 4 oyuncunun verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve yaşanan belirsizlik nedeniyle Elazığ’dan ayrıldığı belirtildi.
 
Yaşan bu gelişmeler üzerine tarihinde büyük bir başarıya imza atarak bu sezon Süper Lig mücadelesi verecek İl Özel İdarespor’un siyasete kurban mı edildi sorularını akıllara getirdi.
 
Ulusal Spor İnternet Sitesi Basketmerkezi.com'un iddiasına göre Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ne heyecan getirmesi beklenen İl Özel İdarespor’un geleceğinin siyasi engele takıldığını iddia etti. Basketmerkezi.com'un özel haberine göre İlde görev yapan bir partinin İl Başkanı’ndan çekinen yönetim ve şehrin ileri gelenlerinin kulübe desteği kestiğini ve bunu üzerine kulübün yeni sezon öncesi yaşadığı bu sıkıntılar sonrasında koç Olcay Orak ve oyuncular Miray Şahin, Nihan Demirkol, Manolya Kurtulmuş, Lauren Ervin, Gabriela Marginean ve Kübra Erat'ın sözleşmelerini feshederek takımdan ayrıldığını yazdı. Basketmerkezi.com’un ‘Perileri Siyaset Yaktı’ Manşetli  haberi şöyle;
 
“Elazığ İl Özel İdare kapanma noktasına geldi. KBL’ye heyecan getirmesi beklenen Elazığ İl Özel İdare’nin karşılaştığı siyasi engeller bitmiyor. İlde görev yapan bir partinin İl Başkanı’ndan çekinen yönetim ve şehrin ileri gelenlerinin kulübe desteği kestiği öğrenildi. Yaşanan bu gelişme sonrasında yönetimden istifalar olması beklenirken kulübün geleceğinin tehlikeye girdiği belirtildi. Kulübün yeni sezon öncesi yaşadığı bu sıkıntılar sonrasında oyuncular Miray Şahin, Nihan Demirkol, Manolya Kurtulmuş, Lauren Ervin, Gabriela Marginean ve Kübra Erat sözleşmelerini feshederek takımdan ayrıldılar. Aynı zamanda koç Olcay Orak’ın da kulüpten ayrıldığı haberine ulaşıldı. Kulüpte yöneticilerin oyuncular ve koçların geleceklerine dair çözüm üretememesinin ve gelen siyasi baskılar sonucunda çaresiz kalmalarının bu duruma sebebiyet verdiği ifade ediliyor.”
 
 
Yaşanan bu gelişmeler üzerine spor müdürümüz Özgür Yıldırım’a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kulüp Başkanı Sebahattin Uçar ve Elazığ İl Özel İdare Kadın Basketbol Takımı Şube Sorumlusu Muhammed Can Çağlar antrenör ve oyuncuların Elazığ’ı terkettiğini doğrularken, kulübe siyasi baskı yapılıyor yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını söylediler.
 
SEBAHATTİN UÇAR; “ BU TAŞIN ALTINA HERKES ELİNİ KOYACAK…
 
İl Özel İdarespor Kulüp Başkanı Sebahattin Uçar, hoca ve oyuncuların belirsizlik ve maddi imkansızlıklar yüzünden verilen sözlerin yerine getirilmemesinden dolayı Elazığ terkettiklerini doğrularken, İl Özel İdarespor kulübünün kapanması veya ligden çekileceği gibi bir durumun sözkonusu olamayacağını belirtti. Kulüp üzerinde siyasi baskının olmasından çok tüm şehrin dinamiklerinin maddi anlamda kulübe destek vermeleri gerektiğini ifade eden Uçar; “ Maalesef şuanda öyle bir durum var. Bu kulübün kapanması veya ligden çekileceği gibi bir durum söz konusu olacağını tahmin etmiyorum. Ancak Süper Lig’e çıkmış olan, Ankara, İstanbul ve Mersin ‘den 10 takımı çıkardığınız zaman bu 3 tane ilin dışında 4 takımdan bir tanesi, 81 ilde Elazığ’dır. Bu kadar emek var. Bu kadar emek bir seferde yok sayılamaz. Maddi sıkıntılarla alakalı bir durum ve belirsizlik vardı. Bu belirsizlikten dolayı böyle bir olay yaşandı. Haliyle sporcularımız profesyonel çocuklar. Duymuş oldukları rahatsızlıklarda dolayı ili terkettiler. Çocuklarımızın Elazığ’la alakalı problemleri yok. Ama bu belirsizlik durumunun ortadan kalkması lazım. Bu belirsizlik ortadan kalksa, menajerleriyle tekrar oturulur, konuşulur. 12 Ekim’de lig başlıyor. Bu sporcularımızda geleceklerini düşünmeleri gerekiyor. Hepsi milli takımım oyuncuları.” dedi. 
 
 
 
* ELAZIĞ’I SÜPER LİG’DE TEMSİL EDEN BAŞKA BİR TAKIM YOK.
 
Kurum olarak 5 yıldır her türlü desteği verdiklerini bundan sonra tüm kamuoyunun taşın altına elini sokması gerektiğini aktaran Uçar; “Gerekli açıklamalar yapılır, sonuçta bizler kurum takımıyız. Ancak kurum takımı olmakla birlikte sezon başında da artık bu ilin takımı sadece kurum takımı değil. İlin bu kulübe sahip çıkması gerekiyor. İlin bütün dinamiklerinin sahip çıkması gerekiyor. Biz hep bunun  uğraşı içerisinde olduk. Sadece Özel İdarenin takım değil. Özel idare şuana kadar üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. 5 yıllık bir emek sonunda da bu takımı Süper Lig’e çıkardı. Özel idarenin idarecileri ve çalışanları ile birlikte çıkarıldı. Bu saatten sonra Süper Lig’de olan bir takımın bir kurum takımı olma ihtimali yoktur. Kurum desteği mutlaka olacaktır ama bununla birlikte de bu yeterli değil. Bütün ilin dinamiklerinin, bütün basketbol spor kamuoyunun hepsinin desteği olması gerekiyor. Elazığ’ı Süper Lig’de temsil eden başka bir takım yok. Sadece istemekle olmuyor. Bu taşın altına herkes elini koyacak. Bütün kesim, sadece kamuda değil. Sanayicisi, işadamı herkesin destek vermesi lazım. Basketbol çok büyük bütçeli değil sizlerde biliyorsunuz. Futbol gibi değil. Ekstra sağlanacak 2 milyon destekle siz Avrupa Kupaları’nda mücadele edecek bir takım oluşturursunuz. Bunun en başında kamuoyunun sahip çıkması gerekiyor. Biz bunun uğraşı içerisinde olduk. Ama maalesef kamuoyunda da bu desteği bulamadık. Bizim de sporculara belli taahhütlerimiz var. Onları yerine getiremediğiniz zaman, biz devlet memuruyuz. Çıkarıp ta cebimizden verme gibi bir şansımız yok.”şeklinde konuştu.
 
*SİYASİ BASKI KONUSU İLE ÇOK FAZLA BENİM KONUŞMAM DOĞRU DEĞİL…
 
Son olarak Basketmerkezi.com'un siyasi baskı iddiaları konusunda da konuşan Başkan Uçar; “Kulüp üzerinde siyasi baskı konusu ile çok fazla benim konuşmam doğru değil. İlin yetkilileri bu konuda açıklama yapar. Ama Elazığ Belediye Başkanımız, Valimiz, milletvekillerimiz sürekli desteklerini açıklamıştırlar. Bundan çok bu takım için bu bütçenin nasıl oluşturulmasında nasıl katkı sağlayabilirizin hesabına herkesin girmesi lazım. Bu saatten sonra şu şunu söyledi, bu bunu söyledileri bırakmamız lazım.1 aylık bir zamanımız var. Herkes iyi niyetle hareket ederek, hiçbir menfaat gözetmeksizin tüm gücümüzle bunun çabası içerisinde olması lazım.” İfadelerini kullandı.
 
MUHAMMED CAN ÇAĞLAR; “KULÜBÜN GELECEĞİ İDARECELERİN VERECEĞİ KARAR BAĞLI…”
 
Elazığ İl Özel İdare Kadın Basketbol Takımı Şube Sorumlusu Muhammed Can Çağlar da giden oyuncu ve hocaların bir daha geri gelmesinin mümkün görünmediğini belirterek; “Bu belirsizlik ortamından dolayı haftasonu yabancı oyuncularımız gelecekti. Bazı şeyleri duyunca yabancı oyuncularımız gelmediler. Hocamız ver Türk oyuncularımız da bugün itibariyle şehri terkettiler. Öyle bir durum oldu. Siyasi baskı demek doğru olmaz. Nihayetinde bir kurum takım, kurum takımı olduğundan dolayı bu konularda çok fazla yorum yapmak itemiyoruz. Bence giden oyuncular ve hocamız geri gelmez. Hocamız Milli takımın yardımcı antrenörü, hoca gelmez daha kolay kolay çok mümkün görünmüyor. Bundan sonra idarecilerimiz, sayın vali bey, belediye başkanımız, ETSO’nun vereceği karar bağlı. Yönetimde onlarda var biliyorsunuz.” dedi.  
 
10 Eylül 2019 Salı, 21:31
197 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Basketmerkezicom Perileri Siyaset Yaktı