536 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Bakan Yardımcısı ALPAY, SEUL'de
Bakan Yardımcısı ALPAY  SEULde
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY, başkanlığını yaptığı heyet ile birlikte 12-14 Eylül 2018 tarihleri arasında Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen Seul Savunma Diyalog Zirvesine katılmak için Seule gitti.
 
Bakan Yardımcısı ALPAY, ilk ikili görüşmesini Kore Cumhuriyeti Milli Savunma Bakan Yardımcısı Choo Suk Suh ile gerçekleştirdi. 
 
Bu ikili görüşmede iki ülke arasındaki askeri işbirliği ve Savunma sanayiindeki işbirliği yapılacak konular değerlendirildi. 
 
Kore Cumhuriyetinin bağımsızlığı için canlarını feda eden Türk ve Kore askerlerini anarak sözlerine başlayan Şuay ALPAY, Türkiye’nin, nükleer silahlardan arındırılmış bir Kore Yarımadası için yapılan çalışmalara destek vermeye devam edeceğini ifade etti. Kore yarımadasında barış ve istikrarın sağlanması ve kalıcı olmasından Türkiye olarak büyük memnuniyet duyacaklarını  sözlerine ekledi.
 
Alpay, Kore savaşında, Kore Cumhuriyetinin bağımsızlığı ve demokrasisini savunmak için şehitler vermiş olan Türkiye’nin, bugün de dost ülke Kore Cumhuriyetinin yanında yer almaya devam edeceğini açıkladı. 
 
 
Alpay, toplantılar süresince Kore Yarımadasının Nükleer Silahlardan arındırılması, Şiddete varan aşırıcılığın önlenmesi, Uluslararası Barışı koruma faaliyetleri ve Deniz Güvenliğinde İşbirliği  konularında düzenlenen oturumlara katılım sağlayacak. 
 
Seul Savunma Diyalog Zirvesine, Savunma Bakanları, Bakan yardımcıları ve müsteşar seviyesinde 38 ülkeden üst düzey katılım gerçekleşiyor.
13 Eylül 2018 Perşembe, 01:42
536 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Bakan Yardımcısı ALPAY SEULde