1215 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Aydemir, Japonya’da Avrupa Birliği Konferansı Verdi
Aydemir Japonya’da Avrupa Birliği Konferansı Verdi
Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emrah Aydemir, Uluslararası Osaka Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansta “Avrupa Birliği - Türkiye İlişkilerinde Bir Kamu Diplomasisi Uygulaması Olarak Sivil Toplum Diyaloğu” üzerine konuşma yaptı.
 
Aydemir, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilişkilerinde Türkiye’de değişim ve dönüşümü etkileyebilmek için çeşitli kamu diplomasisi stratejilerini hayata geçirdiğini söyledi.
 
Avrupa Birliği’nin çok katmanlı projeler ve programlara dayanan bir kamu diplomasisi anlayışıyla Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nı kamuoyu algısını etkilemek üzere kullandığını belirten Aydemir, vatandaşlarımızın temel değerlere entegre olması ve vatandaşlarımızda fikir birliğinin yaratılmasının Avrupa Birliği açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.
 
Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nın demokrasi ve müktesebat temelli yürütüldüğünü söyleyen Aydemir, sivil toplum diyaloğu ile tüm kesimleri demokrasi ve kalkınma sürecine dâhil etmek isteyen Avrupa Birliği’nin Türkiye ile arasında kalıcı bir diyalog oluşturma amacı taşıdığını ve bu yolla sivil toplumun siyasal reform sürecine katkıda bulunmasının istendiğini ifade etti.
 
​Avrupa Birliği’nin, politikalarına ilişkin değerlerini meşrulaştırma ve politikalarının tanınması için kamuoyunu etkilemeye çalıştığını söyleyen Aydemir, kentler ve belediyelerce ortaklaşa yürütülen projelerin ülkemizde yerel idare ve kamu hizmeti sunumunun güçlendirilmesine ilişkin hedefler taşıdığını vurguladı.
 
​Aydemir, Sivil Toplum Kuruluşları ve meslek örgütleriyle “Avrupalı gibi düşünmek ve yaşamak” düşüncesinin Türkiye’de oluşturulmasının ve pekiştirilmesinin stratejik bir gerçek olduğunu kaydetti. 
 
Demokratik konsolidasyonun politika ve programların alt yapısını oluşturduğunu ve Avrupa Birliği’nin siyasi nüfuzunu konular temelinde yürütülen projelerle uyguladığını belirten Aydemir, Avrupa Birliği’nin kurucu değerlerini kamu diplomasisi ile Türkiye’de şekillendirmeye çalıştığını ifade etti.a
06 Aralık 2017 Çarşamba, 14:23
1215 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Aydemir Japonya’da Avrupa Birliği Konferansı Verdi