392 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Bağ Üreticilerinin Dikkatine
Bağ Üreticilerinin Dikkatine
Bağlarda önemli zararlara sebep olan Bağ Küllemesi (Cenk) hastalığı ile Bağ Salkım Güvesi Zararlısına (Harap) karşı ilaçlama zamanı gelmiştir. Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından yapılan tahmin ve uyarı çalışmalarına göre; üreticilerimizin bağlarda görülen Bağ Küllemesi Hastalığına ve Bağ Salkım Güvesi Zararlısına karşı acilen ilaçlama yapmaları gerekmektedir.
 
     Bağ Küllemesi (Cenk) : Asmanın yapraklarında, çiçek ve sürgünleri ile tanelerinde zarar yapar. Hastalığa yakalanmış yaprak ve tanelerin normal parlaklığını kaybettiği, üzeri kül serpilmiş gibi durum aldığı ve zamanla tanelerin çatladığı görülür. Çubukların hastalanmasına ve önemli mahsul kaybına sebep olur.
 
    Bağ Salkım Güvesi (Haram kurtlanma. çürüme) : Bağlarda çiçek, koruk ve olgun tanelerde zarar yapar. Üzümün zarar görmesi sonucu akan tatlımsı sıvı üzerine çürütücü mantarlar kolayca yerleşerek salkımların çürümesine sebep olur.
 
    Bu hastalık ve zararlı ile mücadeleyi zamanında yapmak gerekir. Zamanında yapılmayan ilaçlamanın hiç faydası olmadığı gibi ilaç ve emek boşa gider. Ayrıca çevre kirlenmesine de neden olur. Salkım Güvesi zararlısına karşı Mücadele zamanını belirlemek için Müdürlüğümüzce tahmin ve uyarı çalışması yapılmakta olup, bu çalışma sonuçlarına göre ilaçlama zamanının geldiği anlaşılmıştır. İlaçlama yapacak üreticilerin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde reçetelerini yazdırmaları ve ilaçlamalarını tavsiye edilen şekilde akşam-sabah serinliğinde açık ve rüzgarsız havalarda yapmaları önemle duyurulur.
 
    Daha fazla bilgi edinmek için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.
 
AYRINTILI BİLGİ İÇİN
 
Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü- Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube
 
TELEFON: 241 16 16-241 17 17 - 241 10 77
13 Haziran 2018 Çarşamba, 00:03
392 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Bağ Üreticilerinin Dikkatine