143 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Barış Pınarı Harekatı Başladı
Barış Pınarı Harekatı Başladı
Sınırımızdaki terör tehdidini bertaraf etmek için Türk Silahlı Kuvvetleri operasyona başladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı:
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Barış Pınarı Harekatı ile, Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.
 
AJANSLAR OPERASYONUN BAŞLADIĞINI BİLDİRDİ
 
Ajanslar, Türk yetkililere dayandırdığı haberde TSK'nın Suriye'ye giriş yaptığını öne sürdü. Haberde Türk ordusunun Suriye'nin kuzeydoğusuna giriş yapıldığı belirtildi. Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Harekat ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte, intikaller, hazırlıklar sürmekte" dedi.
 
Türkiye'nin terör örgütü PKK bağlantılı YPG güçlerinin kontrolündeki Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenleyeceği operasyon için Azez ve El Bab'dan yola çıkan Özgür Suriye Ordusu birlikleri Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine ulaştığı belirtildi.
 
HAMZA TÜMENİ 14 BİN SAVAŞÇI İLE SINIRDA
 
Suriye Milli Ordusu adı altında birleşen savaşçılar ile silahlarını taşıyan 150 araçlık konvoy Kilis üzerinden yoğun güvenlik önlemleri arasında Şanlıurfa’ya geldi.
 
Hamza Tümeni’ne bağlı 14 bin askerin Türkiye’ye geleceği ve Ceylanpınar’da konuşlanacağı belirtildi. Savaşçıların TSK’nın düzenleyeceği harekâta peyderpey katılacağı öğrenildi.
 
 
ABD’NİN POLİTİKASI TÜM BÖLGEYİ YAKABİLİR
 
Rusya Dışişleri Bakanı SergeyLavrov, ABD'nin Suriye'deki politikasının ilgili konuştu. Lavrov, "ABD'nin politikası tüm bölgeyi yakabilir. Bundan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır" dedi.
 
Irak’taki Kürtlerin, ABD’nin Suriye’deki eylemlerinden endişeli olduğuna dikkat çeken Lavrov, “ABD’nin Suriye’deki politikası tüm bölgeyi yakabilir. Bundan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır” dedi.
 
Lavrov, ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerinin çelişkili olduğunu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği konusunda kararlarını ihlal ettiğini vurguladı.
 
‘ABD VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI’
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’den askeri birliklerini çekeceğini birçok kez duyurduğunu hatırlatan Lavrov, “Trump, sonradan bu tür kararları frenledi. ABD verdiği sözlerinde durmadı” diye konuştu.
 
İRAN’DAN TÜRKİYE’YE DESTEK
 
Suriye'de Beşşar Esad rejimini destekleyen İran'ın Cumhurbaşkanı Ruhani flaş bir açıklamada bulundu. Sadece 24 saat önce Türkiye'nin olası bir askeri müdahalesini kabul etmeyeceklerini duyuran İran'ın lideri, "Türkiye, güney sınırındaki endişeleri konusunda haklı" dedi.
 
Türkiye’nin Suriye’ye olası bir operasyonuna karşı olduklarını açıklayan İran’da kafalar karışık… İran Dışişleri Bakanlığı dün, “Türk askerinin Suriye topraklarına girme ihtimali hakkındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse insani ve maddi çok büyük bir zarara sebep olunacağına inanıyoruz. Dolayısıyla İran, herhangi bir askeri operasyona karşıdır” açıklamasını yapmıştı.
 
Bu açıklamanın üzerinden henüz 24 saat bile geçmeden flaş bir açıklama yapıldı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Türkiye güney sınırındaki endişeleri konusunda haklı,  Bizce bu endişeleri ortadan kaldırmak doğru yoldur. Amerikan askerleri bölgeden ayrılmalı, Suriye’deki Kürtler Suriye ordusunu desteklemelidir” dedi.
 
BARIŞ PINARI HAREKATI
 
Bir süredir Türkiye gündeminin ilk sırasında yer alan Barış Pınarı Harekatı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Fırat'ın doğusuna yapılması beklenen askeri operasyona verdiği isim olarak dikkat çeken Barış Pınarı Harekatı'nda çıkarma yapılacak ilk bölgelerin, Tel Abyad, Resulayn ve Ayn el Arap (Kobani) olması bekleniyor. 
 
BARIŞ PINARI HAREKATI DETAYLARI
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,”Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülen, sürekli diplomatik söz oyunlarıyla kendilerince oyalayanlara diyoruz ki, artık söz bitti. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti, belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan, hem havadan bu harekatı yürüteceğiz” dedi. İşte Barış Pınarı hakkında merak edilenler…
 
BARIŞ PINARI HAREKATI NEDİR?
 
Erdoğan konuşmasında “Hazırlıklarımızı yaptık, harekât planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti, belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan hem havadan bu harekâtı yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan'ın, “Barış Pınarları” ifadesini kullanması, olası operasyonun kod adı şeklinde yorumlandı. Erdoğan'ın “Barış Pınarları”nı özellikle çoğul belirtmesi de, olası operasyonun birden fazla noktadan başlayacağına işaret olarak değerlendirildi. Olası harekâtta, çıkarma yapılacak ilk bölgelerin, Tel Abyad, Resulayn ve Ayn el Arap (Kobani) olması bekleniyor.
 
FIRAT'IN DOĞUSU NERESİ?
 
Fırat Nehri'nin doğusundaki en büyük yerleşim alanları Halep'in Ayn El Arab, Rakka'nın Tel Abyad ve Tabka, Haseke'nin Kamışlı, Amude ve Rasulayn ilçeleri ile Deyrizor'un kuzey kesimlerinden oluşuyor.
 
OPERASPYONA ELAZIĞ'DAN DA DESTEK
 
BAHŞİ; "OPERASYONU SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ"
 
Memur Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'de Fırat'ın Doğusu'na düzenlediği operasyonu desteklediklerini söyledi. 
 
Operasyona katılan askeri birliklere duacı olduklarını ifade eden Bahşi, "Fırat'ın doğusuna yapılan operasyonu sonuna kadar destekliyoruz. Ordumuza dua ediyoruz. İnşallah ordumuz galip gelecek. Operasyonu başarılı bir şekilde tamamlayacak. Burada bir operasyon diyorum çünkü bir savaş durumu yok. Muhatabımız bir devlet değil.Bu operasyonda çapulcuların, sürüngenlerin başı ezilecek ve bölge temizlenecek. Operasyonu sonuna kadar destekliyoruz. Millet olarak dualarımız sürekli, ordumuzla, askerlerimizle Mehmetçiğimizle birlikte. Millet olarak birlik ve beraberlik içinde, tek yumruk olarak yapılan operasyonu sonuna kadar destekliyoruz. " dedi. 
 
"TRUMP'IN AÇIKLAMASINI NEFRETLE KINIYORUZ"
 
Memur Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik tehdidine de sert tepki gösterdi. 
 
Bahşi, "Trump'ın  yaptığı açıklamayı nefretle kınıyoruz. Saygısızca, küstahça yapılan bir açıklama. Biz bunu tanımıyoruz." dedi.
 
KOCA: "HADSİZ VE KÜSTAH"
 
Anadolu Gençlik Derneği Elazığ Şube Başkanı Recep Koca, yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik harekât planlaması üzerine Türkiye’ye karşı “ekonomiyi bitiririm” tehdidinin hadsiz ve küstahça olduğunu söyledi. 
 
Trump’ın bu açıklamasının Amerikan politikalarının her zaman olduğu gibi bugün de ikiyüzlülüğünü ortaya koyduğunu belirten Koca, "ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları tam bir hadsizliktir. Türkiye, bu türden tehditlerle yönlendirilebilecek bir ülke değildir. Gücü üstün tutan ABD'nin Neo-realist politikalarına karşı bize düşen her daim Hakkı üstün tutmaktır. Bunun yolu da Adil Düzen ve İslam Birliği’ni tesis etmekten geçer. Bunun için de ilk yapılması gereken ABD’nin en büyük üssü olan İncirlik üssünün kapatılmasıdır. İncirlik üssü bildiğiniz gibi sadece Kıbrıs Barış Harekâtı esnasında kapanmıştır. Şimdi de kapatılmalıdır. Bize karşı oluşan bölgeyi tehdit eden oluşumlarla ilgili olarak elbette gerekli adımlar atılacaktır. Bu vesile ile Barış Pınarı Harekâtına katılan ordumuza Cenab-ı Allah’tan muvaffakiyetler dileriz. Rabbimiz ordumuzun yar ve yardımcısı olsun." ifadelerine yer verdi. 
 
 
 
09 Ekim 2019 Çarşamba, 17:31
143 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Barış Pınarı Harekatı Başladı