199 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
BALCI: "İŞKUR, İŞGÜCÜ PİYASASININ EN ÖNEMLİ AKTÖRLERİNDEN BİRİDİR"
BALCI İŞKUR İŞGÜCÜ PİYASASININ EN ÖNEMLİ AKTÖRLERİNDEN BİRİDİR
Çalışma ve İş Kurumu Elazığ İl Müdürü Abdullah Balcı, Türkiye İş Kurumu'nun işsizliğin önlenmesi faaliyetlerinde rol alan işgücü piyasasının en önemli aktörlerinden biri olduğunu vurguladı. 
 
Elazığ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, 2019 Yılı Ocak -Aralık Ayı Döneminde 9 Bin 130 kişinin özel sektörde işe yerleşmesine aracılık yaptı.
 
Kurum ayrıca İEP, MEK ve TYP programları kapsamında düzenlediği programlarla 17.154 kişinin meslek edinmesine katkı sağladı. Öte yandan aynı dönem içerisinde kendi isteği dışında işini kaybeden 8.914 kişi'den hak eden 4.167 kişiye İş Kur tarafından 29.377.340 TL işsizlik ödeneği verildi.
 
BALCI: "İŞKUR İŞGÜCÜ PİYASASININ EN ÖNEMLİ AKTÖRLERİNDEN BİRİDİR"
 
Elazığ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Abdullah Balcı, kurumun 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin Günışığı Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. Balcı, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) ulusal istihdam politikasının oluşturulması, istihdamın korunması ve geliştirilmesiyle işsizliğin önlenmesi faaliyetlerinde rol alan işgücü piyasasının en önemli aktörlerinden biri olduğunu vurguladı. 
 
"9.130 KİŞİNİN ÖZEL SEKTÖRDE İŞE YERLEŞTİRİLMESİNE ARACILIK ETTİK"
 
Kurumun hem aktif hem de pasif istihdam politikaları doğrultusunda işgücü ve işverene yönelik birçok kamusal hizmet sunduğunu aktaran Balcı, "Bu Hizmetler Kapsamında Elazığ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak 01 Ocak - 02 Aralık 2019 tarihleri arasında ilimizde 9.130 kişinin özel sektörde işe yerleştirilmesine aracılık ettik. Yine Aktif İşgücü Eğitim Programlarımızla Nitelikli işgücünü işverenlerimizle buluşturduğumuz bu programlarımızdan 1 Ocak tarihinden bu güne kadar 822 programda 2.528 kişi (İEP)  İşbaşı Eğitim Programlarından, 73 Programda 1.710 kişi (MEK) Meslek Edindirme Kursu Programlarımızdan yararlandırılmıştır. Toplum Yararına programlar (TYP) çerçevesinde Kamu Kurumlarında 41 programda 3.548 katılımcı faydalanmış, Kendi işini kurmak isteyenlere de 238 kişiye Girişimcilik belgesi verilmiş olup 11 aylık dönemde Elazığ İŞKUR’un toplamda 17.154 kişiye etki ettiği görülmüştür." diye konuştu. 
 
"ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK HİBE PROJELERİ DEVAM EDİYOR"
 
İŞ KUR Müdürü Abdullah Balcı, Kendi işini kurmak isteyen Engelli ve Eski Hükümlülere yönelik hibe projeleri kapsamında, yüzde 40 ve üzeri engelli işini kurmak isteyen kişilere 50 bin TL hibe destek ve eski hükümlü olanlara bürüt asgari ücretin 15 katı (38.370 TL) oranında  destek verildiğini kaydetti.
 
Balcı, ayrıca bugüne kadar İŞ KULÜBÜ servisimizde 952 kişiye iş arama becerisi ve CV hazırlama ve 'ben bu işe uygun muyum?' eğitimleri vererek sahada daha nitelikli ve daha hızlı işe yerleşmelerinin sağlandığını kaydetti. 
 
"4 BİN 167 KİŞİYE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ VERİLDİ"
 
Balcı, İşsizlik ödeneği kapsamında kendi isteği dışında işini kaybeden 8.914 kişinin İŞ KUR'a müracaat ettiğini, bu kapsamda hak eden 4.167 kişiye toplamda 29.377.340 TL işsizlik ödeneği verildiğini kaydetti. 
 
Kurum olarak yürüttükleri diğer çalışmalardan da bahseden Balcı, şöyle konuştu: "İŞKUR ve Ticaret Sanayi Odası ile işbirliği çerçevesinde Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme işbirliği (MEGİP) projesinde imalat ve hizmet sektöründe program düzenlenerek piyasanın ara elemen eksiği giderilmeye çalışılmaktadır. Bunun yanında kısa çalışma uygulaması ile Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ya da zorlayıcı sebeplerle iş yerinde çalışma süresinin önemli ölçüde azalması veya durdurulması halinde üç aya kadar (bu süre bu yılın sonuna kadar müracaat edenlerde 6 aya olarak güncellendi) ücret desteği sağlanarak istihdamın korunmasına destek olunmaktadır. Bunun yanında İş arayan danışanlarla bireysel görüşme sayımız 69.677 kişi, İşyeri ziyaret sayımız 5.808 işyeri olarak gerçekleştirilmiştir."
                                                                         
 
 
04 Aralık 2019 Çarşamba, 16:49
199 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
BALCI İŞKUR İŞGÜCÜ PİYASASININ EN ÖNEMLİ AKTÖRLERİNDEN BİRİDİR